خريد بک لينک
لوازم یدکی ال ۹۰
Hookah Shisha Tobacco
ماسک سه لایه
فلنج
Barabas Ropa de hombre

فایل دانشجویی
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 26 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : جاویدان | بازدید : <-PostHit->
بررسی اصول رقابت در بازار جهت فروش و یا جذب منابع

پروژه بررسی اصول رقابت در بازار جهت فروش و یا جذب منابع در 70 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی اصول رقابت در بازار جهت فروش و یا جذب منابع

پایان نامه بررسی اصول رقابت در بازار جهت فروش و یا جذب منابع
مقاله بررسی اصول رقابت در بازار جهت فروش و یا جذب منابع
پروژه بررسی اصول رقابت در بازار جهت فروش و یا جذب منابع
تحقیق بررسی اصول رقابت در بازار جهت فروش و یا جذب منابع
دانلود پایان نامه بررسی اصول رقابت در بازار جهت فروش و یا جذب منابع
پروژه
پژوهش
مقاله 
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 40 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 70

بررسی اصول رقابت در بازار جهت فروش و یا جذب منابع

 

منابع داخلی و مزیت رقابتی:

منابع و توانایی‌هایی كه می‌تواند منجر به مزیت رقابتی شود، در هر كار و فعالیتی متفاوت است و حتی می‌تواند در حول زمان متغیر باشد.

بطور كلی منابع و توانایی‌های داخلی سازمان به چهار دسته كلی تقسیم می‌شوند كه عباتند از :

منابع مالی، فیزیكی، انسانی و سازمانی، در اصل توانائیها و منابع جزء عوامل قوت سازمانی شمرده می‌شوند كه می‌تواند به مزیت رقابتی تبدیل شوند در صورتی كه سه شرط زیر تحقق یابد:

1- منابع و توانایی‌ها با ارزش باشند.

اینها اجازه می‌دهند كه شركت از فرصت‌هایش بهره‌برداری كند و با تهدیدها را خنثی كند. برای مثال شركت سونی توانسته است كه توانایی طراحی، ساخت وفروش وسایل الكترونیكی خود را توسعه دهد. این توانایی برای سهامداران خارجی مثل فروشندگان با ارزش است.

2- منابع و توانایی‌ها منحصربه فرد باشند.

اگر یك سازمان، تنها سازمانی باشد كه از یك توانایی برخوردار است در این صورت آن توانایی منبع مزیت رقابتی برای آن سازمان می‌باشد، ولی اگر سازمانهای متعددی یك منبع و یا توانایی مشخص را دارا باشند، در این صورت آن سازمانها، مشابهت در رقابت دارند و هیچ كدام مزیتی بر دیگری ندارد.

3- منابع و توانایی‌ها به سختی قابل تقلید باشند.

شركت‌های رقیب با تقلید از یك منبع و یا توانایی موجب زیان شركت پیشتاز می‌شوند. اگر در ایجاد سود‌آوری مزیت شركت ماندگار باشد سود با ارزش‌تر خواهد بود. پس می‌توان گفت كه شركتی ‌می‌تواند از مزیت رقابتی بلندمدت استفاده كند كه شركت‌های رقیب نتوانند از آن تقلید نمایند.

برای مثال مك دونالد، چندین سال است كه رقبایش را بخاطر موقعیت بهتر منابع فیزیكی) و عملكرد با كیفیت بالای سیستم كه محصول مناسب را با قیمت پایین تحویل می‌دهد. ( یك منبع سازمانی )، از صحنه بیرون كرده است.

یك شركت برای بدست آوردن سود از یك منبع واحد و با ارزش، باید سازماندهی شود. برای مثال، زیراكس یك آزمایشگاه تحقیقاتی به نام پارك ( Park ) را ایجاد كرد كه توانست در اواخر دهه 1960 و 1970  یك نوآوری شگفت انگیز در تكنولوژی پدید آورد كه شامل كامپیوترهای شخصی، موسی، پرینترهای لیزری و نرم افزارهایی از نوع ویندوز بود. البته این شركت سودی از این نوآوری نبرد، چرا كه سازماندهی مناسب برای انجام اینكار را نداشت. برای مثال، ارتباطات ضعیف باعث شد كه بیشتر مدیران شركت زیراكس از كراهایی كه مؤسسه تحقیقاتی پارك انجام می‌داد با خبر نشوند.

اگر یك منبع و یا توانایی با ارزش، منحصر به فرد و غیرقابل تقلید باشد و همچنین در بیشتر از یك عرصه‌كاری، كاربرد داشته باشد، شركت دارای صلاحیت هسته‌ای و یا صلاحیت اختصاصی است. شركتهای مثل وال‌ ـ  مارت ودیسنی از جمله شكرتهایی هستند كه از منابع مزیت رقابتشان در چند كار مختلف به بهترین شكل بهره‌برداری می‌كنند. كمااینكه دیسنی، صلاحیت اختصاصی در خلاقیت، نوآوری و تصویر كردن شخصیتهای كارتونی باارزش و منحصر به فرد در كتابها، فیلم‌ها، گردشگاهها و تلویزیون دارد. بیشتر منابع و توانایی‌هایی كه شرح داده شده‌اند، ملموس هستند، آنها می‌توانند دیده شوند، لمس گردند و یا اندازه‌گیری شوند. در بسیاری از شركتها كلید مزیت رقابتی، تركیب منابع و توسعه توانایی‌هایی است كه به سختی قابل تقلید هستند برای مثال یك اختراع ثبت شده و انحصاری كه محسوس می‌باشد ممكن است برای مدتی سود یك سازمان را فراهم كند، اما توانایی توسعه و معرفی سریع و دقیق محصولات جدید، نیاز به تلاشهای منابع دیگر است مثل بازاریاب ( تعیین نیاز و مشخص كردن آن )، مهندسین طراح و پیشگام ( خلق كالا و مشخص كردن مواد )، اجرا و بهره‌برداری ( ترتیب دادن مواد خام و تولید محصول ) و خیلی چیزهای دیگر، راه را برای تفلید كردن و اضهار عقیده نمودن رقبا مشكل می‌سازد. دیگر مثالهای منابع و توانایی‌های ملموس، ایجاد رابطه حسنه با افراد ذینفع خارجی، اعتبارات سازمانی مناسب و شخصیت حقوقی خوش نام است. دیسنی سود فراوانی از نام خودش می‌برد كه این نشان دهنده صلاحیت هسته‌ای آن است. مایكل آیزنرمدیر اجرایی آن می‌گوید: « ما اساساً یك شركت اداری هستیم، نام دیسنی در همة جهان شناخته شده است، ما این نام را نگهداری، اصلاح و بهبود می‌دهیم و خواهان ترقی و ترفیع آن هستیم و با میل و رغبت برای آن تبلیغ می‌كنیم. وقت ماباید صرف بیم كردن این نام شود كه هرگز فرونریزد، ما این نام را بدعت گذاردیم، پرورش داده‌ایم، آزمایش نموده‌ایم و باآن تجربه كرده ایم، اما هرگز آن را خراب نكرده‌ایم. خیلی‌ها از داخل و خارج سازمان سعی خواهند كرد كه آن را خراب كنند اما ماباید مقاومت كنیم. نام دیسنی و محصولات آن همیشه باید باقی بماند. »

منابع مالی: 

منابع مالی نیز می‌تواند مزیتی برای سازمان تلقی شود، اگر چه این منابع كمتر اتفاق می‌افتد كه منحصربه فرد باشد. با این وجود جریان نقدینگی سالم، بدهی اندك، اعتبار بالا، دسترسی به سرمایه‌هایی كه بهره كم به آنها تعلق می‌گیرد و نیز وجهه اعتباری سازمان نقاط مثبتی است كه می‌توان به عنوان منابع انعطاف پذیر استراتژیك مورد استفاده قرار گیرد.

شركتهایی كه از نظر مالی در وضعیت مناسب قرار دارند در مواجهه با فرصتها و تهدیدات جدید بهتر می‌توانند از خود واكنش نشان دهند و در مقایسه با رقبای خود كه دچار محدودیت‌های مالی فزاینده هستند، كمتر تحت فشار سهارمداران و افراد ذینفع قرار می‌گیرند. تحلیل مالی ابزرای است برای ارزیابی منابع مالی واحد تجاری و اینكه آیا این منابع با استراتژی سازمان تناسب دارد یا خیر، این موضوع به تفضیل در تجربه و تحلیل مالی آورده شده است.


تجزیه و تحلیل زنجیره ارزش: 

مایكل پورتر چهار چوبی را بوجود آورد كه آنرا زنجیرة ارزش می‌نامند. با برررسی سیتماتیك این زنجیرة ارزش می‌توان فعالیت‌های مختلف سازمان كه ایجاد كنندة ارزش افزوده می‌باشند را مورد شناسایی قرار داد. به طور كلی تجزیه و تحلیل زنجیره ارزشی ممكن است برای شناسایی منابع و فرآیندهای كلیدی كه نقاط قوت سازمان را نشان می‌دهند، جاهایی كه احتیاج به بهبود دارد و فرصت‌هایی كه امكان مزیت رقابتی را فراهم می‌كند مورد استفاده قرار گیرد.

زنجیره ارزش فرایندهای سازمانی را به فعالیت‌های شخصی كه برای مشتری ایجاد ارزش می‌كند، تفكیك می‌نماید. اولین تقسیم‌بندی فعالیت های اولیه یا اصلی می باشدكه به وظایف لجستیك داخلی یا مرزبانی درونی، تولدی ( فرایند عملیات ) لجستیك‌ خارجی یا مرزبانی برونی، بازاریابی و فروش و خدمات بعد از فروش تفكیك می‌گردد.

    v  لجستیك درونی: شامل فعالیتهایی است كه در ارتباط با تحصیل منابعی است كه در ساخت محصول به كار گرفته می‌شود مانند عواملی همچون، حمل مواد و كنترل موجودی.

    v   فرآیند عملیات: تبدیل عوامل ورودی به محصول نهایی را از طریق انجام فهالیتهایی مانند، طراحی، مونتاژ قالبسازی و آزمایش انجام می‌دهد.

    v  لجستیك خارجی: شامل فعالیتهایی برای پخش فیزیكی و قدرتمند محصول نهایی به مشتری می‌باشد مانند انبار كردن محصول نهایی، انجام سفارشات و حمل و نقل  پردازش سفارشات و زمانبندی تحویل.

    v  بازاریابی و فروش: شامل فرایندی است كه در آن مشتری می‌تواند محصول را خریداری نماید. سلسله عواملی كه می‌توان موجبات این فرایند را فراهم آورد عبارتند از: تبلیغات، پخش كاتالوگ، فروش مستقیم، راههای توزیع محصول، پیشبرد فروش و قیمت گذاری.

    v  خدمات پس از فروش: شامل سرویسهایی است كه سبب افزایش یا تثبیت ارزش كالا برای مشتری می‌گرددد مانند تعمیرات، تأمین كردن قطعات یدكی و یا ایجاد امكانات نصب.

سازمانها متعهد به انجام وظایفی هستند كه فعالیت اصلی را حمایت كند این فعالیتهای پیشتیبانی در بالای فعالیتهای اصلی ( اولیه ) در شكل قرار گرفته‌اند كه به صورت ذیل توضیح داده می‌شود:

    v  منابع و امكانات ( خرید وامكانات ): تجهیزات منابع و امكانات به خرید منابع اولیه مرتبط می شود. اما واقعاً به خود ورودیها و یا شیوه‌ای كه آنها بكار می‌روند و عملیاتی كه روی آن‌ها انجام می دهند، مرتبط نمی‌گردد. لازم به توضیح است كه تمام مراحل و فرایندهای اولیه محتاج به خرید عوامل ورودی است اگر چه حتی بسیاری از آنها مواد اولیه نیستند. مثال این عوامل می تواند ماشین تایپ، خدمات مؤسسات حسابداری و حسابرسی و كامپیوتری می‌باشد.

    v  توسعه تكنولوژی : توسعه تكنولوژی مربوط به یادگیری فرایندهایی است كه موجب بهبود راههای عملیاتی سازمان می‌گردد.

    v  مدیریت منابع انسانی: مدیریت منابع انسانی شامل فعالیتهای مبتنی بركاركنان است مثل استخدام، انتخاب، آموزش و مزایا، پاداش دادن، تربیت مدیر و تنظیم روابط كرافرما و نیروی كار است.

    v  مدیریت یا ساختار و زیربناهای سازمانی: مدیریت شامل فعالیتهای عمومی مدیریت، مثل برنامه‌ریزی و حسابداری است، نقطه چینی كه بیشتر فعالیتهای حمایتی و یا پشتیبانی را به فعالیت اولیه متصل می‌سازد، نشان می‌دهد كه آنها قادرند با هر یك از فعالیتهای اولیه مربوط شوند و تمامی زنجیره ارزش را حمایت كنند. مدیریت تنها استثنادات است چرا كه به جای یك واحد به كل زنجیره متصل است. حاشیه‌ای كه در سمت راست شكل قرار دارد، نشان می‌دهد كه مؤسسه می تواند سود اضافی بالاتری از طریق  ارتقای قابلیتها و منابع ممتاز بر اساسی ارزش فعالیتهای زنجیره‌ای خود بدست بیاورند.

سازمان می‌تواند از راههای زیر مزیتهای رقابتی خود را توسعه دهد (1) مزیت رقابتی در هر یك از فعالیتهای اولیه و حمایتی. (2) از طریق تركیب بهینه آنها. (3) از طریق ارتباط مناسب فعالیتهای درونی با محیط خارج. اثر تجمعی فعالیتهای زنجیره ارزشی و ارتباط آنها با محیط داخلی سازمان و محیط خارجی تعیین كننده قوت، ضعف و كارایی سازمان در مقایسه با رقبای آن می‌باشد.

مقدمه 

      در وجه یادگیری و رشد هدف فراهم آوردن در زیر ساخت‌ها و منابعی است كه تحقق هدف‌های سازمان در وجوه دیگر را ممكن سازد. كارت امتیازی متوازن ( BSC ) بر سرمایه‌‌گذاری برای آینده تأكید می‌كند ولی نه فقط سرمایه‌گذاری در وسایل و تجهیزات و تحقیق  و توسعه.

      علاوه بر تجهیزات و تحقیق و توسعه، سازمانها باید در دیگر زیر ساخت های خود شامل نیروی كار، سیستمها و روشها نیز سرمایه‌گذاری كنند تا بتوانند به هدف های مالی بلند مدت دست یابند.

زمینه‌های سرمایه‌‌گذاری غیر سنتی را می‌توان در سه گروه ذیل دسته‌بندی كرد:

- قابلیتهای نیروی كار

- سیستمها

- ایجاد انگیزش ، قدرت دادن به كاركنان و همچنین نیروها

قابلیتهای نیروی كار

      تفكر مدیریت در زمینه نقش كاركنان سازمان طی 15 سال گذشته دچار تغییرات زیادی شده است. امروزه در بیشتر صنایع و خدمات، كاركنان برای آن استخدام نمی‌شوند كه فقط براساس فكر مدیران كارهای فیزیكی را انجام دهند و خود فكر نكنند، آنها باید هم فكر  كنند و هم كارهای فیزیكی را انجام دهند. ایده‌های مناسب برای بهبود فرایند وعملكرد جهت كسب رضایت مشتریان بایستی بیشتر از كاركنان خط مقدم كار كه به فرایندها و مشتریان نزدیكترند بدست آید.

مثال: در بازای كه رقابت بین بانكها وجود داشته باشد، كارمند یك بانك در پاسخ به سئوال یك مشتری در مورد چگونگی واریز مستقیم حقوقش به حساب جاری می‌تواند دو نوع پاسخ دهد: یك پاسخ ساده و صحیح در مورد چگونگی انجام كارعلاوه بر ارائه پاسخ صحیح، كارمند بانك می‌تواند اطلاعاتی در مورد وضعیت مالی مشتری از او كسب كند و خدمات مالی مناسب را به او پیشنهاد كند. ولی قبل از آنكه كارمند بانك بتواند برخورد دوم را داشته باشد، باید آموزشهای لازم را در مورد انواع خدمات بانكی دیده باشد و نیز مهارت تطبیق آن خدمات را با نیازهای مشتری مورد نظر و همچنین انگیزه انجام این كار را دارا باشد.

معیارهای اصلی سنجش وضعیت كاركنان

      بیشتر معیارهای سنجش وضعیت كاركنان یك سازمان در رابطه با معیارهایی برای سنجش سه نتیجه پرسنلی ذیل تدوین می‌شوند:

1-   وضعیت كاركنان

2-   نگهداری كاركنان

3-   بهره‌وری كاركنان

      علاوه بر معیارهای سنجش سه نتیجه مزبور، معیارهایی برای عوامل ایجاد كننده نتایج فوق در نظر گرفته می‌شوند.

عوامل ایجاد كننده نتایج مزبور را می‌توان در سه گروه ذیل دسته‌بندی كرد:

- بهبود مهارت كاركنان

- زیر ساخت‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی

- انگیزش، اختیارات، و هم جهتی

اندازه‌گیری رضایت كاركنان

      كاركنان راضی پیش شرط افزایش بهره وری، پاسخگویی سریع و مناسب به نیازهای كاری، كیفیت خوب انجام كار و جلب رضایت مشتری است. روحیه كاركنان به خصوص در فعالیت‌های خدماتی كه كاركنان با كمترین حقوق و مهارت در تماس مستقیم با مشتریان هستند اهمیت زیادی دارد.

سازمانها معمولاَ رضایت كاركان را با یك نظرسنجی سالانه نظر سنجی‌های ماهانه در نمونه‌های آماری از كاركنان اندازه‌گیری می‌كند.

عناصری كه دریك نظرسنجی توسط كاركنان نمره‌ای بین 1 تا 5 می‌گیرند شامل مواردی نظیر موارد ذیل هستند:

-          دخالت درتصمیم‌گیری

-          شناسایی و قدردانی از كارهای خوبی كه انجام می‌دهند.

-          دسترسی به اطلاعات كافی برای انجام خوب كار

-          وجود تشویق برای داشتن ابتكار و نوآوری در كار

-          كیفیت پشتیبانی قسمت‌های ستادی

-          رضایت كلی از سازمان

      براساس سنجشهای مزبور ، یك شاخص كلان از میزان رضایت كاركنان می‌توان محاسبه و دركارت امتیازی متوازن منعكس شود. بطوریكه مدیران عالی بتوانند در صورت لزوم میزان رضایت كاركنان را به تفكیك بخشها، قسمت‌های سازمانی، و حوزه‌های مدیریتی سرپرستان در اختیار داشته باشند.

سنجش نگهداری كاركنان

نگهداری نیروهای كاری كه سازمان نسبت به آنها علایق و نیازهای بلند مدتی دارد برای موفقیت سازمان بسیار مهم است. جدا شدن هر یك از كاركنانی كه سازمان مایل به جدا شدن آنها از سازمان نیست، موجب خسارتی بر سرمایه‌های فكری و انسانی سازمان می شود. معیار سنجش نگهداری معمولا چرخش نیروهای كلیدی سازمان در سال است.

 

كل نیروهای كلیدی

 

تعداد نیروهای كلیدی كه درسال سازمان را ترك می‌كنند

 

= چرخش نیروهای كلیدی

سنجش بهره‌وری نیروی كار

بهره‌وری نیروی كار سنجش كلانی از اثرات توسعه مهارت و روحیه نیروی كار، نوآوری، و كارآمدی روشها و سیستمها است. هدف از سنجش بهره‌وری مربوط كردن خروجی یا حاصل كار به تعداد افرادی است كه آن كار را انجام داده‌اند. ساده ترین معیار سنجش بهره‌وری در آمد یا فروش سازمان بر نفر است با این محدودیت كه این معیار هزینه‌ها و سود را ندیده می‌گیرد. معیار دیگر ارزش افزوده در ازا هر یك از كاركنان است.

      اگر درآمد بر نفر برای سنجش بهره وری به كار رود باید با استفاده از برخی معیارهای سنجش سودآوری، مانع از این شد كه بهره وری درآمد بر نفر با عملیات یا اقداماتی كه به سودآوری ضرر می‌زند افزایش یابد) (مثل اعطای تخفیف‌های زیاد).

معیارهای سنجش عوامل ایجاد كننده رشد و یادگیری

بعد از انتخاب معیارهای اصلی سنجش كاركنان – رضایت، نگهداری و بهره‌وری –باید معیارهای سنجش عواملی كه منجر به بهبود معیارهای اصلی می‌شوند انتخاب شوند.

عواملی كه موجب بهبود معیارهای اصلی كاركنان می‌شوند معمولاَ جزو یكی از سه‌گروه ذیل هستند:

- بهبود مهارت كاركنان

- زیر ساخت‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی

- انگیزش، اختیارات و هم جهتی

دانلود بررسی اصول رقابت در بازار جهت فروش و یا جذب منابع


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی اصول رقابت در بازار جهت فروش و یا جذب منابع ,

تاريخ : 26 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : جاویدان | بازدید : <-PostHit->
بررسی مدل ارزیابی EFQM و بررسی آن در شركت فنی فتح

پایان نامه بررسی مدل ارزیابی EFQM و بررسی آن در شركت فنی فتح در 120 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی مدل ارزیابی EFQM و بررسی آن در شركت فنی فتح

پایان نامه بررسی مدل ارزیابی EFQM و بررسی آن در شركت فنی فتح
مقاله بررسی مدل ارزیابی EFQM و بررسی آن در شركت فنی فتح
پروژه بررسی مدل ارزیابی EFQM و بررسی آن در شركت فنی فتح
تحقیق بررسی مدل ارزیابی EFQM و بررسی آن در شركت فنی فتح
دانلود پایان نامه بررسی مدل ارزیابی EFQM و بررسی آن در شركت فنی فتح
پروژه
پژهش
مقاله 
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1571 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 120

بررسی مدل ارزیابی EFQM و بررسی آن در شركت فنی فتح

 

معرفی شركت (تاریخچه شركت)

شركت فتح درسال 1374 به نام تولیدی برادران قاسمی با تولید فندك داخل پیكان شروع به كار نموده و تحولی نو درجهت تأمین نیاز خط تولید شركتهای ایران‌خودرو و سایپا ایجاد نمود.

این شركت سپس با گسترش كار خود شروع به تولید انواع فندك های مورد نیاز برای انواع خودروها از قبیل پژوه 405 و پژوه 206 و پراید وغیره …. و ساخت قطعات پلاستیكی جهت شركتهای خودروسازی نمود و كلیه محصولات را با كیفیت قابل رقابت با انواع مشابه خارجی و مطابق استانداردهای جهانی ساخته تاحدی كه موفق به دریافت لوح تقدیر از وزارت صنایع گردیده است. شروع به كار این شركت با ایران خوردرو از سال 1375 با تولید فندك پیكان سرعت گرفت و سپس با شركت سایپا نیز با تأمین فندك و لوازم پلاستیكی آغاز به همكاری نمود. و با شركتهای ساپكو، زامیاد، دسكو، سایپا آذین، گروه بهمن، سازه های خودكفایی شهاب خودرو. زرین خودرو و هپكو در گذشته و هم اكنون  همكاری داشته است. اغضای اجرایی پروژه های شركت متشكل از گروهای مهندسین مكانیك مدیریت و تكنسین های مجرب درامور تولید و مونتاژ و ساخت دستگاههای كنترلی می باشد كه این كادر توانایی اجرایی هر پروژه ای درحیطه كار این شركت از طراحی تا ساخت و تولید محصولات را دارد.

این شركت اعتقاد راسخ نسبت به كیفیت محصولات تولیدی داشته و ساخت ماشین آلات جهت خط تولید و تجهیزات كنترلی و آزمایشگاهی و نیز ساخت انواع فیلسچرهای كنترلی را در داخل كارخانه به وسیله پرسنل مجرب انجام داده است و انواع آزمایش های كنترل كیفی مربوط به فندك اعم از تست دوام – تست حرارت –تست عملكرد – تست ضربه و غیره را با دستگاههای مختلف وبا تناسب استاندارد مورد نیاز درمحل كارخانه انجام می دهد. شركت تولیدی صنعتی فندك فتح دارای گرید A از شركت سازه گستر سایپا و گرید B از گروه بهمن گردید B (SOGEDAC90) از شركت ساپكو بود. و درمرداد ماه 1383 نیز موفق به دریافت گواهینامه بین المللی استاندارد ISOIS16949-2002 از شركت MIC انگلستان گردیده است).

 

مقدمه :

شمارش معكوس برای پیوستن ما به منظومه تجارت جهانی آغاز شده است، پیوستنی كه چندان از روی اختیار نیست. چشم های خبرگان صنعت و اقتصاد این خاك نگران آثار این پیوستن است آیا سازمان های صنعتی ما توان رقابت دراین فضا را دارند؟ درچه معیارهایی ضعیف هستیم؟ سازمان ما چگونه باید باشد تادررقابت پیروز میدان باشیم؟ تفاوت سازمان ما با یك سازمان سرآمد درقیاس جهانی چیست؟ این همان سؤال هایی است كه دركشور های صنعتی و پیشرفته امروزی، سال ها قبل و در دوران ركود اقتصاد جهانی، مطرح شد كشورهایی نظیر، ژاپن، آمریكاو كشورهای اروپایی، این سوالات را طرح كردند و كوشیدند كه الگویی از یك سازمان موفق و سرآمد ارائه كنند. سازمانی كه نیازهای اصلی جامعه را به بهترین نحوه برآورده می‌كند و در این راه سرآمد دیگر سازمان ها است. به الگوئی كه از این سازمان ها ارایه گردید مدل های سرآمدی كسب و كار می گویند. به ادعای بسیاری از صاحب نظران، نقش اساسی درجهت گیری صحیح سازمان های تجاری دراین كشورها داشته است. (گرچه حوزه عمل بعضی از این مدل ها وسیع تر از حوزه تجارت  است و مثلاً در حوزه های آموزشی و بهداشتی نیز استفاده می‌شود) این مدل ها الگویی از یك سازمان ارایه می‌كنند كه در ایده و عمل سرآمد سازمان های دیگرند و نشان می‌دهد برای رشد و سرآمدی، چه تغییراتی در اجزاء سازمان باید انجام شود. سوالی كه عموماً دراینجا مطرح می‌شود این است كه با توجه به اینكه كشورها از لحاظ فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی دارای ویژگی ها و بافت خاصی است آیا استفاده از این مدل ها می تواند برای سازمان های ایرانی عملی و مفید باشد؟ ودر صورت استفاده از آنها تا چه حد باید در آنها تغییر ایجاد شود؟

تحقیقاتی كه توسط محققین ایرانی در باب صنعت و كیفیت انجام شده نشان می دهد كه مدلهای سرآمد دركشورهای مختلف به سوی یكدیگر همگرا بوده و برای استفاده از این مدل ها نیاز به تغییرات اساسی و ساختاری درآنها نیست به عبارتی زبان كسب و كار، زبانی بین المللی و جهانی است كه سازمان های ایرانی پیشرو برای استفاده از آن باید آنرا بیاموزند و آشنایی با مدلهای سرآمدی معتبر اصلی ترین قدم دراین راه است دربین مدلهای سرآمدی كسب و كار مدل EFQM به دلیل متعددی از جمله دلایل زیر، اهمیت بیشتری برای صنایع و سازمان های پیشتاز كشور ما دارد.

1)     محقق شده است این مدل در جهان و بیش از دیگر مدل ها به عنوان مدل مرجع جوایز ملی انتخاب شده است.

2)  از آنجا كه این مدل در اكثر كشورهای اروپایی به عنوان مدل مرجع انتخاب شده است. امكان الگوبرداری از طیف وسیعی از سازمانها دركشورهای مختلف اروپایی باشرایط و ویژگی های متفاوت وجود دارد و امكان مراجعه و بازدید از سازمانهای سرآمد (یا سازمان هایی كه برای رسیدن به آن كوشیده اند) دربرخی از این كشورها مثل تركیه برای متخصصین كشور ما آسانتر است.

3)  روابط كشور ما با كشورهای اروپایی، عموماً‌ روابط خوبی بوده است كه امكان انتقال دانش و استفاده مستقیم از خبرگان این مدل را برای سازمانهای ایرانی فراهم می‌كند.

4)  دیدگاه سیستماتیك قوی، توجه دقیق به مدیریت مبتنی بر فرآیند های سازمانی و نتیجه گرایی مدل EFQM برای سازمان های ایرانی كه معمولاً دراین حوزه ها با مشكلات جدی روبرو هستند، بسیار آموزنده و اجرایی است.

5)  مدلی كه مبنای ارزیابی و اهدای جایزه ملی بهره وری و تعالی سازمانی در بخش صنعت و معدن ایران قرار گرفته است (وقرار است توسط وزارت صنایع و معادن به سازمانهای واجد شرایط احراز جایزه داده شود). منطبق بر مدل EFQM از سویی، مدل EFQM درسطح گسترده ای در اروپا و جهان مورد استفاده قرارگرفته است براساس آخرین مطالعات صورت گرفته می توان به نتایج زیر اشاره كرد.

        · بیش از 200.000 سازمان در اروپا از این مدل استفاده كرده اند.

        · 15 شركت از 25 شركت بزرگ اروپا این مدل را جهت ارزیابی بكار گرفته‌اند.

    · از 50 شركت برتر كه تسوط financial time درسال 2001 معرفی شدند 13 شركت اروپایی بودند كه از این تعداد 9 شركت مدل EFQM را مورد استفاده قرار داده اند.

 

تاریخچه مدل های سرآمدی كسب و كار و جوایز كیفیت

درسال 1950 مؤسسه Juse ژاپن، آقای دكتر ادوارد دمینگ را برای انجام سخنرانی‌های مختلف در زمینه كیفیت به ژاپن دعوت نمود. درسال 1951 این مؤسسه به پاس خدمات دكتر دمینگ جایزه ای به نام ایشان بینان نهاد كه اهداء آن همچنان ادامه دارد. این مدل نگرش جدیدی دربحث كیفیت ایجاد وعنوان كرد كه برای تولید محصولات و خدمات با كیفیت نیاز به هماهنگی همه جانبه درسطح سازمان داریم.

اگرچه درآن زمان عمدتاً استفاده از روش های آمار برای كنترل كیفیت دركانون توجه اصلی این مباحث بوده ولی همین تفكر نگرش «فراگیر» منجر به ظهور كنترل «كیفیت فراگیر» در دهه 60 میلادی گردیده موفقیت ژاپن در بكارگیری روش های مهم كسب و كار، تهدیدی جدی برای شركت های آمریكایی ایجادكرد. به طوریكه در دهه 80 بسیاری از آنها با واگذار كردن بازار به رقبای ژاپنی درآستانه ورشكستگی قرارگرفتند این تهدیدات منجر گردید كه شركت های غربی در روش های كسب و كار خود تجدید نظر كرده و مدیریت كیفیت فراگیر بطور گسترده ای بكارگیرند. دراواخر دهه 1980 مطرح شدن دو نگرش عمده، شیوه ها و نظام های مدیریت كیفیت سازمان ها را به طور محسوس تحت تأثیر قرار داد: استانداردهای سری ISO9000 و مدیریت كیفیت فراگیر. استانداردهای سری ISO9000 به منظور هماهنگ كردن . استانداردهای كیفیت و ارائه الگوهایی برای تضمین كیفیت به وجود آمد. سنجش میزان انطباق و سازگاری هر سازمانی با استاندارد ISO9001  به راحتی و از طریق انجام برنامه های عینی (داخلی و بیرونی) امكان پذیر است. و سازمانهایی كه بتوانند با موفقیت، ممیزی های شخصی ثالث (توسط سازمانهای گواهی دهنده) را سپری كنند، موفق به دریافت گواهینامه مربوطه خواهند شد مدیریت كیفیت فراگیر با روشی برای مدیریت را دارد یك سازمان است كه اساس آن محور قرار دادن كیفیت و مشاركت همه اعضای سازمان بوده و هدف از آن نیل به موفقیت در درازمدت از طریق جلب رضایت مشتری و تأمین منافع همه ذی نفعان است.

برخلاف ISO9000 یك استاندارد رسمی بین المللی برای مدیریت كیفیت فراگیر كه مشخص كند كه چگونه می‌توان یك سیستم مدیریت كیفیت فراگیر را ایجاد كرد، وجود ندارد حتی خطوط راهنمایی یكسان و هماهنگی كه كمك كند. چگونه می‌توان استقرار و باكارگیری مدیریت كیفیت فراگیر را اندازه گیری و ارزیابی كرد  نیز موجود نیست.

از سوی دیگر هیچ سازمان یامرجع رسمی صدور گواهینامه كه قادر باشد استقرار ودستیابی به مدیریت كیفیت فراگیر را براساس استاندارهای بین المللی گواهی نموده و به رسمیت بشناسد نیز وجود  ندارد. از این روببینیم نظریات كم وبیش متفاوتی توسط اندیشمندان این رشته همچون دمینگ، جوران، كرازبی، رایشكاو، فیگن بام و … تعریف مدیریت كیفیت فراگیر و اصول و راهكارهای اجرائی آن مطرح شده است. اما موضوعی كه تمام اندیشمندان مدیریت برآن اتفاق نظر دارند، ضرورت اندازه‌گیری اصول و معیارهای اصلی مدیریت كیفیت فراگیر است.

به همین دلیل در سالهای اخیر مطالعات و تحقیقات متعددی به منظور شناسایی و اندازه گیری معیارهای اصلی مدیریت كیفیت فراگیر در كشورهای مختلف انجام شده است . لازم به ذكر است كه پیشتر درغرب مدل هایی برای ارزیابی بنگاه های صنعتی و غیرصنعتی به وجود آمده بودند كه با ظهور سیستم های ISO9000 به مقبولیت جهانی نیز رسیدند، ولی هیچ كدم دید فراگیری نسبت به كسب و كار نداشتند یكی از اولین گام ها برای بخشیدن دید فراگیر به این مدل ها درسال 1983 در كانادا با طرح جایزه كیفیت و سرآمدی كانادا برداشته شد. پس از آن درسال 1987 بعد از چندین سال كار مستمر، مدل كسب و كار جایزه ملی كیفیت ماكلون بالدریچ درآمریكا مطرح بود. به دنبال مدل بالدریچ ، مدل جایزه كییفیت اروپا توسط بنیاد اروپایی مدیریت كیفیت EFQM در سال 1991 ارائه گردید كه بسیاری از كشورهای اروپایی و غیره اروپایی از آن پیروی كردند. از سوی دیگر، تغییرات به وجود آمده در اقتصاد جهانی، تلاش انجام شده توسط سازمان تجارت جهانی(WTO) در راستای جهانی كردن اقتصاد و افزایش رقابت جهانی همه و همه كشورهای مختلف (اعم از توسعه یافته و یا درحال توسعه) را به این باور رسانده است كه برای حضور و بقاء در بازارهای منطقه ای، جهانی و حتی داخلی باید توان رقابتی و قابلیت رقابت پذیری صنایع و سازمان های خود را افزایش دهند.

ابزار /الگوی سرآمدی (رهبری)

چرا و چه زمانی ازاین ابزار استفاده می كنیم. الگوی سرآمدی EFQM برپایه چهارچوبی از نه معیار بنانها شده است این الگو می تواند در طی بازنگری فرآیندها برای مشخص كردن وصحه گذاری اینكه كدام نواحی نتایج پیگیری می شود و كدام توانمند سازها توسط سازمان پشتیبانی شده اند بكار برده شود.

        · هنگامی كه بخواهیم ارتباط و اثر بین توانمند سازها و نواحی كلیدی نتایج را به دست آوریم.

    · (هنگامی كه بخواهیم اولویت گذاری و توافق برنواحی نتایج مهم سازمان راانجام دهیم). الگوی EFQM یك چهارچوب غیرتجویزی است كه می تواند به صورت اختیاری برای بازتاب به رویكردهای مشخص و نتایج مناسب سازمان انتخاب گردد.

نحوه بكارگیری بهتر این ابزار :

        · خود ارزیابی

        · با استفاده از اصول RADAR به سازمان امتیاز دهیم.

        · نواحی قابل بهبود رامشخص كنیم.

        · نشریات، جلسات آگاهی و دوره های آموزشی متعدد وجوددارد كه الگوی EFQM را تشریح می كند بهتر است كه درگام نخست این اطلاعات بدست آید.

        · الگو را مانندچك لیست كه سازمان را با 5 معیار توانمند سازد و 4 معیار نتایج مقایسه میكند بكار بریم.

گام های بكارگیری این  ابزار:

1- با دوربین معیار توانمند ساز یعنی خط مش و راهبرد شروع می كنیم اهداف و مقاصد و دستاوردهایی كه سازمان می خواهد به آن برسد را مشخص می كنیم.

2- چگونگی تبدیل دستاوردهای خط مش و استراتژی به مقادیر معیارهای نتایج (نتایج مشتریان، كاركنان، جامعه و نتایج كلیدی عملكرد) را مشخص می كنیم.

3- فعالیتهای كلیدی سازمان برای معیارهای توانمند سازها را مشخص می كنیم. همچنین تعیین می كنیم كدام معیارهای نتایج تأثیر پذیراز آن هستند و تبدیل به مقادیر می شود.

4- نقش رهبر در سازمان را مشخص می كنیم (معیار1) درتعریف خط مشی و راهبرد و فعالیتهای كلیدی یا رویكرد ها برای معیارهای 3و 4و 5 و پاسخگویی و بازتاب ذی نفعان به معیارهای نتایج را ایجاد و پشتیبانی می كنیم.

5- تمامی نواحی مشخص شده در الگوی سرآمدی را با سازمان خودهمراه با همكاران مقایسه می كنیم و نواحی قوت بالقوه نواحی قابل بهبود را شناسایی می كنیم.

ابزار 4/ماتریس انتخاب فرآیندهای كلیدی

دلایل استفاده

        · برای انتخاب فرایندهای كلیدی

        · برای درك از معنی استراتژیك فرایندها.

موارد كاربرد :

        · هنگامی كه بخواهیم اولویت های استراتژیك را مشخص كنیم.

        · هنگامی كه بخواهیم ساختار سازمانی را بازنگری كنیم.

گام ها:

1-   فرایند های موجود را فهرست می كنیم و یك ماتریسی ایجاد می كنیم.

2-   معیارهای انتخاب فرایندهای كلیدی را مشخص می كنیم.

3-   ارزش هریك از معیارهای را درفاصله 1تا 5 وارد می كنیم.

4-   برای هریك از فرایند ها ارزشهای مربوطه را در هم ضرب می كنیم.

5-   عدد حاصل را درستون جمع وارد می كنیم.

6-   فرایند كلیدی را انتخاب می كنیم (بالاترین عدد بهدست آمده در ستون جمع)

ابزار 5/ تجزیه و تحلیل خشنودی مشتریان:

دلایل استفاده :

        · برای تجزیه و تحلیل نتایج پیمایش مشتری

        · برای مشخص كردن نتایج اصلی درمورد انتظارات و عملكرد  مشتریان

        · جهت قرار دادن اطلاعات نقاط ضعف و قوت سازمان دراختیار كاركنان

موارد كاربرد:

        · پس از اینكه ورودی های مشتریان را جمع آوری كردیم

        · هنگامی كه به انتخاب انتظارات ویژه مشتریان و اولویت بندی جهت تمركز برروری آن نیاز داشته باشیم:

گام ها:

1-   فهرستی از تمام انتظارات مشتریان ایجاد كنیم.

2-   انتظارات مشابه مشتری را دریك گروه قرار دهیم.

3-   به گروهها عنوان اختصاص میدهیم.

4- به هریك از انتظارات انفرادی، با توجه به اهمیت آن از 0 تا 10 و به عملكرد  از 3-تا 3+ امتیاز اختصاص می دهیم.

5-   مهمترین انتظارات هرگروه را با افزودن مهم ترین شكل از انتظارات انفرادی دریك گروه محاسبه كنیم.

6-   عملكرد مورد انتظار گروه ها را بامیانگین گیری عملكرد همه انتظارات انفرادی درهر گروه محاسبه می كنیم.

7- نمودار اهمیت دربرابر عملكرد را ایجاد می كنیم برای رسم موفقیت هریك از گروه ها در نمودار از مستطیل استفاده می كنیم.

 

ابزار 6/ فعالیت فرایند، ماتریس الزامات مشتری:

دلایل استفاده :

        · برای درك انتظارات مشتری كه نیاز است توسط هر فعالیتی به عنوان یك فرایند مخاطب قرار داده شود

        · برای درك این كه كدام فعالیت دربه دست آوردن انتظارات مشتریان سهم یا اولویت دارد.

        · جهت تمركز تلاش ها برچیزی كه برای مشتری بحرانی است.

موارد بكار گیری:

        · هنگامی كه نیاز داریم انتظارات مشتریان را دربازنگری یا طراحی دوباره یك فرایند به حساب آوریم.

        · هنگامی كه تلاش می كنیم توانایی سازمان را درجهت خشنودی مشتری بهبود دهیم.

گام ها:

1-   تمامی فعالیت های فرآیند ها را فهرست می كنیم.

2- تمامی الزامات مشتریان را همراه با درجه اهمیت آنها به همان صورت كه از طرف مشتریان عنوان شده فهرست می كنیم.

3-   هر یك از فعالیتها را دربرابر هركدام از الزامات امتیازدهی می كنیم.

4-   اعداد را در هم ضرب كرده جمع امتیازدهای انفرادی را جهت نهایی شدن به دست می آوریم.

5-   نتایج را تفسیر كرده نواحی متمركز را تعریف می كنیم.

ابزار 7/برگه بررسی cheek-sheet:

دلایل استفاده :

        · برای ثبت وقابل اندازه گیری كردن وقایع وداده های دریك دوره زمانی

        · برای بررسی تعداد اتفاقات عیوب یا علل خاص

        · برای ثبت اطلاعات اضافی هنگامی كه لازم باشد. درطی دوره محصولات براهمیت بررسی شود.

        · برای اطمینان ازاثربخش بودن راه حل

موارد كاربرد :

        · هنگامی كه به مشاهده یك عملیات و ثبت اطلاعات آن دریك دوره زمانی نیاز داشته باشیم.

        · هنگامی كه بخواهیم مشخص كنیم كدام مسائل بالقوه یا عیوب باید در ابتدا مشخص شوند.

        · طی مرحله اندازه گیری از چرخه DMAIC یا هنگامی كه میخواهیم یك مساله را قابل اندازه گیری كردن كنیم.

        · طی مرحله كنترل از چرخه DMAIC برای پایش تغییرات درعملكرد ها.

گام ها:

1-   تصمیم می گیریم كه چه داده هایی باید جمع آوری شود و بررسی می كنیم آیا می توان آنها را تحلیل كرد.

2-   برای آسان وشفاف بودن جمع آوری داده ها و برگه بررسی طراحی می كنیم.

3-   برگه و فرایند را با كسی كه درگیر طراحی فرم نبوده می آزماییم و در صورت نیاز آن را بهبود می دهیم.

4-   داده ها را جمع آوری می كنیم.

5-   تجزیه و تحلیل میكنیم.

ابزار 8/ نمودار چارتو:

 

فهرست مطالب                                                                          

 

تاپ چارت

چارت سازمانی

تاریخچه شركت.................................................................................................. 1

مقدمه ................................................................................................................. 3

تاریخچه مدلهای سرآمدی كسب و كار و جوایز كیفیت .................................... 6

تاریخچه بنیاد اروپایی مدیریت كیفیت و مدل سرآمدی EFQM.......................... 10

مدل سرآمدی EFQM دریك نگاه ...................................................................... 13

بررسی اجمالی مفاهیم بنیادین سرآمدی درمدل EFQM.................................... 13

بررسی اجمالی معیارها در مدل EFQM و نحوه امتیاز دهی ............................ 16

منطق رادار ........................................................................................................ 21

ابزارها و تكنیك های EFQM.............................................................................. 26

رهبری:............................................................................................................... 26

ابزار1/ پرسش سوالات مؤثر بازنگری

ابزار 2/ مدیریت مبتنی برگشت زنی

ابزار 3/ مهارت شنیدن اثر بخش

ابزار 4/ مربی گری خوب و اثر بخ

 

 

 

ابزار 5/ ایجاد یك بیانیه ماموریت

ابزار 6/ ایجاد بیانیه چشم انداز

ابزار 7/برنامه ریزی تغییر

ابزار 8/ تجزیه و تحلیل میدانی نیرو

ابزار 9/چگونگی كمك به كاركنان در هنگام تغییر

ابزار 10/ استراتژی شراكت

بزار 11/كنترل تضاد

ابزار 12/ مدیریت بحران

ابزار 13/ارتباطات تحت فشار

ابزار 14/سلامت ماندن تحت فشار

خط مش و راهبرد:............................................................................................. 43

ابزار 1/ تحلیل SWOT

ابزار 2/كارت امتیاز سازمان

ابزار 3/كارت امتیاز فرآیند

ابزار 4/نمودار درختی

ابزار 5/چك لیست سیستم اندازه

كاركنان:.............................................................................................................. 49

ابزار 1/ ایجاد  برنامه ارتباطی

 

 

 

ابزار 2/ ایجاد یك برنامه بهبود / اجرایی

ابزار 3/ ایجاد اهداف SMART

ابزار 4/ارائه بازخورد مؤثر

ابزار 5/ شكل دهی تیم شناخت دانسته ها

ابزار 6/ بررسی توانمندسازی و موانع

مشاركت ها و منابع :.......................................................................................... 57

ابزار 1/ ممیزی S5 تولید

ابزار 2/ نمودار رادار  S5

ابزار 3/ ماتریس تكنولوژی /ذی نفعان

ابزار 4/ چك لیست ساخت درمقابل خرید

ابزار 5/ پایش شركاء

فرآیند ................................................................................................................. 61

ابزار 1/ منشور فعالیتهای بهبود

ابزار 2/ دیدگاه هلیكوپتری از سازمان

ابزار 3/ دیدگاه، هلیكوبتری از فرآیند

ابزار 4/ماتریس انتخاب فرایندهای كلیدی

ابزار5/تجزیه و تحلیل خشنودی مشتری

ابزار 6/ فعالیت فرآیندی ماتریس الزامات مشتری

 

 

 

ابزار 7/برگه بررسی

ابزار 8/ نمودار پارتو

ابزار 9/هیستوگرام

ابزار10/نمودار كنترل

ابزار 11/نموار علت ومعلول

ابزار 12/ نمودار پراكنش

ابزار 13/ تعیین نواحی بهبود

ابزار 14/ماتریس انتخاب

ابزار 15/تجزیه وتحلیل حالات خرابی بالقوه و بررسی آن (FMEA)

موارد كاربرد ابزارها و تكنیك های EFQM درشركت فتح ............................... 78

ارزیابی بكارگیری ابزارهای سرآمدی EFQMدرشركت فتح ............................ 108

پیشنهادات : ........................................................................................................ 110

  

 

دانلود بررسی مدل ارزیابی EFQM و بررسی آن در شركت فنی فتح


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی مدل ارزیابی EFQM و بررسی آن در شركت فنی فتح ,

تاريخ : 26 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : جاویدان | بازدید : <-PostHit->
بررسی مبانی عرفان نظری در تأویلات عبدالرزاق كاشانی

پایان نامه بررسی مبانی عرفان نظری در تأویلات عبدالرزاق كاشانی در 420 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی مبانی عرفان نظری در تأویلات عبدالرزاق كاشانی

پایان نامه بررسی مبانی عرفان نظری در تأویلات عبدالرزاق كاشانی
مقاله بررسی مبانی عرفان نظری در تأویلات عبدالرزاق كاشانی
پروژه بررسی مبانی عرفان نظری در تأویلات عبدالرزاق كاشانی
تحقیق بررسی مبانی عرفان نظری در تأویلات عبدالرزاق كاشانی
دانلود پایان نامه بررسی مبانی عرفان نظری در تأویلات عبدالرزاق كاشانی
پروژه
پژهش
مقاله 
جزوه
تحقیق
دانلود پ
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 709 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 420

بررسی مبانی عرفان نظری در تأویلات عبدالرزاق كاشانی


 

چكیده

عنوان این پایان نامه عبارتست از:«مبانی عرفان نظری درتأویلات عبدالرزاق كاشانی»

تحقیق حاضرازپیش گفتار،سه بخش ویك نتیجه تشكیل شده است.

درپیش گفتاربه بیان برخی ازابعاد وجوانب موضوع ،اهمیت آن ،اهداف وانگیزه های تحقیق ، مسئله اصلی، فرضیه ،روش تحقیق ،نوع منابع استفاده شده وبرخی ازدشواری های كارپرداخته شده است.

بخش اول به بیان حیات كاشانی ورفع ابهامات ،اشتباهات وتناقضاتی كه درباره نام وزندگی وآثار او به وجود آمده پرداخته وتحقیق مبسوطی درزمینه اثبات تشیع این طلایه دارعرفان شیعی صورت گرفته است.دراین تحقیق پس ازاستخراج آیاتی كه درشأن اهل بیت علیهم السلام تأویل شده ،شبهات موجود دربرخی ازكتب ایشان نیز بررسی ودرادامه به تطبیق آراء كاشانی با مختصات شیعی چون نفی جبر و اختیار، رجعت، عصمت و غیره پرداخته ایم. یكی از نكات مهم دیگر كه در این بخش مطرح است، ارائه آثار كاشانی به ترتیب زمان نگارش آنها و نیز صحت انتساب كتاب « تأویلات » به ایشان می باشد.

در بخش دوم پس از نگاهی به تاریخ تفسیر و تأویل، به معرفی و توضیح این دو اصطلاح كلیدی، تبیین جایگاه هر كدام  و نیز وجوه اشتراك و افتراق آنها پرداخته و در ادامه به سیر اجمالی تأویل نگاری، نحله های تأویلی و تفاوتهای آنها با یكدیگر و سپس به نامهای دیگر حوزه تأویل نگاری مانند اشاره، فهم، استنباط، تفسیر،‌ تلقی و مس، كشف و غیره پرداخته و از این میان اصطلاح « تأویل عرفانی» را به عنوان تعریفی جامع و مانع برگزیده ایم. پس از آن مبانی تأویل عرفانی را در پنج بخش:مبانی عمومی ( قرآن و حدیث) ، جامعه شناختی، زبان شناختی و مبانی نظری و عملی پی گرفته و در ادامه نیز به تایید این مبانی توسط كاشانی و ارائه ملاكهای تأویل عرفانی توسط ایشان اشاره شده است.

 بخش سوم، بخش اصلی تحقیق است كه در آن تمامی آیاتی كه موضوعات عرفان نظری در آنها مورد تأویل قرار گرفته،‌ به مثابه « فرهنگ موضوعی تأویل عرفان نظری» گرد هم آمده و مورد ترجمه قرار گرفته اند. در این بخش تمامی آیات تأویل شده مربوط به هر یك از مبانی عرفان نظری از قبیل: وحدت وجود، وحدت و كثرت، اسماء و صفات الهی، اعیان ثابته، انسان كامل، حقیقت محمدیه، ولایت،فیض اقدس و فیض مقدس و غیره در ذیل موضوع آن و براساس ترتیب آیات طبقه بندی شده اند. كه میتواند راهنمای جامعی برای نشان دادن مبانی عرفان نظری در آیات قرآن باشد.

از نتایج مهم این بحث، علاوه بر اثبات تشیع كاشانی و صحت انتساب كتاب تأویلات به ایشان، این است كه جناب كاشانی به واسطه شخصیت علمی وعرفانی والا و جامعیت كم نظیرش و با رعایت ملاكهای تأویل عرفانی و بدون عدول از اصول و قواعد تفسیر ظاهری، از قبیل مباحث لغوی و ادبی و صرف و نحو عربی، به خوبی از عهده تأویل آیات الهی و تطبیق مسائل عرفانی با آنها برآمده و با خامه شیوای خود چنان تصویری چشم نواز و دلنشین از حقایق الهی نگارگری كرده كه كمتر عارفی را توفیق اینچنینی دست داده است.

امید است این تحقیق، با همه نواقص و ناشایستگی هایش، توانسته باشد برخی از ابعاد موضوع را روشن ساخته و به درك بهتر آن كمك كند.

 

حمد و سپاس دادار جهان راست كه آدمیان را به نور علم و عرفان بیاراست .

عنوان این رساله عبارت از:« مبانی عرفان نظری در تأویلات عبدالرزاق كاشانی» می باشد . لازم  می دانم قبل از ورود به بحث ، نخست به مقدمات مختصری شامل برخی نكات پیرامونی موضوع ،اهداف و انگیزه ها و اهمیت موضوع مورد نظر و كار درباره مسئله اصلی تحقیق ، فرضیه ،روش كار، نوع منابع مورد استفاده ودرنهایت به دشواریهای كار بپردازم.

همچنانكه می دانیم زیر بنای اولیه تفسیر و تأویل، با سؤالات اصحاب از حضرت رسول اكرم (ص) شكل گرفت ودر پی آن افرادی از صحابه به تفسیر وتبیین آیات الهی شهره شدند. این امر بوسیله احادیث نبوی درمیان تابعان پی گیری شده و رفته رفته با پدید آمدن فرق و نحله های مختلف هر كدام از آنها نیز به تفسیر و تأویل آموزه های قرآنی براساس دیدگاههای خود دست زدند. كه عرفا و متصوفه نیز دراین میان بی نصیب نبوده اند.آنان، بر خلاف دیگران ، تنها راه دریافت حقایق قرآنی را تزكیه و تصفیه باطن برشمرده و بنیان گذار شیوه ای نوین در توضیح آیات الهی گردیدند . این پدیده نو «تأویل عرفانی »نام دارد. كه به بیان ساده:« عروج از لفظ به معنی وشرح معانی و اسرار باطنی و درونی قرآن بر اساس تناسب روحی است». كه این امر در عروج از قوس صعود صورت گرفته وطورماورای – نه مخالف – تفسیر یا همان«شرح معانی قرآن برپایه ظاهر كلامی آیات» می باشد.

به عبارت دیگر، تأویل همان« تطبیق عوالم سه گانه آفاقی، أنفسی وتدوینی حق تعالی، براساس تصفیه باطنی است».

بر همین اساس عرفا  به فراخور حال خویش  به شرح معانی باطنی قرآن دست زده  و با توجه به محدودیتهای اجتماعی ناشی از بار معنایی منفی اصطلاح«تأویل» باواژگانی چون« استنباط»،« اشاره»، «فهم»،«كشف» وغیره از آن نام برده اند.كه بعنوان نمونه می توان به تفسیر سهل تستری، حقایق التفسیر سلمی، لطائف الأشارات قشیری، تأویلات نجمیه نجم الدین رازی ،عرائس البیان روزبهان بقلی اشاره كرد.

اما با وجود اینكه درعرصه تأویل نگاری عرفانی آثار فراوانی رخ نموده، با این حال «تأویلات ملا عبدالرزاق كاشانی» از جایگاهی بس والا برخوردار است. این تأویل نامه عرفانی ره آورد سفر باطنی عارف نامدار شیعی جناب« كمال الدین ابوالفضل عبدالرزاق ابن جمال الدین أبی الغنائم كاشانی» است. كه در آن گنجینه ای گرانسنگ از حقایق الهی را گرد آورده و عقدی ثریایی از معارف ایزدی بر گردن خاكیان كشیده وطشت رسوایی یاوه سرایان ظاهربین را از بلندای دست نیافتنی اش برزمین درشتناك جهالت وضلالتشان افكنده وصلای رستاخیزی لاهوتیان را بیدادگر قلوب تاریكشان ساخته است.

این «طلایه دارعرفان شیعی» در سراسر سلوك نامه سترگش آنچنان حقایق باطنی را به نظم كشیده، كه خواننده را در میان اینهمه نگارگری عالمانه اش به اعجابی تحسین برانگیز واداشته و بر آنهمه جلوه گری بی اختیار درود می فرستد. و این ستایش با مشاهده سلاست وشیوایی و انسجام وصف ناپذیر تأویلات صد چندان می گردد.

این مجمع البحرین علوم ظاهر و باطن، عرفان عملی ونظری و درآخر تشیع وتصوف ،بگونه ای با  تصویرگری چشم نواز ودلنشین خود مبانی عرفان عملی ونظری رادر«ارمغان آسمانی» اش به بند كشیده وپردگیان معانی رابر قامت سیمین تنان الفاظ نمایان ساخته، كه شاهبازان طریقت در بلندای سلوكش شهپر انداخته وجبین سپاس وادب و ارادت بر بارگاه قدسی اش سائیده و در حسرت آنهمه عرش پیمایی "غبطه خورند".

آری این غواص دریای معانی آنگونه در اعماق وحدت فرو رفته و در و لؤلؤ  و مرجان حقایق  ازلی را نثار ساحلیان تنكْ همت كمْ كردار گردانده، كه شناگران دریای سهمگین سلوك را به تعظیم و بزرگداشت آنهمه بحر پیمایی واداشته و دیدگان تكریم بر آستان حضرتش فرو نهاده اند.

كاشانی با خامه جادویی خود چنان ره توشه ای رنگارنگ از آموزه های الهی گسترانده كه خوانسالاران عرصه معارف دریوزه گر ایوان جبروتی اش گشته اند .

وبه راستی  كه وصف كاشانی نه در خور چو منی! كه توصیفگر او بزرگ پرچمدار عرفان شیعی،عارف كامل، جناب سید حیدر آملی است.

هم او كه كاشانی را« مولی الأعظم الأكمل »،«بحر الخضّم»،« قطب الموحدین»،« سلطان العارفین» ،« كمال الملّة والحق و الدین» برشمرده ودرآثارش ازاوبهره ها جسته است .

و همچنانكه می دانیم جناب ملاعبدالرزاق بر «سوغات سلوكش» نام تأویلات می نهد كه خود نشانه اهمیت به سزای این واژه قرآنی است. كه ما نیز به فراخور حال خویش به توضیح اجمالی درباره آن و اهمیتش درحوزه های مختلف می پردازیم  .

تأویل واژه ای كلیدی  درمباحث مربوط به حوزه علوم قرآنی است كه درصورت تبیین جایگاه  آن   می توان به نقش انكار ناپذیرش در تمامی حوزه های باطنی، اجتماعی، تربیتی، اخلاقی وغیره دست یافت. تأویل صحیح ،آنگونه كه در روایات به آن اشاره شده، دارای دوبعد اصلی است : تأویل حقایق باطنی وتأویل مسائل اجتماعی.بعد نخست تأویل دارای اثرات اخلاقی، تربیتی وسلوكی فراوانی می باشد چرا كه به هر میزان كه انسان خود را از پلیدیها پاك گرداند به همان اندازه دریافتگر حقایق الهی گشته و از مرتبه وجودی بالاتر برخوردار خواهد شد. درتأویل اجتماعی نیز نكته مهم دیگری رخ می نماید وآن اینكه انسان را به درك پدیده های زمانی سوق داده واصطلاحاً انسان را فرزند زمان خویش می سازد . و در اینجاست كه  نقش امام و ویژگیهای آن بعنوان تأویلگر حقیقی عصر خویش جلوه گر میگردد. چرا كه فقط امام معصوم است كه با جمع میان این دو بعد، انسان را از عقبه های پرپیچ وخم سلوك باطنی و درك مسائل عصری گذرانده و با دو بال تأویل باطنی و اجتماعی به بلندای خلیفة الهی رهنمون می سازد.امامان معصوم ،نه چون متصوفه رسمی، فقط به اسرار درونی قرآن وسلوك أنفسی آن پرداخته و از مسائل اجتماعی جامعه اش غفلت می ورزند و نه همانند روشنفكران امروزی فقط بر مسائل اجتماعی آن تأكید ورزیده و از درك اسرار درونی آن غافل می شوند.بلكه با شناخت جامعی از انسان بر هر دو بعد او صحه گذاشته و در صدد فراهم آوردن مقدمات به فعلیت رساندن استعداهای باطنی و اجتماعی  او برمی آیند.و فقط با این تعبیر است  كه آنهمه تأكید بر خلافت ظاهری - دركنار خلافت باطنی- معنی می یابد.چرا كه انسانِ مورد نظر اسلام، انسان كاملی است كه بصورت متعادل این دو بعد را در وجود  خویش متبلور ساخته واز هرگونه افراط وتفریط، دراین زمینه دوری جسته است .پس وظیفه امام نیز در این میان حفظ تعادل در رشد استعدادهای هر دو بعد او می باشد .

واین امر فقط با بسط عدالت اجتماعی - دركنار عدالت فردی - واز رهگذر خلافت ظاهری - دركنار خلافت باطنی - میسر است .

آنان همانند طبیبان حاذق به درمان این مرض فراگیر پرداخته و در مقابل زیاده روی های زهد مآبانه  صوفیه، بر بعد اجتماعی انسان تأكید و در مقابل لا ابالیگریهای روشنفكرانه گروه دیگر بر بعد عرفانی وباطنی اسلام پافشاری نموده اند .

چیزی كه مرا به این تحقیق رهنمون ساخت تبیین جایگاه این واژه كلیدی در حوزه عرفان، وجوه اشتراك واختلاف آن با تفسیر و دیگر واژگان این حوزه و ارائه ملاكهای آن از طرفی و از طرف دیگر ارائه نمونه های تأویل عرفانی به قلم یكی از بزرگترین مؤوّلان این حوزه می باشد.

كه پس از بررسی جوانب امر به این نتیجه رسیدم كه برای تبیین بعد عرفانی تأویل، نگاشته های عرفا در شرح اسرار باطنی قرآن، نقش بی بدیلی ایفامی كنند. و پس از بررسی تأویل نامه های مختلف تأویلات ملا عبدالرزاق كاشانی را به دلیل ویژگیهای خاص آن از قبیل اینكه: مربوط به دوران پختگی عرفان بوده وشامل تمام سور قرآنی است و از مقدمات دراز دامن مباحث عرفانی پرهیز كرده ومستقیماً به تأویل آیات دست می زند و دلایل دیگری كه دراینجا مجال بسط آن نیست، آنرا برای موضوع  پایان نامه برگزیدم.شاید كه در سایه سار این تأویل نامه سترگ عرفانی به پاسخ سؤالات خویش هدایت شده وگوشه ای از مباحث ارزشمند این حوزه را روشن سازم .

 

مسئله اصلی این تحقیق این است كه آیا اصول ومبانی عرفانی نظری درتأویلات مورد تأویل قرارگرفته اند یا نه؟

فرضیه بنده برای پاسخ به سؤال فوق این بود كه جنا ب كاشانی با توجه به اینكه در دوره پختگی و بسط معارف عرفانی قرارداشته، احتمالاً به صورت گسترده ای به تحكیم مبانی عرفانی از دل آیات قرآن دست زده و از این یگانه منبع مورد قبول همگان، در این امر خطیر یاری طلبیده است. اما دراینكه به چه میزان روشمند عمل كرده و ملاكهای تأویل عرفانی رارعایت نموده است ،تردیدهایی وجود دارد. شواهد فرضیه بسیار زیاد است چرا كه ایشان در مقدمه گرانسنگ تأویلات هدف خود را تأویل آیات –ونه تفسیر آنها –برشمرده و با توجه به اینكه تقریباً نیمی از آیات را مورد تأویل قرار داده، صحت  این فرضیه تاحدود زیادی اثبات می شود. اما در مورد اینكه آیا تأویلات از روشی مورد قبول برخوردار است، نمی توان اظهار نظر نمود .

روش تحقیق تركیبی از گردآوری اطلاعات بصورت كتابخانه ای وتحلیل آن و نیز روش تحلیل آماری و در مورد اثبات تشیّع و صحت انتساب تأویلات به ایشان از روش استخراج موردی بهره برده ایم .

دراین كار علاوه بر استفاده از منابع اصلی یعنی قرآن، نهج البلاغه وروایات ونیز كتاب «تأویلات القرآن الكریم»، به پنج دسته از منابع توجه داشته ایم .

دسته نخست :علاوه بر تأویلات، دیگر آثار كاشانی چون «شرح فصوص الحكم»،« شرح منازل السائرین»، «اصطلاحات الصوفیه» وبرخی از رسائل ومكتوبات ایشان نیز مورد استفاده قرار گرفته اند .

دسته دوم : متون اصلی عرفانی همچون« فصوص الحكم»و«فتوحات مكیه» ابن عربی،«جامع الاسرار»، «نص النصوص» و«محیط الأعظم» جناب سید حیدر آملی و غیره دسته دوم منابع این تحقیق را تشكیل می دهند .

دسته سوم : منابعی مانند «تأویلات القرآن ازدیدگاه عبدالرزاق كاشانی» اثر شایسته پیر لوری«تفسیر قرآنی وزبان عرفانی» اثر پل نویا «مكتب تفسیر اشاری»اثر سلیمان آتش «مفهوم النص » و«نقد الخطاب الدینی» اثر نصر حامد ابوزید« پژوهشی در جریان شناسی تفسیر عرفانی»اثر محسن قاسم پور «روشهای تأویل قرآن » اثر محمد كاظم شاكر، كه همگی آنها  در صدد بررسی وتحلیل پدیده  تأویل  می باشند.

دسته چهارم : در واژه شناسی به منابعی چون« لسان العرب» ابن منظور «مفردات» راغب اصفهانی «تعریفات» میر سید شریف جرجانی و دیگران مراجعه شده است.

دسته پنجم : كتاب تراجم،مانند«كشف الظنون» حاجی خلیفه «مجمل التواریخ» فصیحی «روضات الجنات»خوانساری نیز منبع تنظیم زندگانی ملاعبدالرزاق بوده اند. كه در این میان استفاده مبسوطی ازمقدمه وزین «مجموعه رسائل ومصنفات عبدالرزاق كاشانی» تحقیق شایسته وبایسته محقق ارجمند مجید هادی زاده صورت گرفته است.

تا اینجا اگر چه تا اندازه ای درباره انگیزه ها واهداف این رساله توضیحاتی داده شد،اما می توان  به طور مختصر اهداف اصلی تحقیق مورد نظررا اینگونه برشمرد :

1- آشنایی اجمالی با زندگانی و آثار عبدالرزاق كاشانی

2- اثبات تشیع این عارف گرانقدر ونیز صحت انتساب«تأویلات» به ایشان

3- آشنایی دقیقتر با «تأویل» و پدیده «تأویل عرفانی» وتبیین جایگاه آن

4- ملاكهای تأویل عرفانی وروشمندی تأویلات

5- ارائه« فرهنگ موضوعی تأویل عرفانی » از میان آیاتی كه مبانی عرفان نظری درآنها مورد تأویل قرار گرفته اند.

 كه دراین راه دشواریهای متعددی چون نبود منابع و اطلاعات كافی درباره حیات كاشانی، كه سبب ایجاد تناقضات وابهامات زیادی درباره زندگانی این عارف بزرگ گردیده است. از طرفی اثبا ت تشیع این عارف ذوفنون مستلزم بررسی دقیق، دیگرآثار او بود كه این امر میسر نگشت مگر به توفیق الهی .

انتخاب و ترجمه بیش از یك سوم آیات تأویلی با وجود اختصار گزیده گویی تأویلات، دقت وظرافت ویژه ای را می طلبید كه با یاری الهی وعنایات بی شمار جناب ملاعبدالرزاق این كار انجام یافت .

وسپاس مرخدای را كه توفیق مصاحبت با «تأویلات» و دم مسیحایی بزرگمرد عرفان شیعی ،جناب ملاعبدالرزاق كاشانی، رانصیبم ساخته وبه این سرچشمه زلال معارف الهی رهنمون گردید. و خود  خوب می دانم كه این پرداخته اندك در مقابل عظمت آن "ژرف دریای علم وعرفان" جز قطره ای ناچیز به شمار نمی آید.

امید است كه خداوند قادر منان عذرم را در قصور و كوتاهی ها و ناشایستگی های این تحقیق بپذیرد.

 

بخش اول:                                 

حیات ، مذهب و آثاركاشانی 

1- نشو و نما و جایگاه كاشانی درتصوف

2- اثبات تشیع كاشانی

3- كتب وآثار او 

4- صحت انتساب"تأویلات"به ایشان

 

 

نام ونسب كاشانی

اهل كاشان است، نامش عبدالرزاق، كنیه‌اش ابوالفضل و ملقب به كمال‌الدین می‌باشد، پدرش نیزبا لقب جمال‌الدین و كنیه ابوالغنائم مشهور است.

سوگمندانه بایدگفت كه اطلاعات ما در باره زندگی جناب ملاعبدالرزاق بسیار اندك است ومنحصر به معرفی فوق-كه شاگرد نامدارش قیصری درمقدمه شرح فصوص[1] به آن اشاره كرده-ونامه اش به علاءالدوله سمنانی می باشد.چرا كه كاشانی از آن دسته بزرگانی است،كه به زندگینامه خودنپرداخته و تنها شاگرد معروفش نیز در معرفی او قلم نزده است. ازطرفی بخاطر همزمانی و شباهتهای اسمی با سه عالم برجسته دیگر، ابهامات و تناقضات زیادی درباره حیات این عارف بزرگ به وجودآمده است. تا جائیكه از كنیه او گرفته تا محل زندگانی، نام پدر و آثار او را تحت الشعاع خود قرار می دهد. این سه - به ترتیب -عبارتند از:

1- كمال الدین عبدالرزاق مشهور به« ابن فوطی» (م723 هـ ق) تراجم نگار هم عصر كاشانی و صاحب «مجمع الآداب فی معجم الالقاب» و تلخیصی ازآن بوده، پدرش احمد و شانزده سال پیشتر از كاشانی دار فانی را وداع گفته است.

2- كمال الدین عبدالرزاق سمرقندی (ت 816 م 887 هـ ق) مؤلف «مطلع سعدین و مجمع بحرین»، پدرش اسحاق،ملقب به جلال الدین می‌باشد.( همچنانكه می بینیم نزدیك به یك قرن بعد از كاشانی می زیسته است).

3- عزالدین محمود كاشانی (م735هـ ق) صاحب دو اثر مشهور «مصباح الهدایة و مفتاح الكفایة»- كه در اصل ترجمه وتلخیصی از عوارف المعارف سهروردی است – و شرح عالمانه وادیبانه تائیه ابن فارض مشهور به «كشف الوجوه الغر لمعانی نظم الدّر» می‌باشد.

این همعصر وهمشهری ملا عبدالرزاق – همچون او – در عرفان عملی و نظری تبحر داشته و دو اثر ماندگارش نشان از تضلع او در این دو حوزه دارند.

گروهی چون علامه امین عاملی[2] ، حاجی خلیفه[3]،علامه مدرس تبریزی[4]و مرحوم آقا بزرگ تهرانی[5]  به اشتباه، ابوالغنائم را كنیه ملا عبدالرزاق بر شمرده اند در حالیكه می دانیم- براساس آنچه تلمیذ نامدارش قیصری در مقدمه شرح فصوص خود ضبط كرده- ابوالغنائم كنیه پدرش می باشد.

علامه طهرانی نام پدر او احمد[6] و مدرس تبریزی اسحاق[7] می دانند.و این در حالیست كه این دو - به ترتیب – نام پدر ابن فوطی[8] و عبدالرزاق سمرقندی[9] می‌باشند.

 در مورد زادگاه ایشان نیز با اینكه همه جا با نام «قاشی»[10]«قاسانی»[11]و«كاشی»[12] «كاشانی»[13] «قاشانی»[14]آمده است.اما حاجی خلیفه در كشف الظنون[15] هنگام معرفی «تأویلات القرآن الكریم» لفظ «سمرقندی» را بعد از «الكاشی» بكار می‌برد، تا جائیكه جناب آقای بیدار فر در مقدمه وزین خود برشرح منازل السائرین – با توسل به كاربرد «القاسانی»توسط قیصری و قول یاقوت حموی در معجم البلدان،كه قاسان رامنطقه ای در ماوراءالنهر وسرحدات بلاد ترك معرفی می كند_ تمایل خود را به سمرقندی بودن

 ملا عبدالرزاق ابزار می‌دارد.[16]و این در حالیست كه ابوالفداء در تقویم البلدان قاشان را به صورت قاسان را نیز مجاز دانسته[17] و بغدادی نیز در مراصد الاطلاع، قاسان و قاشان  –هر دو – را شهری در نزدیكی اصفهان معرفی می‌كند[18] پس باید گفت كه حاجی خلیفه بین صاحب مطلع سعدین و ملا عبدالرزاق دچار خلط شده است. از طرفی می دانیم كاشی، مخفف كاشانی و قاشی نیز تلفظ دیگری از قاشانی در زبان عامه است[19].پس نام كاملش – همچنانكه قیصری(ره) در مقدمه شرح فصوص الحكم آورده – عبارتست از: «كمال الدین ابوالفضل عبدالرزاق بن جمال الدین أبی الغنائم الكاشانی[20]»

آغاز ، حیات و انجام كاشانی

باید گفت كه در هیچیك از تراجم مشهور نظری نسبت به تاریخ تولد ایشان به چشم نمی خورد. لذا ما برای مشخص شدن دوران حیات و سال تولد تقریبی او، به تحقیقی درباره تاریخ وفات ورویكردش به عرفان دست می زنیم.می دانیم كه در مورد تاریخ وفات ایشان چهار نفر ارائه شده است:

1) حاجی خلیفه در كشف الظنون تاریخ وفات كاشانی را سال (730 هـ ق) می‌دانند[21]كه همین نظر به اعیان الشیعه[22] نیز راه یافته است.

2) صاحب روضات الجنات سال وفات را سال( 735هـ ق) ضبط نموده است[23] و مدفنش را خانقاه زین الدین ماستری داخل شهر نطنز و در جوار مسجد جامع می دانند.

3) سومین تاریخ ازآن صاحب مجمل التواریخ می ‌باشد، ایشان سال وفات را سوم محرم سال(736 هـ.ق) می‌دانند كه از دقت بیشتری نسبت به بقیه برخوردار است.

4) حاجی خلیفه در كشف الظنون ذیل معرفی تأویلات القرآن الكریم سال وفات ایشان را (887 هـ    ق) می‌دانند.بدون تردید هر دو نظر حاجی خلیفه از درجه اعتبار ساقطند. چرا كه اولاً اگر تاریخ نوشتن شرح منازل السائرین- همچنانكه در آخر یكی از نسخ آن آمده – سال(731 هـ ق)باشد[24] بدون تردید سال وفات ایشان سال (730 هـ ق) نمی‌باشد. ثانیاً حاجی خلیفه- همچنانكه فراوان از او دیده شده – بین ملاعبدالرزاق وسمرقندی، صاحب مطلع سعدین،خلط نموده و سال وفات ایشان را برای كاشانی آورده است. دونظر برجای مانده نیز قابل جمعند، چرا كه اگر تاریخ وفات ایشان را سوم محرم سال (736هـ ق) بدانیم، می‌توان گفت كه صاحب روضات الجنات این سه روز را به حساب نیاورده است . پس صحیح‌ترین تاریخ همان سوم محرم سال (736 هـ.ق)‌می‌باشد.

حال اگر، براساس نامه كاشانی به علاءالدوله سمنانی، رویكرد كاشانی به متصوفه در اوایل جوانی او-بعد از بحث فضلیات وشرعیات- و با مصاحبت مولانا نورالدین عبدالله نطنزی (م 699 هـ ق) و بعد- و همزمان با او – شمس‌الدین كیشی و اصیل‌الدین عبدالله (م 685 هـ ق) صورت گرفته باشد. در این حالت جناب كاشانی  سال بعد ازوفات شیخ اصیل‌الدین51 سال زیسته‌اند. واگر شروع مصاحبتش با متصوفه را بین 25 تا 35 سالگی ایشان بدانیم، مدت حیات این عارف وارسته بین 75 تا 85 سال و سال تولد ایشان ، بین سالهای (650 تا 660 هـ ق) بوده است. وصدق این استدلال زمانی آشكار می‌گردد كه در هیچیك از كتب تراجم عمر طولانی و  غیرطبیعی برای این بزرگمرد عرفان ثبت نشده است. سوگمندانه باید گفت كه حتی نسبت به مدت عمر كاشانی نیز اشتباهات فاحشی صورت گرفته است. تا جائیكه برخی با دیدن نامی از «محمد بن مصلح المشتهر بالتبریزی[25]» در مقدمه شرح فصوص كاشانی، به اشتباه آنرا شمس تبریزی ( م 645هـ ق)دانسته و شرح فصوص كاشانی را به سفارش ایشان می‌دانند. غافل از اینكه در این صورت  اگر هنگام نوشتن به شرح خصوص كاشانی 40 ساله باشد-با توجه به اینكه فصوص در سال(632 هـ ق) نوشته شده ومحی الدین متوفی 638 (هـ ق) است- باید عمری 130 تا 140 ساله برای او در نظر گرفت كه اشاره كردیم در كتب تراجم به چنین عمری اشاره نشده است. از طرفی می دانیم كه كاشانی شرح خود را بعد از شرح جندی[26] و جندی نیز شرحش را بعد از وفات شیخ كبیرصدرالدین قونوی[27] (م 673 هـ ق) نگاشته است. پس این سخن كه كاشانی شرح خود را به سفارش شمس تبریزی نوشته،سخنی ‌بی‌پایه است و اگر به این نكته نیز توجه كنیم كه شمس تبریزی نگاهی منتقدانه به عرفان محی الدین دارد این بی پایگی روشنتر خواهد بود.

 

 

كاشانی و آموخته ها

 كاشانی نه تنها یكه تاز عرفان و مجمع البحرین عرفان نظری وعملی است. كه پیشتر جستجوگری پرتلاش در عرصه علوم ظاهری بوده است. و آنگونه كه از مقدمه «اصطلاحات الصوفیه» و تنها مرجع ما -نامه كاشانی به شیخ علاء الدوله سمنانی - بر می آید. او قبل از ورود به عرفان از1:- فضلیات ( علم ادبی)و2- شرعیات (فقه و حدیث و تفسیر وعلوم مرتبط) گرفته تا 3- اصول فقه و 4- كلام و 5- معقولات ( منطق وعلوم طبیعی) و درآخر6- علوم الهی (فلسفه) را به گونه ای كاویده كه« استحضارآن به جائی رسید كه بهتر از این صورت نبندد»[28] و این خود نشانگر تضلع این «عالم عامل»[29] و «جامع میان علوم ظاهری و باطنی» [30]در جمع میان ظاهر وباطن دارد.در اینجا باید نكته ای را خاطر نشان شویم و آن اینكه افرادی همچون كاشانی كه ابتدا میدان دار عرصه علوم ظاهری یا مناصب دنیوی بوده اند، پس از ورود به فراخنای عرفان همچون طایری رهیده از قفس آنچنان در بلندای عرفان بال گسترانده كه كمتركسی می‌تواند به افق آنان نزدیك گردد دراین زمینه می‌توان از بزرگانی چون ابراهیم ادهم، سنائی غزنوی، ابن عربی، سید حیدر آملی وغیره نام برد.

تفسیر در اصطلاح

به طور كلی با توجه به تعاریفی كه از تفسیر – دراصطلاح خاص – صورت گرفته می توان آنها را به دسته مختلف تقسیم كرد.

1- تعاریفی كه بیشتر به توضیح الفاظ وروشن كردن مفهوم آن می‌پردازد.

سید شریف جرجانی در تعریفات تفسیر را- در شرع- اینگونه تعریف كرده اند: «توضیح معنی آیه، شأن نزول آیه، قصه آیه، سببی كه به موجب آن نازل شد،  با لفظی كه به طور روشن وآشكار برآن دلالت كند.»[31]

حاجی خلیفه نیز در كشف الظنون اینگونه می‌نگارند «تفسیر علمی است كه از معنی نظم قرآن (ارتباط آیات با یكدیگر) برحسب طاقت بشری و به حسب آنچه قواعد عربیت اقتضاء دارد، بحث می كند.»[32]

جلال الدین سیوطی نیز تفسیر را اینگونه تعریف می كنند: «تفسیر علم شأن نزول و دانستن مكی و مدنی و محكم ومتشابه، ناسخ ومنسوخ ،عام وخاص، مطلق و مقید، مجمل و مبین،حلال وحرام، وعده وعید، امر ونهی و .. آیات قرآنی است.»[33]

2- دسته دوم تعاریفی است كه از این نیز فراتر رفته و تفسیر را عهده دار كشف معانی و بیان مراد الهی دانسته اند. تهاونی به نقل از راغب در مورد علم تفسیر چنین می گوید: «تفسیر، در عرف عالمان، كشف معانی قرآن و بیان مراد آن است اعم از اینكه برحسب لفظ مشكل باشد یا نباشد، یا به حسب معانی آن ظاهر و یا غیرظاهر باشد»[34]

مرحوم علامه طباطبائی بر این باور است كه :«تفسیر، بیان معانی آیات قرآنی و كشف مقاصد و مفاهیم آن است»[35]

وزرقانی نیز در مناهل العرفان تعریف كاملتری از تفسیر ارائه می‌دهند :«تفسیر دانشی است كه در آن از قرآن مجید از حیث دلالتش  بر مراد خداوند به اندازه طاقت بشری بحث و تحقیق می‌شود.»[36]

خلاصه اینكه براساس آنچه در معنی اصطلاحی تفسیر گفته شد می توان نتیجه گرفت كه تفسیر عهده دار تبیین و توضیح كلام خداوند است. كوششی است برای رفع اجمال وا بهام و گشودن گره های لفظی و معنایی قرآن، به این معنا كه تفسیر شامل لفظ و معنا خواهد شد. تفسیر لفظی،بیان معنی لغوی الفاظ و واژه شناسی آن است و تفسیر معنا تعیین مصداق خارجی آن معنا می‌باشد.[37]

البته باید افزود كه تفسیر در اصطلاح عام به تأویل نیز اطلاق می‌شود .همچنانكه جناب ابن عربی در فتوحات به آن اشاره كرده اند.[38]

تأویل در لغت

كلمه تأویل از ماده (أوْل) بوده كه به معنای رجوع وبازگشت است كه در ذیل به سیرتاریخی آن می‌پردازیم:

ازهری (م310 هـ ق) در تهذیب اللغة بعد از اینكه أوْل را به معنی رجوع آورده ، معنای دیگر آن یعنی سیاست و تأدیب كردن پرداخته است (وآل یؤوله و إیالة)[39]ابن فارس ( م 390 هـ ق) نیز در مقاییس اللغة، نیز بعد از اینكه تأویل را از ماده أوْل به معنای بازگشت می‌داند، آورده است: أوْل دارای دو اصل است 1- ابتدای امر، كه واژه أوْل به معنای ابتدا از این اصل است 2- انتهای امر وتأویل كلام كه به معنای عاقبت وسرانجام كلام است. [40] جوهری (م 393 هـ ق )درصحاح  می نویسد : آل یعنی رجع (برگشت) « والتأویل تفسیر ما یؤول إلیه الشیئ: تأویل تفسیر سرانجام وعاقبت شیئ است»[41] و علامه راغب اصفهانی (م325 هـ ق) بعد از اینكه تأویل را از أوْل به معنای رجوع به اصل می داند در ادامه اضافه می‌كند كه :«تأویل، برگرداندن شیئ به غایتی است كه از آن اراده شده است، چه قول باشد و چه فعل »[42]، وابن اثیر (م 606 هـ ق) در نهایه بعد از ذكر معنای رجوع برای أوْل می نویسد: « مراد از تأویل برگرداندن ظاهر لفظ از معنای اصلی است به معنای دیگری كه دلیلی بر آن قائم است و اگرآن دلیل نباشد، نباید از معنای ظاهری لفظ دست كشید.»[43]

ابن منظور (م 711 هـ ق) نیز پس از بیان آنچه ازهری،ابن فارس، جوهری و ابن اثیرآورده اند می نویسد: از ابوالعباس احمد بن یحیی درباره تأویل سؤال شد وی گفت واژه‌های تأویل، معنی و تفسیر یكی هستند : سپس می‌افزایند: « أوّل الكلام و تأوّله» یعنی «دبّره و فسّره: آنرا تدبیر وتفسیر كرد»[44] زبیدی (1205) نیز در تاریخ العروس می‌نویسد «أوّله إلیه تأویله:یعنی آنرا تفسیر كرد.»[45]

باید افزود كه اخیراً روشنفكران عرب نیز با تكیه بر حركت ذهنی دانستن تأویل به تعریفی جدید از آن دست زده اند كه در راستای تعاریف قبلی است. «تأویل عبارت است از حركت شیئ یا پدیده‌ای یا درجهت بازگشت به اصل و ریشه اش، یا درجهت رسیدن به غایت و عاقبت آن، همراه با تدبیر ومراقبت ازآن، اما این حركت مادی نیست بلكه حركتی ذهنی و عقلی در فهم پدیده هاست.»[46]خلاصه اینكه تأویل در لغت به سه معنا به كار می‌رود.

1- مرجع مصیر وعاقبت كار كه اكثر لغت شناسان به این معنی اشاره كرده اند

2- تفسیر و تدبیر و بیان: كه ابن منظور، جوهری وزیبدی به آن اشاره كرده اند.

3-  انتقال از معنای ظاهری لفظ به معنای غیر ظاهر كه توسط اصولیین و متكلمان وضع شده و متأسفانه در اثر استعمال زیاد آن توسط متكلمان واصولیین به اندازه ای شایع شده كه ذهن انسان به محض شنیدن واژه تأویل به این معنا متبادر شده، و وقتی از جریانهای تأویلی نام برده میشود، مراد آنهائی است كه معانی قرآن را بر خلاف – نه ماورای- ظاهر آن حمل می‌كنند. این هر سه معنی را می توان به یك اصل برگرداند و آن برگشت دیگر معانی به معنای نخست است.به عبارت دیگر اصل واحد در معنای تأویل همان رجوع است،یا به اعتبار تقدم و سرآغاز بودن و یا به اعتبار نهایت وسرانجام بودن (فعل ) ویا به لحاظ حقیقت ومراد بودن (قول).[47]

   


فهرست مطالب

 

چكیده پایان نامه................................................................................................................................................1

 

پیش گفتار........................................................................................................................................................3

 

بخش اول : .......................................................................................................................................................9

حیات ، مذهب و آثاركاشانی

 

بخش دوم :.....................................................................................................................................................47

مبانی تأویل عرفانی ازمنظر كاشانی

 

بخش سوم :....................................................................................................................................................71

فرهنگ موضوعی مبانی عرفان نظری كتاب تأویلات القرآن الكریم

 

ضمائم : ..........................................................................................................................................................401

جداول ونمودارهای درصد فراوانی آیات تأویلی

 

فهرست منابع و مأخذ.......................................................................................................................................409

       Abstract

 

دانلود بررسی مبانی عرفان نظری در تأویلات عبدالرزاق كاشانی


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی مبانی عرفان نظری در تأویلات عبدالرزاق كاشانی ,

تاريخ : 26 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : جاویدان | بازدید : <-PostHit->
بررسی كودكان عقب مانده و استثنائی و مسائل سازگاری خانواده آنه

پایان نامه بررسی كودكان عقب مانده و استثنائی و مسائل سازگاری خانواده آنها در 109 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی كودكان عقب مانده و استثنائی و مسائل سازگاری خانواده آنه

پایان نامه بررسی كودكان عقب مانده و استثنائی و مسائل سازگاری خانواده آنها 
مقاله بررسی كودكان عقب مانده و استثنائی و مسائل سازگاری خانواده آنها 
پروژه بررسی كودكان عقب مانده و استثنائی و مسائل سازگاری خانواده آنها 
تحقیق بررسی كودكان عقب مانده و استثنائی و مسائل سازگاری خانواده آنها 
دانلود پایان نامه بررسی كودكان عقب مانده و استثنائی و مسائل
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 157 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 109

بررسی كودكان عقب مانده و استثنائی و مسائل سازگاری خانواده آنه

 

 

 فصل اول 

كلیات تحقیق

 

مقدمه

بیان مساله

اهمیت و ضرورت

هدف كلی

اهداف ویژه پژوهش

فرضیه‌های پژوهش

تعریف واژه‌ها

 

 

1-1- مقدمه

   وجود یك جامعه  سالم از نظر بهداشت روان، وابسته به سلامت اجزا کوچکتر آن جامعه مانند مجامع، گروهها و خانواده‌های موجود در آن جامعه است  وجود خانواده‌های سالم ودارای سلامت روان می‌تواند تاثیر بسزایی در سلامت روانی موجود و ایجاد بهداشت روانی در آن جامعه داشته باشد، زیرا نهاد خانواده به خودی خود یک جامعه کوچک است و هر گونه تغییر مثبت یا منفی در آن، در جامعه بزرگ انسانها تاثیر مستقیم و موثر دارد و ثبات و بی‌ثباتی خانواده بطور مستقیم بر ثبات یا بی‌ثباتی جامعه تاثیر دارد.

   کودک عامل گسترش نسل است و تولد هر کودک می‌تواند بر پویایی خانواده اثر بگذارد، والدین و دیگر اعضای خانواده باید تغییرات متعددی را جهت سازگاری با عضو جدید تحمل کنند. تولد یک کودک ناتوان[1] بر خانواده می‌تواند اثرات عمیقی داشته باشد، زیرا خصوصیات کودکان و نوزادان معلول[2] حدود انتهایی رفتار است و از آنجایی که معلولیت و رفتارهای ناشی از آن امری ثابت و پایدار می‌باشد، این امر بر تعاملاتی که کودک با والدین و خواهران و برادران خود دارد، تاثیر می‌گذارد (هالاهان وکافمن[3]، 1998).

مراقبت‌های اضافی که برخی از کودکان معلول به والدین تحمیل می‌کنند، برنحوه تعامل والدین تاثیر می‌گذارد. بروز معلولیت در فرزندان اختلالات عاطفی و مشکلات اقتصادی زیادی را در خانواده ایجاد می‌کند، بنحوی که یكایك افراد خانواده دچار بحرانهایی ناشی ازوجود فرد معلول می‌شوند.

   روابط دچار سردی وتیرگی می‌شود و روابط اجتماعی خانواده نیزمحدود می‌گردد. سایر فرزندان دچار مشکلات عاطفی و اجتماعی می‌گردند و بطور کلی بهداشت روانی خانواده که ضامن سلامت کودکان و سرمایه‌های فردی-اجتماعی است به شدت به مخاطره می‌افتد هر چند خانواده‌های کودکان معلول فشار روانی بیشتری را تجربه می‌کنند ولی سازگاری زناشویی بالاتری را از خود نشان می‌دهند(حسین نژاد، 1375).

   در تحقیق حاضر سعی محقق بر روشن کردن این موضوع است که آیا حضور کودک عقب مانده ذهنی در خانواده می‌تواند بر سازگاری اجتماعی مادران اثرات منفی داشته باشد یا نه؟

2-1- بیان مساله

خانواده یک نظام اجتماعی است که اختلال در هر یک از اجزای و اعضاء آن کل نظام را مختل می‌کند و این نظام مختل شده به نوبه خود اختلالات مربوط به اعضاء را تشدید و مشکلات جدیدی را ایجاد می‌کند. با این نگرش، معلولیت یکی از فرزندان، برتمامی خانواده و کارکردهای مختلف آن و بر یکایک اعضاء تاثیر غالبا منفی باقی می‌گذارد. به عبارت دیگر معلولیت فرزندی در خانواده، مانع از آن می‌شود که خانواده بتواند کارکردهای متعارف خود را بنحو مطلوب داشته باشد.

   از جمله این کارکردها تامین موجبات رشد و پرورش شخصیت فرزندان‌، تأمین محیطی دلپذیر برای اعضاء و ایجاد پایگاهی برای برقراری روابط اجتماعی خانواده با دیگران می‌باشد. خانواده پایگاهی برای برقراری ارتباطات اجتماعی است و برقراری ارتباط با دیگران در استحکام شبکه خویشاوندی سهم بسزایی دارد (ناصرشریعتی وداورمنش، 1374ص 117-116).

   همانطور که می‌دانیم انسان عادی برای حفظ و تطابق خود با محیط از انواع روشهای خودآگاه و مکانیسم‌های دفاعی کمک می‌گیرد. ولی هر انسانی در برابر فشارها و عواملی که سبب ایجاد تنش و فشار روانی در او می‌شود، دارای آستانه تحمل است و چنانچه فشارهای محیطی او بیش از اندازه شود، در نقطه‌ای تعادل روانی او به مخاطره می‌افتد (اسلامی‌نسب، 1373ص33).

   با به دنیا آمدن کودک ناتوان فشارهایی بر والدین وارد می‌گردد که موجب بر هم خوردن آرامش و انسجام خانواده می‌شود، در نتیجه سازش یافتگی آنان را تحت تاثیر قرار میدهد.

   فابر[4] (1975) خاطر نشان می‌سازد که در اثر وجود کودک عقب مانده ذهنی انواع فشارهای زیر به والدین و سایر اعضای خانواده تحمیل می‌شود:

1) به تعویق افتادن تحول روانی سایر فرزندان

2) محدود شدن پیشرفت خانواده

3) وقوع بحرانهایی مانند مشکلات زناشویی، طلاق، افسردگی والدین

4) بروز احساساتی از قبیل خشم، ناامیدی و احساس گناه (ترنبول وترنبول[5]، 1990 به نقل از شریفی‌درآمدی ص64).

   رزنبرگ ورابینسن (1990) به تاثیر شرایط خانواده بر سازگاری با تولد کودک معلول اشاره می‌نماید. آنها خاطر نشان می‌سازند. خانواده‌هایی که از نظر وضعیت آموزشی، تربیتی و فرهنگی در وضعیت مناسبی نیستند و از امکانات حمایتی برخوردار نباشند و شرایط اقتصادی بدی داشته باشند، فرایند سازگاری را بخوبی طی نمی‌کنند و دچار ناراحتی می‌شوند (به نقل از ماهر،1377).

البرزی (1375) درباره تاثیر کودک عقب مانده ذهنی بر والدین و رویارویی پدر و مادر با کودک عقب مانده ذهنی نشان میدهد که والدین به واکنشهای مختلفی دچار می‌شوند که عبارتند از:احساس خجالت (41درصد)، احساس گناه (37درصد)، پنهان کردن فرزند (10درصد).

   خانواده در ارتباط با داشتن چنین فرزندی فشارهایی را تحمل میکند که از جمله آن مواردی از قبیل نگرانی برای فرزند (87درصد)، آزردگی عصبی (2/53درصد)، تاثیر بر روابط خانواده (23درصد)، اختلاف زناشویی (18درصد) اشاره نمود (شریفی‌درآمدی، 1381ص165-164).

   فابر (1959) یکی از اولین پژوهشگرانی است که انواع استرس ایجادشده در خانواده که ناشی از پی بردن به معلولیت کودک است را مورد بررسی قرار میدهد. یکی ازرایج ترین این استرس‌ها، واکنش اندوه است. این واکنش سمبل یا نشانه مرگ کودک طبیعی است. بعبارت دیگر، داشتن کودک معلول نشانه از دست دادن یک کودک طبیعی است. آگاهی از اینکه کودک آنها با مشکل متولد شده است و این مشکل ادامه خواهدیافت، فرایندی از اندوه را موجب میشود که شبیه اندوهی است که اعضاء خانواده کودک در حال فوت با آن روبرو است.

   فابر اشاره می‌کند که وجود کودک معلول اغلب موجب اختلال در رشد و تعالی خانواده نیز می‌شود. او ویژگی بحرانی که خانواده با آن روبرو است را مانند یک توقف در چرخه زندگی خانواده تعریف می‌کند که در اثر آن :

الف) رشدوتکامل خانواده کند می‌شود

ب) هماهنگی میان و ظایف اعضاء خانواده مختل می‌گردد، در حالیکه در شرایط عادی این هماهنگی موجب رشد و تکامل خانواده می‌شود (ملك‌پور، 1369).

   از عوامل فشارزا بر خانواده و والدین کودکان معلول، عوامل غیر اجتنابی هستند که در برابر فعالیتها و اهداف خانواده موانعی را بوجود می‌آورند، این عوامل مشقت‌های عمومی هستند که با فعالیتهای تفریحی، فرصتهای شغلی و فعالیتهای مربوط به سازمان خانواده مرتبط هستند. مک کابین و همکاران معتقدند که هم میزان و هم انعطاف تفریح و فراغت[6] در این خانواده‌ها کاهش می‌یابد و به همان صورت نیز به دلیل کارهای زیاد مسایل زمانی کاهش پیدا می‌کند. عوامل فشارزای دیگر ناشی از زندگی اجتماعی خانواده[7] می‌باشند (حسین‌نژاد، 1375).

کازات و ماروین (1984)، فابر (1959) واکنش‌های منفی که والدین از دوستان و همسایگان مشاهده می‌کنند و همچنین خجالت و احساس شرم والدین و یا خواهران و برادران به خاطر فرزند یا برادرشان، همچنین ترس از حوادث و تصادفات نیز میتواند منجر به انزوای اجتماعی خانواده گردند (دارلینگ و سلیگمن، 1989به نقل از ایلالی،1376). 

   در خانواده‌های كودكان معلول مادر بیشترین دشواری و فشار را در نگهداری كودك تجربه می‌كند. با حضور كودك معلول در خانواده مادر دیگر قادر نیست مانند قبل كارهایی مثل آماده كردن غذا، شستن لباسها، خرید هفتگی خانه و كمك در تكالیف مدرسه را بخوبی انجام دهد. زمانی را كه صرف افراد دیگر خانواده می‌كرد، كاهش می یابد. زیرا بیشتر وقت او صرف مواظبت و تامین احتیاجات كودك معلول می‌شود. با دور شدن مادر از كارهای قبلی، سایر اعضای خانواده بیشتر احساس مسولیت می‌كنند. ممكن است برای افراد دیگر خانواده، سازگاری با فشارها و امور جدید كه ناشی از وجود كودك معلول است، بسیار مشكل باشد (ادیب‌سرشكی، 1380ص132).

3-1-اهمیت وضرورت

   یكی از مهمترین لوازم سلامت روانی، وجود محیط خانوادگی سالم است. این محیط زندگی را می‌توان طوری تنظیم كرد، كه هر چند در بهبود وضع افراد، موثر نباشد لااقل موجب تخریب آنها نگردد. در جامعه ما اعتقاد بر این است كه حمایت از نظام اجتماعی، حمایت از همه اعضای آن می‌باشد.

با توجه به آمار دانش‌آموزان در سال 1378 كه حدود 15میلیون نفر برآورد شده[8] وبا توجه به متوسط درصد انواع دانش‌آموزان استثنایی، لذا تخمین زده می‌شود در كشور حدود 2میلیون دانش‌آموز استثنایی وجود دارد (سیف‌نراقی، 1380ص18).

   بنابراین تعداد قابل توجهی از خانواده‌ها در جامعه ایرانی از اثرات منفی داشتن یك كودك معلول و همچنین از بار مراقبتی بسیار زیاد، فشارهای روانی، اجتماعی و مالی ناشی از داشتن یك كودك معلول رنج می‌برند، كه این عوامل می‌توانند، ثبات خانوادگی را برهم‌زده و باعث برهم ریختگی سازمان خانواده شوند. ازطرف دیگر بسیاری از متخصصانی كه با افراد معلول و استثنایی كارمی‌كنند به اهمیت توجه به این خانواده‌ها واقف هستند و همچنین اثرات حضور یك كودك معلول را بر پویایی یك خانواده درك می‌كنند. متخصصین كودكان استثنایی از تاثیر منفی و مثبت یك كودك بر خانواده باخبرند (ماهر، 1377ص626).

   مادران با توجه به ساختار شخصیتی خود بیشتر احساس مسولیت و یا گاهی احساس گناه می‌كنند كه این مكانیزم، باعث كسب اطلاعات بیشتر در زمینه ناتوانی و معلولیت فرزند و حمایت افراطی از كودك معلول می‌شود. ازطرفی چون مادران بیشتر وقت و انرژی خود را صرف كودك می‌كنند، بیشتر از پدران با همسایگان، اطرافیان و فامیل ارتباط دارند و در معرض توضیح دادن وضعیت كودك قرار می‌گیرند. مادران بیشتر بر حسب مسایل هیجانی، روابط‌ خانوادگی و خارج از خانواده واكنش نشان می‌دهند (رضازاده، 1379).

   مطالعاتی كه در مورد تاثیر تولد یك كودك مبتلا به ناتوانی بر خانواده انجام گرفته نشان می‌دهد كه در مورد مادران سطوح بالایی از فشار روانی (كازاك و بكمن، 1991)، نشانگان افسردگی و از هم گسیختگی خانوادگی (بریستول‌گالا و كراسكوپلور،1980) و همچنین فرصت كمتری برای خود و همچنین سلامت جسمی و خلقیات سطح پایین دارند (هولروید،1974 به نقل از منصف‌زاده، 1377).          

   درمطالعه‌ای كه در مورد مشكلات روانی-اجتماعی خانواده‌های كودكان معلول انجام گرفت نشان داده شده كه والدین كودكان عقب مانده ذهنی و جسمی، روان‌رنجوری بیشتری را نسبت به خانواد‌های عادی داشتند و سازگاری زناشویی در خانواده‌های عقب مانده ذهنی پایین‌تر بود (سینگ‌های[9]، گویال[10]، پرشاد[11]، سینگ‌های، والیا[12]،1990).

مروری بر مطالعات پیشین

   نظری (1384) به منظور بررسی نظر والدین كودكان مصروع نسبت به عوامل تنش‌زا و میزان سازگاری آنان با این عوامل در مراجعه كنندگان به مراكز درمانی منتخب شهر تهران تحقیقی را انجام داده است.

نمونه‌ها شامل 400 پدر و مادر كودكان مصروع می‌باشند. از پرسشنامه‌ای كه در سه بخش تنظیم شده است: اطلاعات فردی، عوامل تنش‌زا، رفتارهای سازگارانه، استفاده شده است.

نتایج نشان می‌دهد كه در حیطه عوامل تنش‌زا مادران (4/80 درصد) و پدران (8/62 درصد) و در حیطه سازگاری مادران (4/70 درصد) و پدران (6/73 درصد) رفتار سازگارانه داشتند. آزمون t نشان می‌دهد بین میزان تنش پدران و مادران كودكان مصروع اختلاف معنی‌داری وجود دارد (001/0=p). بین میزان سازگاری مادران با متغیرهای دموگرافیك سن مادر، میزان تحصیلات،‌ طول مدت ازدواج، تعداد فرزندان، سن كودك، ارتباط معنی داری وجود ندارد.

    مطالعه‌ای که توسط احترام السادات ایلالی به منظور بررسی نسبت سازگاری والدین کودکان عقب مانده ذهنی دررابطه باعوامل تنش‌زا در مدارس استثنایی شهر ساری در سال 1376انجام شده است. واحدهای پژوهش شامل 98 پدر و مادر کودک عقب مانده ذهنی مدارس استثنایی شهرساری می‌باشد. پرسشنامه‌ای درسه بخش:1. اطلاعات فردی 2. عوامل تنش‌زا 3. رفتارهای سازگارانه.

عوامل تنش‌زا و رفتارهای سازگارانه درسه حیطه زیستی، اجتماعی، روانی سنجیده می‌شود. نتایج نشان می‌دهد که: 1) درسه حیطه عوامل تنش‌زا در والدین بالاترین سطح تنش مربوط به حیطه اجتماعی می‌باشد که در مادران (62/9 درصد) و پدران (54/2 درصد) می‌باشد. 2) در سه حیطه سازگاری در والدین بالاترین سطح سازگاری مربوط به حیطه روانی می‌باشد که مادران (58/4 درصد) و پدران (61/9 درصد) .3) از نظر ارتباط بین عوامل تنش‌زا با متغیرهای دموگرافیک والدین ارتباط معنی‌داری باسطح تحصیلات، وضعیت شغلی والدین و همچنین وضعیت تاهل، طول مدت ازدواج، تعدادفرزندان عقب مانده، سن کودک عقب مانده و سن تشخیص عقب ماندگی ذهنی کودک وجود داشت.

    شریعتی و داورمنش (1374) به منظور بررسی اثرات معلولیت ذهنی فرزند بر خانواده تحقیقی را انجام دادند. نمونه ها شامل 1589 خانواده كه از این تعداد 833 مورد خانواده‌هایی كه فرزند عقب مانده ذهنی داشتند و 756 خانواده كه فاقد فرزند عقب مانده ذهنی بودند. در این تحقیق برای جمع‌آوری اطلاعات از فرم‌های اطلاعاتی و ترازومتر استفاده شده بود. یكی از متغییر‌هایی كه مورد مطالعه قرار گرفته روابط اجتماعی خانواده بود كه برای بررسی آن از شاخص‌هایی از ارتباط اجتماعی خانواده استفاده شده است. نتایج تحقیق نشان داد كه در مورد روابط اجتماعی خانواده‌های استثنایی، ازجمله کمیت و کیفیت میهمانی رفتن خانواده‌ها و میهمان آمدن برای آنها و نیز دفعات مسافرت رفتن آنها می‌توان نتیجه گرفت اولأ وجود یک فرزند عقب مانده ذهنی سبب محدودیت روابط اجتماعی خانواده‌ها می‌گردد و ثانیأ هر قدر شدت عقب ماندگی ذهنی فرزند بیشتر باشد، اوقات فراغت محدودتر شده و دامنه ارتباطات اجتماعی تنگتر می‌شود. وجود یک فرزند عقب مانده ذهنی در یک خانواده، بر کارکرد خانواده به عنوان پایگاه برقراری ارتباطات اجتماعی تأثیر گذاشته و هر قدر شدت عقب ماندگی بیشتر باشد، تاثیر منفی آن بر این کارکرد مهم خانواده بیشتر خواهد بود (ص123).

   چاوشی (1366) در پژوهشی تحت عنوان بررسی مسایل روانی مادران عقب مانده ذهنی به این نتایج دست یافت: وجود فرزند عقب مانده ذهنی سلامت جسمی و روانی مادران را تهدید می‏كند و غالباً تأثیر منفی به دنبال دارد. 58 درصد مادران اظهار كرده‏اند كه وجود كودك عقب مانده سلامت روانی آنها را مختل می‏كند. آسیب پذیری مادران باسواد از داشتن فرزند عقب مانده از مادران بی‏سواد بیشتر است. مادران جوان‏تر بیشتر از مادران مسن‏تر تحت تأثیر عقب ماندگی ذهنی فرزند قرار می‏گیرند.

   ورمایز[13] (2005) در تحقیقی به بررسی سازگاری روانی والدین در خانواده‌هایی كه كودك با نقص ستون فقرات دارند پرداخت. بر اساس 33 مطالعه‌ای كه انجام شده بود، 15 مورد از آن را برای مطالعه فرا تحلیلی انتخاب كرد. نتایج تحقیق نشان می‌دهد كه كودكان با نقص ستون فقرات در دراز مدت بر سازگاری روانی والدین تاثیر می‌گذارند و پسرانی كه دچار نقص بودند بیشتر بر روی مادر تاثیر می‌گذارد تا پدر. فاكتورهای زیر با سازگاری روانی والدین ارتباط دارند.

فاكتورهای كودك (سن، مشكلات ارتباطی، مشكلات عاطفی، عقب ماندگی ذهنی)

فاكتورهای خانواده (سازگاری عاطفی، امیدواری، استرس، سازش و مؤلفه‌های والدینی)

فاكتورهای خانواده (درآمد خانواده، روابط با دوستان، محیط خانواده)

فاكتورهای محیطی (حمایت اجتماعی)

   سالوویت[14] (2003) به منظور بررسی استرس پدران و مادرانی كه از كودك با ناتوانی هوشی مراقبت می‌كنند بر اساس مدل سازگاریABCX  دوگانه تحقیقی را بر روی 116 مادر و 120 پدر كه دارای كودك با ناتوانی هوشی 10-1 ساله بودند انجام داد. روش پژوهش: مولفه های سازگاری ABCX به صورت جداگانه در پدران و مادران بررسی شده بود. نتایج نشان داد كه مادران (72 درصد) و پدران (78 درصد) استرس داشتند.

   ویز[15] (2002) در مطالعه‌ای به ارزیابی تاثیر حمایت اجتماعی و توانایی فرد بر سطوح استرس در مادران كودكان ویژه، مادران كودكان اتیسم و مادران كودكان عقب مانده ذهنی پرداخت. از هر گروه 40 مادر و مجموعه 120 مادر انتخاب شدند. نتایج نشان می‌دهد كه تفاوت‌های معنی‌داری در گروه‌ها در میزان افسردگی،‌ اضطراب، شكایات بدنی و تحلیل توانایی و قوای بدن وجود دارد. همچنین حمایت های اجتماعی پیش بینی كننده سازگاری موفق هستند.

   مك‌گلون[16] (2002) بررسی استرس در سازگاری پدر ‌خوانده یا مادر خوانده كودكان با نیازهای ویژه، مطالعه روی 35 پدر خوانده یا مادر خوانده كودكان با نیازهای ویژه انجام داد. نتایج نشان می‌دهد تفاوت معنی‌داری در سازگاری پایین خانواده با افزایش استرس در آنها وجود دارد، همچنین استرس در طول سالها بدون تغییر می‌ماند.

   رونیت‌گال[17] (2002) در تحقیقی در مورد تفاوت‌های بین پدران و مادران افراد بزرگسال با عقب ماندگی ذهنی در سطوح استرس، راهبردهای سازشی و نگرش در مورد یكپارچه سازی دختران و پسران در جامعه را بررسی كرده است. نمونه شامل85 مادر و 50 پدر كه دارای دختر و پسر 18 تا 26 سال بودند. از 4 پرسشنامه 1) مشخصات دموگرافیك 2) پرسشنامه استرس و منابع 3) پرسشنامه راهبردهای سازشی 4) پرسشنامه نگرش والدین راجع به عادی سازی استفاده شده است. نتایج نشان می‌دهد كه مادران به دلیل آگاهی از ناتوانی‌ها و تفاوت كودكانشان با سایر كودكان استرس بالاتری را نسبت به پدران تحمل می‌كنند. مادران برای سازگاری از راهبردهای سازشی هیجان مدار و پدران از راهبردهای مشكل مدار استفاده می‌كنند. همچنین مادران بیشتر از پدران از راهبرد‌ها‌ی سازشی استفاده می‌كنند.

   به منظور بررسی سازگاری خانواده‌هایی که دارای کودک با ناتوانی‌های رشدی هستند، باری‌تروت و دیاناهیبرت-مورنی[18] (2002) 87 خانواده راکه دارای کودک باناتوانی رشدی درسنین پیش از مدرسه بودند را مورد ارزیابی قراردادند و 7 سال بعد وقتی فرزندان آنها در دوره پیش از نوجوانی بودند، والدین را دوباره مورد مصاحبه قرار دادند. از مقیاس تاثیر ناتوانی كودك بر خانواده كه شامل 15 آیتم است و خلاصه‌ای از ارزیابی مثبت و منفی والدین در مورد كودكشان و یك نمره كلی كه استرس والدین در دراز مدت را پیش بینی می‌كند، استفاده شد. نتایج نشان می‌دهد كه حتی وقتی متغییر‌هایی مثل سازگاری زناشویی و سطوح ناتوانی كودك كنترل می‌شود والدین نسبت به آینده استرس دارند.

   پلچت[19] (1999) در تحقیقی سازگاری والدین نوزادان ناتوان و رابطه آن با نوع ناتوانی را بررسی كرد. آزمودنی ها بر طبق سه نوع ناتوانی و یك گروه كنترل انتخاب شدند: 1) والدین نوزادان با سندروم داون[20] 2) بیماری های قلبی مادرزادی[21]3) شكاف لب یا شكاف كام[22]4) گروه سالم[23]

از یك پرسشنامه خود‌تنظیمی استفاده شده كه شامل ارزیابی استرس، استرس والدینی و افسردگی روانی [24]است. نتایج نشان داد كه والدین نوزادان با سندروم داون و والدین نوزادان با بیماری‌های قلبی مادرزادی سطح بالایی از استرس و افسردگی روانی را نسبت به والدین نوزادان با شكاف كام و والدین نوزادان سالم داشتند. در كل مادران سطوح بالایی از استرس و افسردگی داشتند.

 

دانلود بررسی كودكان عقب مانده و استثنائی و مسائل سازگاری خانواده آنه


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی كودكان عقب مانده و استثنائی و مسائل سازگاری خانواده آنه ,

بررسی كنواكسیون حقوق زنان و بررسی تضیع حقوق زنان و راهكارهای رفع آن

پایان نامه بررسی كنواكسیون حقوق زنان و بررسی تضیع حقوق زنان و راهكارهای رفع آن در 181 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی كنواكسیون حقوق زنان و بررسی تضیع حقوق زنان و راهكارهای رفع آن

پایان نامه بررسی كنواكسیون حقوق زنان و بررسی تضیع حقوق زنان و راهكارهای رفع آن
مقاله بررسی كنواكسیون حقوق زنان و بررسی تضیع حقوق زنان و راهكارهای رفع آن
پروژه بررسی كنواكسیون حقوق زنان و بررسی تضیع حقوق زنان و راهكارهای رفع آن
تحقیق بررسی كنواكسیون حقوق زنان و بررسی تضیع حقوق زنان و راهكارهای رفع آن
دانلود پایان نامه بررسی كنواكسیون حقوق زنان
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 615 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 181

بررسی كنواكسیون حقوق زنان و بررسی تضیع حقوق زنان و راهكارهای رفع آن


فصل اول: مفاهیم ومبانی

از آنجا كه هر سیاستی با تكیه بر تعاریف شكل می گیرد برداشتن گامی در جهت قبول تعریفی برای میراث فرهنگی ضروری بنظر می‌رسد.

انتخاب كلمات یك تعریف، كار حساس وقابل تأملی است زیرا هر كلمه یا عبارت می‌تواند عاملی تعیین كننده درشناسایی، ارزیابی وحفاظت از بقایای تاریخی باشد. همچنین عوامل مهمی در هر تعریف وجود دارد كه كلمات كلیدی انتخابی برای آن باید توانایی  پاسخگویی به جنبه‌های مختلف آن را داشته و حتی المقدور متضمن آگاهی‌های لازم در آن وجه باشند. در این مبحث برآنیم تا با شناخت مفاهیم مربوطه، تعاریف ارائه شده ازمیراث فرهنگی را مورد مطالعه قرار دهیم.

از سوی دیگر با توجه به نقش اساسی وفزاینده‌ای كه شناخت مبانی هر پدیده یا رویدادی دردرك ماهیت و سیرتكاملی آن دارد، مبحث دوم به بررسی این موضوع اختصاص یافته است.

1- معنی زبان شناسانه ( فیلولوژیك)

از آنجا كه انتخاب واستفاده از لغات نقش مهمی در بیان مفاهیم پنهانشان دارد،ابتدا معنی زبان شناسانه لغات مربوط به میراث فرهنگی را كه در انگلیسی،فرانسه،عربی وفارسی مورد استفاده قرار می گیرد بررسی می‌نماییم.

در انگلیسی،اصطلاحاتی چون Heritage، Cultural Heritage، Relics، Remains، Patrimony و Property به كار می‌آیند. بر طبق فرهنگ لغات Historical Principles (آكسفورد ،1888) Heritage در قرون گذشته به اشكال متفاوتی چون: heritage، eritage،

  erytage  و غیره بكار می رفته است.كه همگی از ریشه لاتین Hereditagium می باشند به معنی :«.. آنچه به ارث رسیده یا ممكن است برسد،هر مال یا خصوصاً ملك كه براساس حق وراثت واگذار گردد» آنچه در این اصطلاح واضح به نظرمی‌رسد، آن است كه مال از گذشته به ارث رسیده است.

كلمة Relic كه از Reliquias در لاتین بدست می‌آید،به معنی :«در موارد استفاده مذهبی، بخصوص در كلیساهای یونان وكاتولیك روم :برخی اشیاء همچون قسمتی ازبدن یا لباس،یك قطعه موردمصرف شخصی یا نظایر آن كه به عنوان یادبود از یك قدیس، شهید یا فرد روحانی دیگری باقی مانده و به دقت از آن نگهداری كرده و محترم ومقدس داشته می‌شود»، ونیز «چیزی نفیس یا قیمتی» و «هر چه كه به عنوان یادگاری یا یادبود از یك شخص، یك چیز، یك مكان نگه داشته شود؛یك یادمان.»

remains یعنی:«آنان كه از میان تعدادی از اشخاص باز مانده،نجات یافته یا باقی مانده ‌اند؛باقیمانده یا الباقی» و «یك اثر مادی (عتیقه یا غیرآن )،  یك بنا یا ساختمان قدیمی یا ساخته‌ای دیگر؛ وشیئی  كه از زمانهای گذشته به دست آمده است.»

Patrimony یعنی :دارایی یا یك ملك كه از پدر یا جد شخصی به اورسیده؛ میراث، وراثت.

Property یعنی: وضعیتی ازتعلق یا متعلق به بعضی اشخاص بودن و «مالك چیزی بودن، چیزی را تملك كردن،حق(بخصوص حق انحصاری) تصرف، استفاده ،یا در اختیار گرفتن هر چیز (معمولاً شیئی مادی و محسوس) ، دارندگی ،مالكیت.»

در فرانسه كلمات مشابهی با همان ریشة مشترك انگلیسی وجود دارد، به استثناء (Cultorel)Bien كه ترجمه آن به انگلیسی Property یا Goods است.

در عربی كلمه «تراث» به كار می‌رود كه از كلمه ارث ریشه می‌گیرد. در زبان فارسی دوكلمه «آثار»و «میراث» وجود دارند كه هر دوریشه عربی دارند. «آثار» جمع «اثر» به معنی محصول فیزیكی و غیرفیزیكی بجای مانده است. در این كلمه انعكاس گذشته چشم گیر نیست، و كلمه بیشترنشان دهندة اهمیت آنچه كه خلق شده می‌باشد و از اینروست كه در فارسی این كلمه اغلب با صفاتی چون تاریخی یا فرهنگی همراه می‌شود.

كلمة دیگر،میراث، یعنی آنچه به ارث رسیده است كه بسیار مشابه Heritage در انگلیسی است. اگر چه بدون اضافه نمودن كلمات توضیحی نیز قابل درك می‌باشد، اما همچون Heritage در انگلیسی، اغلب به همراه كلمه «فرهنگ» به كار می‌رود.

كلمه Property انگلیسی و Bien فرانسوی یادآور مفهوم گذشته نیستند،در حالی كه سایر كلمات به آنچه كه میراث گذشته است، رجوع داده می‌شوند. در مدارك یونسكو اغلب این دوكلمه،(Property) و Bein بكار رفته اند. اگر چه می توان چنین فرض كرد كه این امر موجب ارتباط حال و گذشته می‌گردد و موارد وسیعتری از پدیده‌های فرهنگی را تحت پوشش قرار می‌دهد.


مبحث اول : تعاریف میراث فرهنگی

1- میراث فرهنگی به مفهوم عام:

در دستیابی به یك تعریف برای میراث فرهنگی، لازم است كه معیارهای مشخصی مورد توجه قرار گیرند.

در این ارتباط سه معیار اصلی پیشنهاد می‌شود، شیئیت، قدمت و پیام انسانی

این معیارها می‌توانند ما را به این مضمون نزدیك نمایند كه :

هرپدیده‌ای ( اعم از منقول و غیرمنقول و آنچه كه میراث مادی و معنوی[1] خوانده می‌شود) كه قدمتی دارد (طول این قدمت نسبی است) و واجدپیامی انسانی است ( یا چیزی از انسانهای گذشته برای عرضه دارد) شایسته است كه بعنوان «میراث فرهنگی» خطاب گردد.

نتیجتاً نادیده گرفتن هر یك از این سه عامل موجب انحراف جدی در استخدام اصطلاح میراث فرهنگی برای بیان مقصود می‌شود.در توضیح امر برآنیم تا هر یك از این ملاك ها را برای شناسایی میراث فرهنگی تبیین نماییم.

الف ) شیئیت:

اگر شیئیت میراث فرهنگی مورد تأكید است، نه به این دلیل كه ممكن است میراث فرهنگی بعنوان چیزی ذهنی تصور شود چرا كه بدیهی است، ما چیزی را بعنوان میراث فرهنگی تلقی می‌كنیم كه بنحوی به منصه ظهور رسیده باشد، بلكه معیاری است جهت بازیابی.

بدین معنا كه این مورد از شاخص‌های میراث فرهنگی نیست بلكه یك معیاربرای كمك به شناسایی آن است.

به نظر می ‌رسد كه مواجهه مستقیم با بقایای تاریخی و برخورد با عینیت آن به انسان نوعی شهود اعطا می‌كند،نوعی دریافت  استنتاجی خاص كه از خواندن تاریخ یا توضیح شفاهی حاصل نمی‌شود. 

با قدری تأمل در قرآن كریم در می‌یابیم كه در كنار روشهای منطقی برای جستجوی حقیقت، قرآن بشررا به سفر ودیدن آثار دعوت می‌نماید.[2] از سویی مرور تجارب شخصی به ما نشان می‌دهد كه در مواجهه با اصل یك تابلوی نقاشی یا شنیدن اجرای زنده یك قطعه موسیقی تا چه حد واكنشی متفاوت داشته ‌ایم. بدین معنا كه مشاهده حضور فیزیكی یك اثردر یك موزه یا در محوطه تاریخی موجب افزایش قدرت مواجهه و توجه بیشترمی‌گردد.

باید به یاد داشت  كه بیشتر آثار باقیمانده،  بعنوان یك اثر هنری خلق نشده‌اند، بلكه به جهت گذر سالهای بسیار تأثیر ژرفی بر بیننده می‌گذارند.

بنابراین معیار شیئیت، امكان تجربه‌ای بی بدیل را برای مخاطب فراهم می‌نماید بدین معنا كه شهود مستقیم گذشته را ممكن و امكان گفتگوی روحی با پیشینیان را تسهیل می‌نماید.

ب) ‌قدمت :

دومین معیار پیشنهادی برای تبیین میراث فرهنگی، قدمت است. مساله قدمت برای مطالعه گذشته بسیار با اهمیت است زیرا این عنصر ضمن اینكه موفقیت اثر را در تاریخ تعیین كرده واطلاعات با ارزشی را ارائه می‌نماید، حس خاصی را در مشاهده برمی‌انگیزاند. بی شك گذشته نقش مهمی درزندگی روانی انسان‌ها ایفا می‌كند.بسیاری از رویكردهای عاطفی به گذشته ناشی از قدمت به ارث رسیده در اشیاء تاریخی می‌باشد. دراین راستا آن قابل ذكر است اینكه مقدار فاصله با گذشته كه حس قدیمی بودن را می‌آ‏فریند،نسبی است وواضح است كه برای آنچه میراث نامیده می‌شود،حداقل سنی باید وجود داشته باشد.لیكن شایان ذكر است كه قرآن كریم نیز طول زمان مشابهی بعنوان یك مقیاس برای تعیین آنچه كه قدیمی یا از گذشته است ارائه می‌نماید.[3]

در میان سه معیار پیشنهادی این قدمت است كه ما را به گفتگو ودرك پیام پیشینیان دعوت می‌نماید. لذا اگر عامل قدمت را حذف كنیم، چیزی بعنوان میراث فرهنگی باقی نخواهد ماند.

این حس بنحوی تركیب شگفتی،حسرت، تحسین ورضایت است زیرا حقیقتاً بزرگترین افتخار یك اثر باستانی در اجزای بكار رفته نیست بلكه شكوه آن در قدمت وحس عمیقی است كه به انسان تلقین می‌شود.»


ج ) فسخ كنوانسیون:

هر یك از دول عضو معاهده می‌تواند از طرف خود یا سرزمین هایی كه روابط بین المللی آنها را برعهده دارد، خروج از كنوانسیون را رسماً و كتباً به مدیر كل سازمان یونسكو اعلام دارد. در این صورت دوازده ماه پس از وصول سند درخواست خروج، مقررات معاهده در مورد آن كشور نافذ نخواهد بود.[1]

د) ‌نقش یونسكو در اجرای كنوانسیون 1970 :

كنوانسیون 1970 دونوع كاركرد ویژه برای سازمان تربیتی، علمی وفرهنگی ملل متحد

(یونسكو) قائل شده است، نقش مدیر كل و كاركرد سازمان.

1- نقش مدیر كل یونسكو:

امضاء كنوانسیون و ارسال یك نسخه از آن به هر كدام از كشورهای عضو، همچنین دریافت كلیه اسناد تصویب قبولی، الحاق و فسخ از وظایف مدیركل یونسكو می‌باشد.

2- نقش سازمان یونسكو:

دولتهای عضو كنوانسیون می‌توانند در زمینه اطلاعات، آموزش، مشاوره، كارشناسی، هماهنگی و همكاری از كمك یونسكو بهره مند گردند. آن سازمان می‌تواند بدون نیاز به درخواست اعضاء ،رأساً یا با كمك هر سازمان غیردولتی صلاحیتدار، تحقیقاتی را در زمینه مسائل مربوط به جریان غیرقانونی اموال فرهنگی – تاریخی مورد بحث قرار داد، انجام داده ونتایج آن را جهت اطلاع عموم منتشر ساخته و توصیه‌هایی را بنماید.

چنانچه اختلافی درزمینة اجرای كنوانسیون بین اعضاء بوجود آید، سازمان یونسكو همكاری لازم را با دول عضو جهت وصول توافق مبذول می‌دارد.

3- تعهدات دول عضو كنوانسیون

الف تعهدات ملی

تعهدات ملی دول عضو را می توان از چند بعد مورد مطالعه وبررسی قرارداد. این ابعاد در یك تقسیم بندی كلی عبارتند از : تعهدات تقینی، اجرایی و نظارتی.

1) تعهدات تقنینی:

الف تصویب كنوانسیون:

هنگامی كشوری عضو كنوانسیون محسوب می شود كه آن را به تصویب رسانده باشد. لذا اولین و مهمترین وظیفه تقنینی دولتهایی كه خواهان پیوستن به كنوانسیون می‌باشند، تصویب آن است.[2]

مفاد معاهده مدیركل یونسكو را جهت دریافت اسناد تصویب معرفی نموده است[3] كه بنظر می رسد غرض از این امر محدود نمودن دامنه شمول كنوانسیون به اعضای یونسكو است كه با هدف اصلی وروح كنوانسیون كه حفظ و حراست از میراث فرهنگی كلیه كشورها است، در مغایرت می‌باشد.

ب تصویب قوانین كیفری واداری:

این تكلیف به وضوح در مواد 5،8، بند الف ماده 10 و ماده 14 كنوانسیون درج گردیده است بدین مضمون كه «كشورها موظف به وضع مقررات كیفری واداری لازم جهت برخورد با صادر كنندگان اموال فرهنگی بدون گواهی صادراتی ،وضع مقررات حاكم بر عتیقه روشان و تصویب مقررات مالی جهت در اختیار گذاشتن بودجه كافی دستگاههای ملی كه وظیفه حمایت از آثار را دارند، می‌باشند.»

در ادامه بحث ملاحظه می‌گردد كه تمامی امور مربوط به تعهدات اجرایی و نظارتی نیاز به وضع و تصویب قانون دارد كه این امر به عهده مراجع قانونگذاری ملی می‌باشد.

2- تعهدات اجرایی:

الف ) تأسیس مؤسسات ذیربط:

بموجب مقررات كنوانسیون،دول عضو مقرر می گردند كه سازمانهای مرتبط و مجهز به متخصصین كاردان وكافی را در حوزه ملی ایجاد نمایند. این سازمانها در تهیه لوایح قانونی و آیین نامه های لازم جهت حمایت از میراث فرهنگی به ویژه منع ورود وصدور و انتقال غیرقانونی اموال مهم فرهنگی – تاریخی، ایجاد وتوسعه موسسات علمی وفنی لازم از قبیل دانشگاهها، موزه‌ها و كتابخانها ها فعالیت می‌نمایند.[4]

ب) آموزش :

كشورهای عضو كنوانسیون متعهد به اتخاذ تدابیر آموزشی لازم برای برانگیختن حس احترام به میراث فرهنگی می‌باشند. همچنین باید با توسل به مبانی آموزشی خطرات ناشی از كاوش‌های پنهانی و قاچاق این اموال را در افكار عمومی بنمایانند.[5]

3- تعهدات نظارتی :

الف )نظارت پلیسی :

دول عضومتعهد می گردند كه با اتخاذ تدابیر لازم، نظارت وكنترل كافی را معمول داشته و عناصر حفاظتی متخصص را در این زمینه به كار گیرند.[6]

ب) نظارت قضائی واداری:

در بحث مربوط به تعهدات تقنینی دول عضو بیان گردیده كه كشورهای عضو موظف می‌باشند تا قوانین كیفری و اداری لازم را جهت برخورد با صادر كنندگان ووارد كنندگان غیرقانونی اموال فرهنگی- تاریخی و نیز سارقان اینگونه اموال تصویب واجرا نمایند. بدین ترتیب برخورد مقتضی با مرتكبین اینگونه اعمال،از طریق مراجع دادگستری وانتظامی صورت می گیرد و این به ترتیب نظارت قضایی واداری دول عضو را تشكیل می‌دهد.

ب ) تعهدات بین المللی

1- نخستین تعهد بین المللی كه معاهده 1970 برای دول عضو پیش بینی نموده است، ایجاد اتفاق نظر میان اعضاء معاهده در ماهیت كنوانسیون است. بدین شرح كه دولتهای عضو معاهده حاضر می‌پذیرند كه از موارد اساسی فقر میراث فرهنگی كشورهای ورود، صدور وانتقال غیرقانونی مالكیت اموال فرهنگی- تاریخی وسایر موارد معاهده ( سرقت، حفاری غیر مجاز، اشغال و مصادره اموال از سرزمین اشغالی) بوده و همكاری بین المللی یكی از مؤثرترین روشهای حفاظت از میراث فرهنگی ملتها است.[7]

2- در صورتی كه پس از لازم الاجرا شدن كنوانسیون در مورد كشورهای مبدأ و مقصد، یك اثر فرهنگی – تاریخی از قلمرو یك كشور عضوسرقت شده و به طور غیرمجاز به قلمرو عضو دیگر وارد شده باشد،كشور مبدا می تواند درخواست خود را مبنی بر ضبط و استرداد به كشور مقصد ابراز دارد.

اقدام به ضبط و استرداد پس از احراز شرایط مندرج در ماده 1 وقسمت اول از بند «ب» ماده 7 كنوانسیون،از سوی كشور مبدا به كشورمقصدی است كه با حسن نیت آن را بدست آورده است.

پرداخت «غرامت عادلانه» از نظر حقوقی با روح كنوانسیون منافات دارد و در حكم این است كه مال باخته مال متعلق به خود را كه به سرقت رفته است، مجدداً ازآخرین دارنده، به این بهانه كه از مسروقه بودن آن اطلاع نداشته یا مكلف به اطلاع از مسروقه بودن آن نبوده، خریداری كند.


دانلود بررسی كنواكسیون حقوق زنان و بررسی تضیع حقوق زنان و راهكارهای رفع آن


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی كنواكسیون حقوق زنان و بررسی تضیع حقوق زنان و راهكارهای رفع آن ,

بررسی كشف و شهود در پنج كتاب اللمع، اسرارالتوحید، رساله قشیریه، كشف المحجوب، تذكره الاولیاء

پایان نامه بررسی كشف و شهود در پنج كتاب اللمع، اسرارالتوحید، رساله قشیریه، كشف المحجوب، تذكره الاولیاء در 159 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی كشف و شهود در پنج كتاب اللمع، اسرارالتوحید، رساله قشیریه، كشف المحجوب، تذكره الاولیاء

پایان نامه بررسی كشف و شهود در پنج كتاب اللمع، اسرارالتوحید، رساله قشیریه، كشف المحجوب، تذكره الاولیاء
مقاله بررسی كشف و شهود در پنج كتاب اللمع، اسرارالتوحید، رساله قشیریه، كشف المحجوب، تذكره الاولیاء
پروژه بررسی كشف و شهود در پنج كتاب اللمع، اسرارالتوحید، رساله قشیریه، كشف المحجوب، تذكره الاولیاء
تحقیق بررسی كشف و شهود در پنج كتاب اللمع، اسرار
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 209 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 159

بررسی كشف و شهود در پنج كتاب اللمع، اسرارالتوحید، رساله قشیریه، كشف المحجوب، تذكره الاولیاء

 

 منشأ پیدایش تصوف اسلامی :

 از آنجا كه فطرت آدمی خدایاب است ،انسانها در هر دین وآئین جویای مبدأ حقیقت وآفرینش بوده اند   .به طور كلی سه نظریه در بارة پیدایش تصوف اسلامی وجود دارد :

دستة اول : منشأ مسیحی برای آن قائلند .افرادی چون « آ.فون كرمر» كه منشأ تصوف اسلامی را در زهد مسیحیت وعناصر بودایی می داند. وافرادی همچون : « آ، مركس » ،« ادوارد براون»،« ب ،ماكدونالد» ،« بن                 زیلك» ،« ف .س. مارچ»و « مارگارت اسمیت» این نظریه را پذیرفته اند .1

    « م.آستین پالا سیوس» بر این اعتقاد است كه مسیحیت وتصوف عناصر مشتركی را از یكدیگر أخذ كرده اند برخی به تأثیر غیر مستقیم تصوف از مسیحیت قائل هستند ،مانند عناصر وحدت وجود كه در فرقه های مسیحیت مانند « حنانه»(Henaniens) تأثیر نهاده است وفقر ودر یوزگی در طایفه مصلیان (messalliens) وجود داشته است.2

     گروه دوم منشأ تصوف اسلامی را ،آیینهای قبل از اسلام در ایران دانسته اند .3

     بنا بر شواهدی كه از رگه های عرفان در دین زرتشت به جا مانده است ،همواره سعی وعمل از اصول تعالیم زرتشت محسوب می شده است.در دین زرتشتی كار وزندگی مادی با عوالم روحانی منافات ندارد .4

     در «وندیداد» آمده است آنجا كه انسان عبارت می كند ،سكنا می گزیند ،تشكیل خانواده  می دهد، وگله داری می كند، مبارك ترین نقطه زمین است. همانطور كه ملاحظه می كنید، این تفكر جایی برای گرایش به زهد و فقر باقی نمی گذارد . روزه كه یكی از ویژگیهای زندگی زاهدانه است در دین زرتشت نه تنها جایگاهی ندارد، بلكه بسیار مذموم نیز شمرده می شود . امری كه در ادیان دیگر و حتی اسلام مورد توجه قرار گرفته است.5

     با آوردن شواهد بالا ، این نظریه نیز باطل می نمارید ، چرا كه ثنویت آیین زرتشتی قابلیت پذیرفتن تفكراتی چون «وحدت وجود» را ندارد. گرسنگی در نزد زرتشتیان گناه شمرده می شود .

    جسم از جملۀ خیر هاست و ریاضت دادن به آن ناپسند است.6

     دسته سوم آنهایی هستند كه منشأ هندی برای تصرف قائلند . « ریچاردهارتمان» و«ماركس هورتن» تصرف را از منابع ادیان هند مأخوذ می دانند.7

     عرفان هندی همواره به دنبال این دغدغه  بوده است كه انسان به عنوان یك موجود جزئی و فنا ناپذیر خود را به مبدأ هستی متصل نماید. مشرب فكری عرفان هندی ازآبشخور تعلیمات اوپانیشاد سرچشمه    می گیرد. بزرگترین مصیبتی كه سالك در عرفان هندی با آن مواجه می شود ، جدایی از برهماست. راه چاره و رهایی از این فراق ، تصفیه باطن از هواهای نفسانی و عبور از تنگناهایی است كه به آن – سمساره –     می گویند.عارف هندی سعی دارد كه به نوعی معرفت دست یابد كه اساس آن مبتنی بر شهود و تعالیم روحانی اوپانیشاد داشت. در این عرفان سالك با راهنمایی برهمن به یوی زندگی هدایت می شود كه فقر ورهبانیت از مبانی اصلی آن شمرده می شوند.1 امری كه در اسلام بارها مسلمین ازآن بازداشته شده اند .

     گروه چهارم برای تصرف منشأاسلامی قائل هستند و آن را پدید ه ای اسلامی می شمارند .آنها فلسفه عقلی واستنتاجی تصوف را تحت حکمت نوافلاطونی یونانی می دانند . افرادی مانند « وینفلد» ، «براون» و«نیكلسون» از این دست هستند. 3

     در یك جمع بندی كلی می توان گفت كه  عرفان در هر دین ، آیین و آداب همان دین را می پذیرد . با این همه شباهت كه بین مشرب های فكری در تصوف وجود دارد، منشأ اصلی عرفان اسلامی رادر هیچ كدام از آنها نمی توان جستجو كرد ، وجود این شباهت ها ، ناشی از یك منبع واحد است و فطرت جستجو گر انسان در پی متصل كردن این شباهت ها به یكدیگر می باشد .4

     از محققین معاصر افرادی مانند استاد مرتضی مطهری در كتاب « خدمات متقابل اسلام وایران»5وآقای هاشم رضی در كتاب «دین و فرهنگ ایرانی پیش از عصر زرتشتیان »6 دربارۀ پیدایش اولین رگه های عرفان در ایران به تفصیل به بحث  پرداخته اند.

    ذكر این نكته ضروری است كه اسلام به عنوان یك دین كامل، به دور از هر گونه افراط و تفریط، از جهت نظری ،از آبشخور قرآن و احادیث نبوی و اقوال پیشوایان دینی سیراب می شود، واز جنبه علمی ،سیرت رسول الله وائمه اطهار الگوی علمی مسلمین را در برمی گیرد .7  


مكتب زهد:

پیروان این مكتب به اقتضای اصول شریعت  به ظاهر كتاب وسنت می نگرند . صفت غالب وشاخص  این دسته از صوفیان تقید بی چون وچرا به ظواهر شریعت است. 1

     لویی ماسینیون در تحقیقات خود مراحل ابتدایی روند تصوف را با پیروی از احادیث پیامبر اكرم ( ص)      می داند .لویی ماسینیون دلایل گرایش مسلمین به زندگی زاهدانه راتجسم سوره های قرآن با وعده های  ووعیدها وتصور عذاب جهنم تلقی كرده است .او معتقد است ،همه این عوامل باعث شده ؛تصویری كه از خداوند در اذهان مسلمین نقش می بندد خشن وبسیار رعب آور باشد.داشتن چنین روحیه ای باعث شد كه مسلمین برای رهایی از كیفر روز جزا به ریز ترین دستورات دینی عمل كنند.بدین ترتیب این مسلمانان نخستین بنیانگذاران تصوف زاهدانه بود از ویژگیهای بارز این افراد ،تكرار ذكر نام خداوند وتوجه بسیار در تشخیص حلال وحرام از یكدیگر بود .2

     پاولویچ پطروفسكی این نظریه را رد كرده است .او دلایل گرایش مسلمین به تصوف زاهدانه را این گونه توصیف كرده است : فساد مالی بنی امیه ،اسرافكاریهای بنی عباس ومقایسه زندگی حاكمان توسط مسلمین با زندگی پیامبر اكرم (ص) وخلفاء جانشین ایشان وفاصله گرفتن طبقةحاكم از قشر عادی جامعه به واسطة ثروت وزر اندوزی ،موجبات حذف ونگرانی از انجام فرایض دینی را در دل مسلمانان به وجود آوردوزندگی آنها را به سوی گوشه نشینی وعزلت سوق داد.3

     ابراهیم ادهم (وفات.161 هـ .ق) ،ابو هاشم صوفی( وفات 179 هـ .ق) ،حسن بصری ( وفات 180 هـ .ق) ورابعة عدویه( وفات 185هـ .ق) از بزرگان این مكتب بوده اند.

رابعة عدویه این طریق را متحول كرد ، رابعه عشق به پروردگار ودیدار وپیوستن به حق ( وصال) را مطرح كرده است.البته در ابتدای شكل گیری تصوف،بعید به نظر می رسد كه منظور از وصال رابعه وحدت یا مقام فنا باشد اما در هر صورت ،طریق رابعه در تصوف بیانگر این مسأله است كه در پایان سدة اول هجری روح عرفان كم كم در زاهدان وعابدان تأثیر گذار می شود.

     تصوف در قرن دوم هجری بسیار ساده وبه دور از هر گونه تكلف بوده است وبه روش سنت رسول اكرم(ص) دنبال می شده است.4

 

        


مكتب كشف وشهود:

گوشه نشینی با حفظ بسیاری از اصول خود به سوی نوعی درون نگری كشیده شد كه بر حالات روحی عارفان بی تأثیر نبوده است .عارفان در این مكتب معتقدند كه نفس انسان گنجایش پذیرش انوار حق را در خود دارد .ابو عبدالله حارث بن اسد مغازی محاسبی (وفات 262 هـ .ق ) نقش به سزایی در ایفای نظریه بینش درون نگری داشت . در حقیقت محاسبی به دنبال ایجاد تعادل بین اعمال انسانها وامیال قلبی آنهاست.

     محاسبی خشنودی خاطر را تنها با حفظ ظواهر شرع قبول نداشت.از نظروی آنچه كه حائز اهمیت بود ه است ،متفاوت نبودن حالات درونی با اظهارات بیرونی است . از همه اینها گذشته از دیدگاه حارث محاسبی به احوالات درونی بیشتر اهمیت داده می شد تا به رفتار ظاهری.در این زمان بود كه صوفیه كم كم به این نتیجه رسیدند ،نیت اعمال بسیار مهمتر از شكل ظاهری آن است .

   مكتب بغداد كه باعث ترویج ریا كاری در عبادت وامور دینی شده بود ،در برابرموج جدیدی كه تنها به نیت اعمال توجه داشت ونه به رفتار ظاهری آن ،به شدت برخورد كرد .این برخورد منجر به ایجاد فرقة جدیدی به نام ملامتیه شد.

     شخصیت های برجسته این فرقه :ابو حفض عمر بن سلمه حداد ( وفات 264-267 هـ .ق)    ابو صالح حمدون قصار ( وفات 271 هـ .ق ) وابو عثمان سعید بن اسماعیل حیری ( وفات 298 هـ . ق) از نیشابور برخاسته بودند .1

     وظیفة اصلی انسان در فرقة ملا متیه این گونه تعریف شده است:

1-   رسیدن به كمال.

2-   پاك ومنزه ساختن دل واندیشه ( نیت) از هر گونه شك وشبهه.

3-   انجام كامل سنت ها وفرایض دینی.

     ا نجام اعمال دینی واعتقاد (نیت) در این مسلك سری است میان بنده وخداوند كه باید بر همه پوشیده بماند.  پیروان ملا متی همواره در پی انجام كارهایی برخلاف عرف جامعه بودند هدف آنها از این كار ،خوار كردن نفس اماره وكتمان عبادتهایشان از نظر مردم بوده است .2

     تعالیم مكتب ملامتیه تنها می توانست با ریاكاری در سطح جامعه ودر بین عوام مبارزه كند.درین زمان مكتب بغداد ،ریای خوفناك تری را كشف می كند و آن ریا وتظاهر در برابر خود بود .نظریة جدید مكتب بغداد به این نكته اهمیت می دهد كه اگر  كسی به دنبال  عبادات وریاضت هایی كه بر خود روا داشته است شور وشعفی احساس كند و توقع پاداش داشته باشد این ریا در برابر نفس است .در حقیقت آن را معامله ای با « تقدس» تلقی می كردند .چنین سوداگری ،از هر گونه اطاعت خداوند به دور بود .

     كسی كه بیش از دیگران در بسط وگسترش این تعالیم كوشش می كرد ،ابو القاسم بن محمد بن جنید خطاط ( وفات 299هـ. ق ) ملقب به « سید طایفه» و « طاووس الفقراء» بود .1

     اصطلاح فنا برای اولین بار توسط طیفور بن عیسی ابن آدم سروشان بسطامی (بایزید) وفات         ( 262-267 هـ .ق) مطرح شد  ومورد حملات شدید مراجع مذهبی واقع شد.

     بایزید معتقد است انسان فناپذیری كه عاشق حق است ،می تواند به وسیله فنادر ذات معشوق یعنی خداوند به بقا برسد .2

     بایزید این تفكر خود را از آیة قرآن گرفته است كه می فر ماید :« كل من علیها فان ویبقی وجه ربك ذو الجلال والا كرام .»3 ( هر كه روی زمین است دستخوش مرگ وفنا ست وزندة ابدی ذات خدای منعم با جلال وعظمت است.)

از دل تعالیم جنید وبایزید  ،افرادی همچون ابوالمغیث حسین منصور حلاج ( 244 – 309 هـ .

ق) ظهور می كنند . حلاج در حالت فنا ،شطح مشهور « انا الحق » را بر زبان می آورد.4

 

 

مكتب وحدت وجود :

در بین عرفای و مسلمان ، اولین كسی كه وحدت وجود را اساس تعلیم درسی نظریه خویش قرار داد، محی الدین ابو بكر محمد بن علی بن عربی حاتمی طایی (560-638 هـ .ق) بود. و او از اهالی اندلس بود، محض اختصار نام او را ابن عربی می خوانند.

     مذهب ابن عربی بر اصل وحدت مبتنی است . بر این فكر كه وجود امریست واحد كه حق است و آنچه ما سوی الله است دیگر وجود حقیقی و مستقل ندارد.5

 

راههای رسیدن به كشف وشهود:

«جنگ با نفس» وپیكار با تضاد درون را در تصوف جهاد اكبر می نامند .برطبق این تعریف وظیفة هر صوفی را ،شركت در این «برترین پیكار » دانسته اند .صوفیان مكتب زهد عموماً سالها با ریاضتهای جانفرسا كوشیده اند تا مگر به مخالفت با نفس پردازند وآن را مهار و رام خود گردانند.رام كردن نفس از اهم امور مورد توجه صوفیه بوده است در این باره در تذكره الاولیا چنین آمده است:

      عبداله طوسی دربارة منصور حلاج چنین گفته است:كه «منصور حلاج از كشمیر می آمد قبائی سیاه پوشیده ودو سگ در دست .شیخ اصحاب را گفت جوانی بدین صفت می آید وبه استقبال می باید رفت كه كار او عظیم است.اصحاب برفتند واورا دیدند می آمد ودو سگ سیاه بر دست وهمچنان روی به شیخ نهاد .چون اورا بدید جای خویش بدو داد تا درآمد وسگان را با خود در سفره بنشاند .چون اصحاب دیدند كه شیخ استقبال او فرمودو جای خویش به وی داد، هیچ نتوانستند گفتن . شیخ نظارةاو می كرد تا او نان می خورد وبه سگان می داد واصحاب انكار می كردند . پس چون نان بخورد و برفت شیخ به وداع او برخاست . چون بازگردیدند، اصحاب گفتند: شیخا!این چه حالت بود كه سگ را بر جای خویش نشاندی وما را به استقبال چنین كسی فرستادی كه جمله سفره از غاز ببرد .شیخ گفت : این سگ نفس او بود .از پی او می دوید ،از بیرون مانده وسگ ما ،در درون مانده است وما از پی او می دویم .پس فرق بود از كسی كه متابع سگ بود تا كسی كه سگ متابع او بود.»2

     در این حكایت كه عبدالله تروغبذیی ،منصور حلاج را به عنوان رام كننده بزرگ نفس ستوده .منصور ناگزیر همواره سگ نفس را با خود همراه دارد وجیره ای به عنوان رشوه به او می دهند تا نیازهایش را برطرف سازد.به عبارت دیگر ،باید نیازهای اساسی نفس را برآورد نه آن كه وی را محروم كرد.3

از این رو بیهودگی جنگ با نفس در ادبیات عرفانی نیز جایی بزرگ باز كرده است .هجویری در این باره چنین گفته است : « من نفس را بدیدم به صورتی مانند صورت من یكی موی وی گرفته بود ووی را به من داد ومن وی را بر درختی بستم وقصد هلا ك وی كردم .مرا گفت :«یا با علی ،مرنج كه من لشكر ویم – عزوجل- تو مرا كم نتوانی كرد.»4

     در داستانی دیگر «نفس ضد هر چیز » معرفی شده است .نفس در اینجا كیفیتی واژگونه دارد .هر چه موجب رنج دیگران باشد ،سبب راحت اوست .هر چه از دیگران می كاهد،بر قدرت او می افزاید .هجویری دربارة این ویژگی منحصر به فرد نفس این چنین گفته است:

     « واز محمد علیان نسوی روایت آرند – و وی از كبار اصحاب جنید بود – رحمه الله اجمعین – كه من اندر ابتدای حال كه بر آفت های نفس بینا گشته بودم و كمین گاههای وی بدانسته بودم از وی حقدی پیوسته اندر دل من بود روزی چیزی چون روباه بچه ای از گلوی من برآمد وحق تعالی – مرا شناسا گردانید .دانستم كه آن نفس است .وی را به زیر پای اندر آوردم هر لگدی كه بر وی می زدم ،وی بزرگ تر می شد گفتم :« ای هذا ! همه چیزها به زخم ورنج هلاك شوند ،تو چرا می زیادت شوی ؟» گفت: «از آنچه آفرینش من باژگونه است ،آنچه رنج چیزها بود ،راحت من بود .، وآنچه راحت چیزها بود رنج من بود .»1

طبق نظریه باژگونگی  نفس ، هر چه ریاضت بكشیم ، هرچه تن را در رنج گذاریم ، موجب پرورش و آسایش نفس خواهد گشت .2

     در مرحلۀ بعد از مهار كردن نفس كه به آن تصوف زهد می گویند ، با طریقی در تصوف مواجه می شویم كه به « همزیستی مسالمت آمیز با نفس » تن در می دهد . در این طریق به جای نفس كشی ، به تربیت درون وباطن پرداخته می شود . و به تطهیر دل و پالایش آن از علائق مادی می پردازند .بدین وسیله دل جایگاه – حق تعالی – می شود . و در مراتب بالاتر به وسیله ی همین دل كه از آلودگی ها و گناهان پاك شده است به مكاشفاتی نائل می شوند .3 طریق وصول به كشف و  شهود مبحث اصلی این فصل را تشكیل می دهد.

     سه مكتب اصلی تصوف مكتب زهد ، مكتب كشف و شهود ،  مكتب وحدت وجود است .طریق وصول به مكاشفه در هركدام از این مكتب ها متفاوت است . برای آشنایی بیشتر ، دربارۀ اصول تعالیم این مكتب ها درباب رسیدن به كشف و شهود نمونه هایی از هر كدام نقل می شود .

 

     راههای رسیدن به كشف وشهود در مكتب زهد:

      ابراهیم ادهم (وفات 161 هـ .ق) از بزرگان مكتب زهد بوده است. عطار دربارۀ شرح حال زندگی او چنین گفته است: « ابراهیم ادهم گوشۀ خالی می جست كه به طاعت مشغول شود . تا بدان غار افتاد كه مشهور است . نه سال ساكن غار شد . در هرخانه ای سه سال و كه دانست كه اوشبها و روزها در آنجا در چه كار بود كه مردی عظیم و سرمایۀ شگرف می باید تا كسی به شب تنها در آنجا بتواند بود » 4

      بر طبق حكایتی كه در مورد زندگی ابراهیم ادهم نقل شد ، عزلت و گوشه نشینی را می توان یكی از بن مایه های اصلی تصوف در مكتب زهد بشمار آورد. چه بسا كه مواردی در این گوشه نشینی ها به مكاشفاتی  نیز نائل می شدند:

     « نقل است كه درزمستان شبی در آن خانه بود وبه غایت سرد بود واو یخ فرو شكسته بود و غسلی كرده، چون همه شب سرما بود و تا سحر گاه در غار بود . وقت سحر بیم بود كه از سرما هلاك گردد. مگر خاطرش آتشی طلب كرد . پوستینش دید، در پشت افتاده و در خواب شد . چون از خواب درآمد روز روشن شده بود و او گرم گشته بنگریست . آن پوستینش اژدهایی بود با دو چشم . چون دو سكره ی خون ، عظیم هراسی در او پدیدآمد .گفت : خداوندا تو این را درصورت لطف به من فرستادی،اكنون در صورت قهرش می بینم طاقت نمی دارم در حال اژدها برفت و دو سه بار پیش او روی در زمین مالید و ناپدید گشت».1

     «نقل است كه گفت:(ابراهیم ادهم)پانزده سال سختی و مشقت كشیدم تا ندائی شنیدم كه «كن عبداً فاسترحت» برو بنده باش و در راحت افتادی . یعنی « فاستقم كما امرت». 2

     « نقل كه گفت: یك شب جبرئیل را به خواب دیدم كه از آسمان به زمین آمد . صحیفه ای دردست ،سوال كردم كه توچه خواهی كرد؟

     گفت: نام دوستان حق می نویسم . گفتم نام من بنویس .گفت: از ایشان نئی . گفتم دوست دوستان حقم  ساعتی اندیشه كرد ،پس گفت: فرمان رسید كه اول نام ابراهیم ثبت كن كه امید درین راه از نومیدی پدید آید.» 3

     ابرهیم ادهم در جای دیگر وابستگی دوجهانی و توجه به مادیات و مدح و ذم مردم را حجاب تلقی كرده است :

     «سه حجاب است كه پیش سالك برخیزد تا دردولت بر او گشاده گردد. یكی آنكه اگرمملكت هر دو عالم به عطای ابدی بدو دهند، شاد نگردد از برای آنكه ،هر كه به موجودی شاد گردد، هنوز مردی حریص است والحریص محروم. دوم حجاب آن است كه اگر مملكت هر دو عالم او را بود و از او بستانند ،به افلاس اندوهگین  نگردد، از برای آنكه این نشان سخط بود و الساخط معذب . سوم آنكه به هیچ مدح ونواخت فریفته نگردد كه هر كه به نواخت فریفته گردد،حقیر همت محجوب بود.عالی همت باید كه بود .»4

         بحث دربارۀ مكاشفه ،با مقولاتی همچون: معاینه، مشاهده، ومحاضره همراه است. هریك از این مباحث دراین فصل ، بطور جداگانه بر مبنای سیر تاریخی در كتب عرفانی مورد بررسی قرار می گیرد .

      در كتاب اللمع ،اثر ابونصر سراج (وفات 367 هـ .ق) در مورد مشاهده و مكاشفه چنین آمده است:     « مشاهده به معنی قرب و حضور است . مكاشفه و مشاهده در معنا یكی هستند اما، كشف از نظر معنوی قوی تر و كامل تر است . عمروبن عثمان مكی گفته است:« نخستین مرتبه مشاهده از فزونی یقین پیدا می شود كه از دیده های حضوری پرتو می گیردوبرون از قلمرو غیب نیست. ودرواقع خواهش دل برای دوام حضور یافته های غیبی است.» خداوند فرموده است :«در این قرآن یادآوری است برای هركس كه دل دارد و یا گوش فرا می دارد و گواه است.»(ق/37) یعنی حاضر است.»1

در جای دیگری از كتاب اللمع ،ابونصر سراج ، حضور را این گونه توصیف می كند: « حضور، دیدن دل است به سبب صفای یقین. آنچه كه در ظاهر نمی آید چنان كه گویی آنجا هست . اگر چه غایب باشد.»2       ابونصر سراج در اللمع به بحث دیگری به نام «رویه القلوب» نیز اشاره كرده است:

     « رویه القلوب نگاه دل است به رسیده های غیبی با نور یقین و حقیقت ایمان. سخن علی، امیرالمؤمنین در همین معناست . آن گاه كه از او پرسیدند: آیا خداوند را می توانیم ببینیم؟ گفت: چگونه بپرستیم آن را كه نمی بینیم؟ سپس گفت: او را چشم ها در دنیا به كشف عیان نمی بینند بلكه دل ها از راه حقیقت ایمان مشاهده می كنند. خداوند می فرماید : دل دروغ ندید، آنچه را كه دید (نجم/ 11) در این آیه اثبات كرده است كه دل در همین دنیا هم توان دیدن دارد. وپیامبر (ص)، گفت: خدا را چنان بپرست كه گویا اورا می بینی و اگر تو اورا نمی بینی او تو را می نگرد.»درباب مشاهده نیز چنین گفته است:

     «ابوبكر واسطی گفت: شاهد خداست ومشهود هستی است . قسمت ناپیدای آن و بخش پیدای آن. ابو سعید خراز گفت: هر كس به دل خدا را ببیند همه چیز در نگاهش بیرنگ می شود و تباه می گردد ودربرابر عظمت خدا ناچیز می نماید ودردلش جز خدای نمی ماند. عمروبن عثمان مكی هم گفت: مشاهده همان است كه دلها از غیب و با كمك خداوند غیب دریافت می كنند و آن را عیان نمی سازندو جدشان را آشكار نمی كنند. همچنین گفت: مشاهده وصلی است كه بین دیدن دل و دیدن چشم ایجاد می شود . چه ،دل درهنگام یقین وكشف جز توهم چیزی را نمی افزاید.

     عمروبن عثمان مكی گفته است: مشاهده یقینی است كه بادریافت حضور مستقیم حق و بدون پوششی برای دل فزونی می گیرد و نیز گفت: مشاهده حضور به معنای قرب همراه با یقین و حقائق آن است.

اهل مشاهده سه حال دارند: مشاهده مبتدیان ومریدان، كه هستی را با چشم عبرت می نگرند وبا تفكر در می یابند: مشاهدۀ متوسطان ،كه ابو سعید آنها را چنین نمایانده است: مردمان در قبضه نیرومند آفریدگارند و  آنگاه كه دیداری در بین خداو بنده پیدا شود، در سویدای دل بنده جز خدا نماند. و سوم حالی است كه عمروبن عثمان مكی اشارت كرده و گفته است دل عارفان استوار و راسخ، خدا را می بیند ودرهر چیزی نیز خدارا می بیند وهمۀ هستی را با او می نگرد و بینش آنها در چشمان حق و برای اوست.»

     از بررسی مباحثی كه از كتاب اللمع ارائه شد، چنین نتیجه گرفته می شود:

        ابونصر سراج، مرتبه مكاشفه را برتر از مشاهده می داند . او معتقد است ، سالكی كه به مقام مشاهده می رسد ،هنوز مبتدی است و مكاشفه از نظر معنوی عمیق تر است و خلوص بیشتری را می طلبد . طبیعتاً كسی كه به این مرتبه می رسد ، انسانی .كامل ووارسته است .او داشتن یقین را برای رسیدن به مشاهده شرط لازم می داند.

         ابو نصر سراج در اللمع به جای حضور از واژۀ «رویه القلوب» استفاده كرده است. طبق فرمودۀ حضرت علی (ع) دراین دنیا می توان خداوند را فقط با چشم دل دید. این چشم دل، همان حضور قلب یا به تعبیر سراج طوسی « رویه القلوب» است .سراج از رویه القلوب به عنوان مقام مشاهده یاد می كند كه خاص طبقۀ عوام است . اما دیدن خداوند با چشم سر تنها نصیب خواص می شود .

        سراج معتقد است ، دل درهنگام مشاهده، ممكن است گاهی دچار توهم شود، بنابراین او مقام مكاشفه را كه با حس باصره صورت می گیرد، بسیار مهم تر و مدق تر از مشاهده می داند. در طبقه بندی كه از مشاهده ، در اللمع ارائه شده است ، نهایت مقام خواص در مشاهده باز هم فروتر از مكاشفه است .

         بررسی محاضره ،مكاشفه، مشاهده از كتاب رساله قشیریه عبدالكریم هوازان قشیری (وفات /465 هـ.ق)«محاضره ابتدا بود و مكاشفت از پس او بود و از پس این هر دو مشاهده بود . محاضرت حاضر آمدن دل بود و بود ازتواتر برهان بود . و آن هنوز وراء پرده بود و اگر چه حاضر بود، غلبه سلطان ذكر و از پس او مكاشفه بود و آن حاضر آمدن بود به صفت بیان اندر حال ،بی سبب تأمل دلیل وراء جستن ودواعی شك را، بروی دستی نبود وازنعت غیب بازداشته نبود. پس از این، مشاهده بود وآن وجود حق بود چنانكه تهمت نماند و این آنگاه بود كه آسمان سر صافی شود ، از میغهای پوشیده به افتاب شهود .تابنده از برج شرف. وحق مشاهده آنست كه جنید گفت وجود حق با كم كردن تست نفست را. پس خداوند محاضره، بسته بودند شانهای او وخداوند مكاشفه مبسوط به صفات او ،و خداوند مشاهده بوجود رسیده بود و شك را آنجا را ه نبود . خداوند محاضره را عقل راه نماید . و صاحب مكاشفت را عملش نزدیك كند و خداوند مشاهده معرفتش محو كند و هیچكس زیاده نیارد در بیان تحقیق مشاهده بر آنچه عمرو بن عثمان المكی گفت و معنی آنچه او گفت آنست كی، انوار تجلی متواتر بود بر دل وی بی آنكه چیزی او را پوشیده كند و به چیزی بریده گردد، چنانكه شبی بود تاریك و برق اندروی متوالی بود كی هیچ فترت و تراخی نیفتد . آن شب اندر تقدیر بر روشنایی چون روز بود. دل همچنین بود . چون تجلی دائم بود او را همه روز بود و شب از میانه برخیزد .

          نوری گوید:«  بنده را مشاهده درست نبود و بر هفت اندام وی رگی قائم ماند . وگفته اند چون آفتاب برآید، به چراغ حاجت نباشد.»1

          قشیری محاضره را همان حضور قلبی معرفی می كند، كه در اثر استیلای اذكار واوراد بر دل سالك وارد می شود . بعد از مرحلۀ محاضره، مكاشفه در طبقه بندی قشیری ،رتبۀ دوم را داراست. دراین مرتبه ، سالك با حضور قلب، به صفات خداوند پی می برد و شك و تردید دراین مرحله جای ندارد. در مرتبۀ بعد ،البته مرتبه سوم از حیث توالی ، قشیری ؛ تكامل محاضره و مكاشفه رادرمشاهده می داند. دراین مقام ، همۀ حجابها ازمقابل دیدگان سالك به كنار می رود واسرار الهی را درمی یابد وبه شرف مشاهدۀ پروردگار خویش ،نائل می شود . هر یك از این مقامها دارای ویژگی هایی هستند كه قشیری ،آنها را چنین برشمارد:

-   درمقام محاضره سالك با مشاهده آثار و خلقت حق تعالی ،نفس خود را محدود و بسته می دارد ودرحالت قبض به سر می برد.

 


دانلود بررسی كشف و شهود در پنج كتاب اللمع، اسرارالتوحید، رساله قشیریه، كشف المحجوب، تذكره الاولیاء


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی كشف و شهود در پنج كتاب اللمع، اسرارالتوحید، رساله قشیریه، كشف المحجوب، تذكره الاولیاء ,

تاريخ : 26 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : جاویدان | بازدید : <-PostHit->
بررسی جامع كاسنی

پایان نامه بررسی جامع كاسنی در 75 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی جامع كاسنی

پایان نامه بررسی كاسنی
مقاله بررسی كاسنی
پروژه بررسی كاسنی
تحقیق بررسی كاسنی
دانلود پایان نامه بررسی كاسنی
پروژه
پژهش
مقاله 
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژهش
دانلود مقاله 
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 94 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 75

بررسی جامع كاسنی


پیشگفتار

در جوامع در حال توسعه امروزی، هدف پیشرفت و افزودن بر دستاوردهای جدید برای غلبه بر مشكلات است. از طرفی وابستگی اقتصادی خود عامل مهم بازدارنده‌ای از تحقیقات بوده، لذا برای رفع این عامل وبدست آوردن جایگاه مناسب، تلاشهای گسترده معقول و منطقی تحقیقاتی، برای عمومیت بخشیدن به فرهنگ علمی در این نوع جوامع، لازم و ضروری به نظر می رسد. چه تحقیق و پژوهش نشان داده است كه پایه واساس هر گونه برنامه ریزی بوده و یكی از اركان مهم اسطوره صنعت و تكنولوژی بشمار می‌آید. در همین راستا به خوبی نشان داده شده كه امر تحقیقات در نوآوری ها جایگاه بسزا داشته ونیروی محركه هر كشور مترقی بشمار می‌رود.

از آنجائی كه گیاه درمانی شاخه ای از علم پزشكی و داروسازی است و با توجه به ارزش و اهمیت گیاهان دارویی ونیز مصرف روز افزون آنها كه پایه طب سنتی ایران را تشكیل می دهد، لذا آشنائی با گیاهان داروئی مورد توجه خاص می‌باشد، چه دانش طب سنتی از قرنها پیش رواج داشته است. در این برهه از زمان كه با توسعه طرح ژنریك و تغییر نظام دارویی ایران، استفاده از گیاهان طبی اهمیت ویژه ای یافته، لذا كاشت و ترویج آنها، پایه استفاده از طب سنتی را محكم كرده و رشد دوباره آنرا نوید می دهد. بنابراین به منظور معالجه بیماران در مقابل داروهای شیمیایی كه اثرات نامطلوبی بر روی انسانها دارد، كوشش گردیده كه از طریق كاشت و تعیین مشخصات بوتانیكی، مراحل فنولوژیكی ، تركیبات شیمیایی ، خواص درمانی ، مقدار مواد موثره و نیز نحوه بكارگیری آنها در مراحل مختلف رشد، تحقیقات بیشتری انجام گیرد. به همین خاطر نتایج كاشت گیاه كاسنی كه یكی از گیاهان دارویی مهم بوده و از قرنها پیش به صورت مختلف مورد استفاده های گوناگونی قرار می گرفته، ارائه تا علاقمندان را به خصوصیات گیاهشناسی و نحوه كاشت این گیاه مهم آشنا ساخته و از این طریق بتوان در احیای آن كوشا باشیم.

تاریخچه

گیاه كاسنی از جمله گیاهان مفیدی است كه تاریخ استفاده آن به دورانهای قبل از میلاد مسیح می رسد و مصرف آن بین ملل مختلف جهان متداول بوده است، به طوری كه اطباء آن دوران از جمله جالینوس، پلین، دیوسكورید و عده ای دیگر برای كلیه قسمتهای این گیاه به عنوان درمان و بهبودی بیماریها اهمیت زیادی قائل بوده اند و هنوز هم به دلیل اعتقادی كه بیشتر مردم به این گیاه دارند آنرا برای مداوای بیماری های مختلف مصرف می كنند كه در این باره نیز به ویژه در كتابهای دیگر توصیه هایی شده است و به همین دلیل گیاه كاسنی نه تنها شهرت خود را از دست نداده است، بلكه امروزه علاوه بر جمع آوری گونه های وحشی آن، به صورت اهلی نیز كشت می شود. (1)

مصرف كاسنی از قدیم الایام بین ملل مختلف معمول بوده و تاریخ استفاده از آن، به قرون قبل از میلاد مسیح نسبت داده می شود. شهرت درمانی آن در این زمانها، بیشتر به جهت آن بوده است كه عموم مردم، آنرا گیاهی مفید برای كبد می دانسته اند. دانشمندانی نظیر Dioscoride, Pline و جالینوس، برای آن اثرات درمانی متعددی قائل بوده اند، سالاد كاسنی را مقوی معده می دانسته اند وشیره گیاه را برای رفع درد چشم و مسمومیت ها، به یكدیگر توصیه می نموده اند . پرورش كاسنی تدریجاً بعلت زیبایی خاصی كه گیاه پس از گل دادن پیدا می كند، در بعضی باغهای سطنتی معمول گردید و توجه مردم نسبت به آن در قرون وسطی زیاد شد. از این زمان به بعد، چون مردم به صفات درمانی آن پی برده بودند، آنرا بصورت یك گیاه داروئی مفید و موثر به یكدیگر معرفی می نمودند و چون ظاهر گیاه طوری است كه شناختن آن بسهولت امكان پذیر است، از این جهت استفاده از گیاه، در طی مدتی كوتاه بین مردم معمول گردید بطوری كه هنوز هم كاسنی شهرت درمانی خود را از دست نداده است و بسیاری از مردم به اثرات درمانی آن اعتقاد زیاد دارند و ازآن در رفع بیماریهای مختلف كه بدان اشاره می شود استفاده بعمل می‌آورند. (4)گیاهشناسی كاسنی

Cichorum intybus L. 

C.caeruleum Cilib, C.commune Pall.

فرانسه : Chicoree sauvage, C.Intybe, Chiocoree commune

انگلیسی:  Wild succory, Sucoory , Common Chicory, Chicory

آلمانی: Zichorienwegwart, Gemeine Wegwart, Cichorienwurzel

ایتالیائی: C.amara, Radicchio-buono, Cicorea salvatica, Cicoria

فارسی : كاسنی – عربی شكوریه (Shikorayah)، سرس (Siris)

گیاهی علفی ودارای ساقه ای است كه در حالت وحشی، ارتفاعش به 5/0 تا 5/1 متری می رسد ولی اگر پروش یابد از دوستر نیز تجاوز می نماید. از اختصاصات آن این است كه ریشه ای قوی، به قطر انگشت، به درازای 5/0 تا یك متر و به رنگ قهوه ای دارد ولی اگر قطع گردد، رنگ مانند به سفید نمایان می سازد. درداخل ریشه آن، شیرابه ای شیری رنگ جریان دارد.

ساقه كاسنی، باریك ، استوانه ای و دارای انشعابات كم در ناحیه مجاور راس است بطوری كه منحصراً در قسمتهای انتهائی ساقه، شاخه‌هائی با حالت فاصله دار از محور اصلی، در گیاه دیده می شود. (4)

كاسنی،برگهای متناوب و پوشیده از تارهای فراوان در اطراف رگبرگ میانی دارد. شكل ظاهری برگهای قاعده ساقه آن با بقیه فرق دارد، مانند آنكه در قاعده ساقه، برگها عموماً دراز، منقسم به قطعات عمیق دندانه دار و منتهی به یك قسمت انتهائی مثلث شكل است و هر قدر كه به راس ساقه نزدیك گردیم، برگها كوچكتر می شوند و كناره تقریباً ساده و وضع ساقه آغوش پیدا می‌كنند. گلهای زیبا و آبی رنگ كاسنی، در تابستان از تیر تا شهریور ظاهر می شود و چون به تعداد زیاد و به شكل فاصله دار در طول محور دراز ساقه وانشعابات آن شكفته می گردد از این جهت منظره بسیار زیبا به گیاه می‌بخشد. (4)

بعضی از پایه های این گیاه نیز بتناسب شرایط متفاوت محیط زندگی، دارای گلهائی به رنگهای سفید یا گلی می باشند. (4)

در هر كاپیتول كاسنی، 18 تا 20 گل زبانه ای منتهی به 5 دندانه دیده می شود كه در انولوكری سبزرنگ و مركب از 2 ردیف براكته واقع اند. میوه آن فندقه، 4 سطحی، نسبتاً‌مسطح و منتهی به مجموعه‌ای از فلسهای بسیار كوچك است. (4)

كاسنی،گیاهی است كه در نواحی مختلف، بتفاوت به صور یكساله، دوساله و چند ساله در می‌آید. از مشخصات آن این است كه گلهایش در مقابل تابش نور خورشید، حالت شكفته و بازشده به خود می‌گیرند در حالی كه هنگام غروب آفتاب یا موقع شب، یا در هوای مه‌ آلود و یا بارانی، گلهای واقع بر روی كاپیتول، به هم نزدیك می گردند و آنرا به صورت ناشكفته جلوه می دهند. (4)

پرورش كاسنی، مراقبت زیاد ندارد. از نظر درمانی نیز ریشه ضخیم و گوشتدار و برگهای قاعده ساقه و حتی گل و دانه آن مورد توجه است كه آن هم اگر از گیاه وحشی به دست آید مزیت بیشتری دارد. (4)

در موقع خارج كردن ریشه كاسنی از زمین باید به این نكته توجه شود كه ریشه ها در آخر سال اول، از زمین خارج گردد،زیرا در غیر این صورت اگر دیرتر به دست آید، حالت گوشتدار بودن آن از دست می رود و سخت وچوبی و غیر قابل استفاده می شود. برگ كاسنی را باید موقعی از ساقه جدا كرد كه در مرحله رشد كامل باشد زیرا در غیر این صورت به نسبتی كه زودتر چیده شود، به نمو ریشه گیاه زیان وارد می آورد. (4)

كاسنی،در زمان های آهكی – رستی كه رطوبت كافی داشته و به خوبی آنرا شخم زده باشند بهتر رشد می كند. برای پرورش آن، دانه گیاه را در اوایل اردیبهشت بر روی خطوطی به فواصل 20 تا 40 سانتیمتر از یكدیگر می‌كارند. (4)

كاسنی دارای واریته های متعددی برای پرورش دادن است كه بعضی از آنها برگهای پهن و برخی دیگر ،برگهای موجودار و منقسم دارند.(4)

طرح تحقیقاتی كاشت كانسی در زرقان

نگرش كلی بر مسائل اجرایی و تحقیقی طرح :

الف – مراحل اجرایی

1- مرحله قبل از كاشت

1-1- نوع خاك : زمینی كه در ایستگاه تحقیقاتی زرقان انتخاب گردیده به طور عام دارای خاك عمیق، به رنگ قهوه ای تیره با بافت سنگین (Clay loam)، بسیار سنگین (Clay) یا (Silty clay) است كه از نظر زراعت در كلاس 1 و2 قرار می گیرد.

2-1- تهیه زمین

1-2-1- تسطیح : پس از انتخاب زمین به ابعاد 40*30 مترمربع، عملیات تسطیح انجام وسنگهای واقعی در سطح زمین جمع آوری گردید.

2-2-1- شخم وآماده كردن زمین: بعد از عملیات فوق، كلیه امور زراعی از قبیل شخم، دیسك، كسرت بندی، كود پاشی، مبارزه با علفهای هرز قبل از كاشت انجام شد.

3-2-1- نیازهای كودی قبل از كاشت: قبل از كاشت كاسنی حدود 25 كیلوگرم كود شیمیایی ازت دار حین شخم زدن به كل زمین داده شد تا با خاك مخلوط گردد.

4-2-1- مبارزه ودفع علفهای هرز قبل از كاشت:

با توجه به قوه نامیه بذور علفهای هرز بویژه بذرهای روغنی كه تا چندین سال می توانند بدون از دست دادن قوه نامیه خود در خاك باقی بمانند ونیز با در نظر گرفتن قدرت رشد و تكثیر اینگونه علفها كه از طریق ریشه، ریزوم، پیاز وغیره با قدرت جوانه زدن ورشد سریعی كه دراند می توانند در مدت كوتاهی سطح زمرعه را فرابگیرند از این رو جهت مبارزه با علفهای هرز از سم ترفلان به مقدار 500 گرم در قطعه زمین مزبور در حین اولین شخم، به صورت سمپاشی استفاده شد. (1)

ویژگیهای اقلیمی و جغرافیایی زرقان:

زرقان دارای آب و هوای نیمه خشك (Semi arid) است كه میزان بارندگی آن به طور متوسط در دهساله اخیر 400-300 میلیمتر بوده است. درجة حرارت حداكثر در گرمترین ماههای سال 5/36 درجه حرارت حداقل آن در سردترین ماههای سال صفر درجه سانتیگراد است ارتفاع از سطح دریا این منطقه 1603 متر است.

ایستگاه تحقیقات كشاورزی زرقان در30 كیلومتری شمال شرقی شیراز ازجاده مرودشت قرار دارد و طبق نقشه از طرف شمال به اراضی مالكین محل،ازجنوب به جاده بیضا و كوه ونگلان ، از غرب به اراضی امشه لپو و از شرق به جاده شیراز از مرودشت ودره زرقان محدود است وسعت ایستگاه 180 هكتار است. (8)

2- آزمایش و نحوه اجرا

1-2- تاریخ كاشت: در این مرحله پس ازآماده كردن زمین و عملیات فوق به عنوان كشت بهاره و تعیین یك تاریخ به موقع و مناسب كاشت در بهار و در كرتهایی به ابعاد 6*3 متر مربع و 6 خط در هر كرت ( هر خط به فاصله 50 سانتیمتر از یكدیگر) و سه تكرار ( هر تكرار به فاصله یك متر از یكدیگر ) با تیمارهای اصلی كاشت  و تیمارهای فرعی  طبق نقشه پیوست در تاریخ های تعیین شده انجام شده است.( 1)

سایر مشخصات:

این آزمایش به صورت طرح اسپلیت پلات باكرتهای خورد شده و با تیمارهای زیر به اجرا در آمد:

الف – تیمار اصلی شامل تاریخ كشت

15 فروردین 1364 =

31 فروردین 1364 =

14 اردیبهشت 1364 =

ب – تیمار فرعی یا رقم شامل دونوع بذر

بذر ارسالی از تهران مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع =

محلی تهیه شده در شیراز =

استخراج،شناسایی و بررسی اسانس گیاه

روش اسانس گیری از گلهای گیاه: مقدار 25 گرم از گلهای گیاه را در یك ارلن 50 میلی لیتری ریخته و به آن 350 میلی لیتر آب اضافه نموده وسپس با استفاده از متد تقطیر با بخارآب (7) با دستگاه اسانس گیری و هیتر به مدت 2 ساعت عمل اسانس گیری انجام می گیرد (7)

اسانس به دست آمده در لوله مدرج جانبی را جدا كرده ( با كمك ماده nپنتان ) و در دمای 45 درجه سانتی گراد تبخیر كرده و به تعیین مقدار وزنی می‌كنیم، از نمونه استاندارد بابونه نیز به همین روش اسانس گیری به عمل آمد.

كروماتوگرافی لایه نازك : اسانس گیاهان مورد نظر توسط n پنتان رقیق كرده و به صورت نقطه ای بر روی صفحه TLC كاشته كه با توجه به رنگ لكه ها و Rf مربوط به آنها ومقایسه با كتب مرجع، مورد بررسی قرار گرفت. (13،2)

فاز ثابت : سیلیكازل GF254، فاز متحرك: تولوئن – اتیل استات (85:15 معرف: وانیلین – اسید سوفوریك)

شناسایی اسانس با استفاده از دستگا گاز كروماتوگرافی متصل به طیف نگار جرم: این دستگاه طیف جرمی هر یك از تركیبات جدا شده را با بانك اطلاعاتی طیف های مربوط به روغن های فرار موجود درحافظه خود مقایسه می كند وچندین تركیب با احتمالات مختلف را بیان می كند. (3)

فهرست مطالب

 

عنوان ............................................................................. صفحه

1- پیشگفتار ......................................................................................................... 1

2- تاریخچه .......................................................................................................... 2

3- گیاهشناسی كانسی.......................................................................................... 4

4- پراكندگی جغرافیایی ....................................................................................... 11

5- خواص درمانی ............................................................................................... 14

6- قرص كار دیوتون .......................................................................................... 19

7- اسانسها منبعی اقتصادی برای كانسی ........................................................... 21

8- طرح تحقیقاتی كاشت كانسی در زرقان .......................................................... 30

9- مطالعه مرفولوژیكی و فیتوشیمیایی گیاه Tripleuros permum و مقایسه آن با گیاه بابونه Matricaria recutita.............................................................................................................................. 40

10- كانسی ویتلوف یك محصول نباتی جدید در آمریكا...................................... 53

11- كانسی Intybus ............................................................................................ 65

12- كانسی endivia............................................................................................. 81
 


13- مقاله ای از www.Botany world.com........................................................ 83

دانلود بررسی جامع كاسنی


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی جامع كاسنی ,

تاريخ : 26 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : جاویدان | بازدید : <-PostHit->
بررسی عدل جاویدان

پایان نامه بررسی عدل جاویدان در 97 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی عدل جاویدان

پایان نامه بررسی عدل جاویدان
مقاله بررسی عدل جاویدان
پروژه بررسی عدل جاویدان
تحقیق بررسی عدل جاویدان
دانلود پایان نامه بررسی عدل جاویدان
پروژه
پژهش
مقاله 
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژهش
دانلود مقاله 
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 55 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 97

بررسی عدل جاویدان

 

عدل جاویدان

عدل موبد و اقامه قسط ابدی كه هدف از ارسال پیامبران است و قرآن به دان گواهی می‌دهد، دو مرحله دارد: تشریع و اجرا.

مقصود از مرحله تشریع، ایجاد قوانین عادله است كه سعادت بشر را تامین كند. این مرحله، به وسیله پیامبران الهی به ویژه پیامبرگ بزرگ و مقدس اسلام انجام شده و بر دنیای بشریت عرضه گردیده است.

آغاز پیدایش بشر، با آغاز نخستین مرحله تشریع وقانونگذاری همراه بوده و هیچ وقت بشر از راهنمایی غیبی و آسمانی محروم نبوده است. و پیامبران حق این وظیفه را انجام داده‌اند. این راهنمایان بزرگوار، برای كمك و یاری عقل بشر آمده‌اند تا بتواند دربرابر نفس و خواهل دل مقاومت كند. تا از استعمار عقل به وسیله دل جلوگیری كنند و عقل را از این زنجیر اسارت نجات بخشند.

مقصود از استعمار عقل آن است كه دل آن را برای رسیدن به هدف‌های حیوانی به كار برد.

دومین مرحله، اجرای قوانین عادله است كه از نظر اهمیت، كمتر از مرحله نخستین نیست. چون قانون صحیح اگر به طور صحیح اجرا نشود، نقض غرض از قانون خواهد بود. قانون بایستی به طور طبیعی اجرا شود و مقداری از خود مردم به درستی به صحت آن پایبند باشند و اجرا كنند.

قانونی را كه مردم صحت آن را نفهمند، به درد اجرا نمی‌خورد و عدلی كه با فشار اجرا شود و با زور و قلدری پیاده گردد، عدل نخواهد بود.

زور و قلدری، با عدف منافات دارد؛ چون از ظلم و ستم جدا نیست. مردم، بایستی بفهمند كه قانون چیست و قانونگذار كیست و سود قانون چه خواهد بود. در این صورت، خودشان مجری قانون خواهند بود.

نیكمردان بایستی بكوشند كه زمینه را برای اقامه قسط، و عدل جاویدان آماده سازند. چون همانطور كه در اغاز سخن یاد شد،در راه امید، باید كوشید تا بدان رسید؛ آن هم امیدی بزرگ كه سرنوشت جهان را برای همیشه دگرگون خواهد ساخت. آماده كردن زمینه، عبارت است از بیدار كردن مردم و هشیار ساختن آن به حقایق و وقایع با رفتار و كردار، نه آن كه با سخن دم از عدل بزنیم و در كردار،ظالمانه رفتار كنیم و در ویترین عدل را نشان دهیم و در درون، آتش ظلم را برافروزیم و هدف عدل را مبرر برای وسیله ظلم ادعا كنیم.

عدل موبد روزی به دست برگزیده حق اجرا خواهد شد و رنج و كوشش انبیا، بالاخره به ثمر خواهد رسید.

آماده ساختن زمینه، می‌تواند تسریع در ظهور برگزیده حق داشته باشد. مجری عدل همگانی، كسی است كه برگزیده خدا باشد و بداند كه انبیا برای چه آمده اند و چه كرده‌اند و چه خواسته‌اند و خدا آنها را برای چه فرستاده است. او بایستی از نظر دانش و بینش، بر بشر برتری داشته باشد. گذشته از علوم الهی، از دانش طبیعی بشر آگاه باشد. عمرا دزار كرده و تجاربی بسیار اندوخته باشد. دوران‌های بسیاری از تاریخ بشر آگاه باشند. با هزاران گونه از مردم روبه‌رو شده ، از اخلاق و اطوار و احوال و روحیات خلق جهان، با خبر گردیده باشد.

جنگ‌ها و صلح‌ها دیده، مقاومت‌ها و پایداریها، شكست‌هاو پیروزیها، تسلیم‌ها و طغیان‌ها، از برابر چشمش گذشته باشد و كیفیت اجرای عدل موبد جهانی را در همه زمان‌ها و نقاط مختلف جهان،در كشورهای بزرگ و كوچك و ملت های گوناگون عالم، در نظر بگیرد.

شاید یكی از علل غیبت و طول عمر حضرت قائم آل محمد نیز، همین باشد؛ چون حضرتش بیكار نمی‌نشیند كه تماشاچی باشد، تا روز قیام برسد. وجود شریفش همیشه مورد عنایات خاصه الهی قرار دارد و در ترقی و تكامل است و در دریاهای علم و معرفت غوطه‌وراست.ساعت به ساعت، تجربه می‌اندوزد و از خدای بزرگ، دانش می‌آموزد.

علوم بشری ناقص است و نمی‌تواند محیط به همه چیز جهان و به همه جهانیان باشد، از زمان‌های آینده و از مردم آینده آگاهی ندارد و نمی‌تواند اطلاع كافی داشته باشد.

تنها علم خدایی است كه از زمان‌های آینده و از مردم آینده آگاهی دارد، و شاگردان مكتب الهی می‌توانند از همه جا و همه چیز و از همه كس اطلاع حاصل كنند و راه اجرا و پیاد كردن قوانین عدل را به خوبی می‌دانند. برای این مردم، انسان موجود شناخته شده خواهد بود و انسان ناشناس، نزد شاگردان مكتب حق مفهومی ندارد؛ چون همه چیز در این مكتب شناخته شده خواهد بود.

 

عقل بشر در استخدام دل

عقل بشر كه بایستی راهنمایی او باشد در استخدام دلش است. دل است كه عقل را استثمار می‌كند و آن را بیگار می‌گیرد و به سوی برآوردن خواسته‌ای روانه می‌سازد و عقلی كه نماینده جنبه انسانی بشر است، در خدمت جنبه حیوانی او به سر می‌برد.

بایستی به كمك عقل شتافت و وی را از استخدام و بیگاری نجات بخشید دل را مطیع و منقاد عقل قرار داد تا حق به حقدار برسد. چون حق عقل فرماندهی است نه فرمانبری. مهر ایزدی و رحمت الهی این كمك را فراهم كرده و نیكمردانی را فرستاده تا به كمك عقل بشتابند و وی را از بردگی وجانور دو پا و راست قامت، رهایی بخشند، تا كارگر شهرت و برده غضب نباشد، و انحراف به سوی چپ و راست نداشته باشد.

راه انسان را ادامه دهدو  بس. راهی را كه خودش برمی‌گزیند از راستگرایی و شهوت به دور است و از چپ گرایی و غضب بركنار.

این جاست كه رحمت الهی حضرت مهدی را می‌‍فرستد تا عقل بشر را یاری كند و وی را از اسارت و بردگی نجات دهد و جامعه انسانی تشكیل شود و عدل جهانی برقرار گردد.

ویژگی حضرت مهدی آن است كه ظهورش با قدرت همراه است، تا بتواند قدرت‌های بزرگ ضد انسانی را بكود، خواه قدرت چپ، خواه قدرت راست، خواه قدرتی كه به نام انسان تشكیل شده باشد. چون جهان در دست این سه قدرت است؛ یكی مظهر شهوت و دیگری مظهر غضب و سومی مظهر هر دو، كه هر سه قدرت، حیوانی هستند و از قدرت انسانی به دور.

نظریه مهدی

انسان كامل و مقدسی كه رهبری جهان را به دست خواهد گرفت و به كمك عقل بشر خواهد شتافت و برپا دارنده عدالت ابدی و جهانی خواهد بود، در زبان دانش و معرفت «مهدی» نامیده شده است.

آیا این نام را اسلام برای حضرتش نهاده است؟ آری.

مهدی، كسی است كه ظلم و ستم را از جهان بركند، و خاور و باختر و شرق و غرب را از عدل و داد برای همیشه آكنده سازد.

نظریه مهدی، سمبل مبارزه با ظلم و بیدادگری وبرانداختن ستمكاری از صفحه گیتی است چنانچه در گذشته یاد شد، این نظریه از امیدهای اصلی و اجتماعی بشر بوده و هست و در كانون نهاد هر كس، چنین امیدی موجود است، و حضرت مهدی نور این امید است.

همه ادیان و مذاهب بشری بدان خبر داده و كسی را نام برده‌اند كه او مهدی خواهد بود..

ازمیانی پیغمبر در تورات از جنگی عظیم و جهانی خبر می‌دهد كه دو سوم مردم زمین را نابود می‌كند. سپس پادشاه عادلی آید و جهان را اصلاح فرماید.

زیور داود، از آمدن مصلحی نوید می‌دهد كه دریا تا دریا را داد كند و جمیع امت‌های جهان اطاعتش كنند.

یهودان و جهودان «عُزیز» نبی را مهدی می‌دانند.

مسیحیان و ترسایان، «مسیح» را مهدی می‌خوانند.

نزد گبران و زردتشتیان، «بهرام» است كه فرزند سوم زرتشت و یا «سوشنانت» كه جهان را پر از پندار نیك و گفتار نیك و كردار نیك خواهد كرد.

بودائیان و برهمائیان كه 220 فرقه گوناگون هستند، انتظار بازگشت پیشوای خود را دارند.

ایرانیان باستان، «كیخسرو» را منتظر بودند.می‌گفتند روی نهان كرده و بازخواهد آمد.

ولی هیچ یك از ادیان گذشته مانند اسلام، نظریه «مهدی» را محكم و استوار نساخت. نه تنها پیروان خود را به وجود مهدی مژده داد؛ پیروان مذاهب دیگر را متوجه این نظریه نمود و آگاه ساخت كه در مذهب خودشان، اصل وجود مهدی ثابت است.

و این یكی از حق‌های بزرگ اسلام بر جامعه بشریت است.

آری، عدل موبد از ارمغان‌های اسلام برای اجتماع بشری است.

حكومت واحد جهانی، از ارمغان‌های اسلام است.

الغای تبعیض‌های نژادی و بیان مسافات خلق، از ارمغان‌ها اسلام استو.

الغای طبقات اجتماع و برتری‌های قومی و ملی، از ارمغان‌های اسلام است.

اینك بایستی به كاوش پرداخت و تا معلوممان شود كه مهدی كیست و چگونه كسی است و بایستی چگونه باشد.

ضرورت عدالت

عدالت طلبی در فطرت انسان ریشه دارد و آرمان مشترك همه انسان‌ها و جوامع شناخته می‌شود.

اگر بخواهیم از منظر اهداف مكاتب گوناگون به طبقه‌بندی مسائل اساسی اجتماعی بپردازیم باید عدالت را در زمره بنیادی‌ترین نیازهای عمومی قرار دهیم و اشتراك نظر اكثراندیشمندان در زمینه «ضرورت عدالت» را یادآور شویم البته امروزه در جهان غرب دیدگاه‌هایی هم مطرح می‌شود كه عدالت طلبی را در تعارض با تكامل اجتماعی و مانع از دست یابی به رشد و توسعه پایدار معرفی می‌كنند.

بدون شك رمز جهان پذیر شدن «عدالت» به تاكید فراگیر ادیان الهی بر ضرورت عدالت و تلاش‌های گسترده پیامبران برای تحقق آن در طول تاریخ باز می‌گردد. و در این راستا، بشر وامدار پیامبران و موحدان است.

پذیر شود.

منتظران نیز بر دو گونه‌اند: منتظران مرحله نخست كه بسیاری از منتظران از این قبیل هستند. اینان، كسانی هستند كه از شدت ظلم و جور به تنگ آمده و آه می كشند و آرزومند منجی و رسیدن وی هستند، ولی قدمی برنمی‌دارند. این انتظار، چندان تاثیری در تسریع قیام حضرت مهدی ندارد. آنچه كه در تسریع قیام حضرت مهدی موثر است، انتظار در مرحله دوم است، هر چه شماره منتظران این گروه افزوده شود، ظهور آن حضرت نزدیكتر می شود و موفقیت در دعوت را شدیدتر می‌سازد.

انتظار فرج، به جز آمادگی برای ظهور آن حضرت نیست اكنون باید بدانیم كه مقصود از آمادگی آن هم آمادگی عملی چیست. و مقصود از انتظار فرج، كه بهترین اعمال نامیده شده است، چیست؟ آیا مقصود، یك عمل مخصوص است و یا مجموعه‌ای است از چند عمل؟

پیدایش حكومت عدل بایستی به وسیله عدل باشد و آن وقتی است كه مردانی بزرگوار و شریف، در اجتماع بشری پیدا شوند و آماده فداكاری باشند و برای خود چیزی نخواهند، تا بتوانند مژده حكومت عدل را به خلق بدهند تا خلق به پا خیزد و همگان از آن استقبال كنند.

پیدایش حكومت عدل، نخستین پایه آن است، خواه این خواسته، خودآگاه باشد، خواه ناخودآگاه.

خواسته خودناآگاه حكومت عدل در اكثر افراد موجود است ولی چندان تاثیری در تسریع قیام حضرت مهدی ندارد.

پایه دوم، انتظار است آن هم انتظار عملی هرگاه شماره منتظران و آمادگان برای تشكیل حكومت، به عددی برسد كه شایسته باشند بار این حكومت را بر دوش بگیرند، زمان تشكیل آن فرا می‌رسد.

این راهنمایی حاوی چند نكته فردی و اجتماعی است:

1-   امر قلبی، كه امید به قیام حضرت قائم داشته باشد و یاس و ناامیدی را از خود بزداید.

2- دوست داشته باشد كه از یاوران حضرت باشد تا در ایجاد عدل جهانی، شركت كند و از این سعادت جاودانی، برخوردار شود.

3-   دارای ورع باشد و از گناه اجتناب كند.

4-   از حسن اخلاق برخوردار باشد.

امید به قیام حضرت قائم، روح و مقوم انتظار فرج است. انتظار، ضد یاس و ناامیدی است و حیات بخش است و دل را زنده نگه می‌دارد. بر خلاف یاس و ناامیدی كه مرگ آور است. كسی كه یاس و ناامیدی بر او چیره باشد و اجتماعی كه این صفت مذموم بر آن حكومت كند، از زندگی و حیات، بیزار و متنفر می گردد و به سوی مرگ و انتحار، قدم برمی‌دارد.

بر خلاف آن كه امید بر او حكومت كند، حیات را خوش دارد و نقایص زندگی را برطرف می‌كند و به سوی آینده قدم برمی‌دارد و روزخود را از روز دگر بهتر می‌سازد.

از یاوران قائم بودن را دوست داشتن، از ایمان به مبدا و معاد ریشه می‌گیرد و كلید خودسازی می شود. تا آیینه گردد و جمال پری طلعتان، طلب كند. ورع داشتن و پارسا شدن، خودسازی و حیوانیت زدایی است و بشریت را تبدیل به انسانیت كردن است.

انسان‌ها، بایستی یاوران حضرت قائم باشند تا بتوانند در ایجاد عدل جهانی شركت كنند، دگران لیاقت این وظیفه بزرگ و مقدس را ندارند.

حسن اخلاق، نشانه انسان شدن است و دعوت عملی است به انسان شدن دگران، تا از فرد صالح، اجتماع صالح به دست آید و در تسریع قیام حضرت قائم، تاثیر داشته باشد.

در انتظار، امید به آینده محقق الوقوع، موجود است، چنین امیدی، همه رنجها و مشقت‌ها را آسان می‌سازد و انسان، خودش به خودش مژده می دهد.

خردمندان بشر، برای رسیدن به آینده احتمالی كوششها می‌كنند، رنجها می‌برند. و رنجها را در كام خود شیرین می‌دانند. حال اگر آینده، محقق الوقوع باشد، انتظارش روح افزا و دلپذیر خواهد بود. در مثل است كه گنج بدون رنج حاصل نشود و رنج در راه تحصیل گنج قطعی، شیرین است.

انتظار ظهور حضرت مهدی نیز از این قبیل است. كسی كه در انتظار به سر می‌برد،به حضرتش عشق می‌ورزد روزبه روز آمادگی خود را بیشتر می‌كند و از حضرتش كمك می‌خواهد كه هر چه بیشتر بتواند خود را آماده كند و هر آمادگی برای او مژده موفقیت و نوید حصول مقصود خواهد بود، پس اقامه عدل جهانگیر كار خداست و به وسیله حضرت مهدی انجام می‌شود.

حقیقت نیز چنین است، چون هیچ قدرتی از قدرت‌های بشری، توانایی چنین كار عظیم را ندارد. بشر هر مقدار كه توانا و نیرومند باشد، قادر بر اقامه عدل در سراسر عالم نخواهد بود.

از این رو اقامه عدل به وسیله یك فرد مقدس در سراسر جهان، آن هم عدل ابدی و جاودانی، نشان می‌دهد كه آن مرد بزرگ بایستی دارای عقلی فوق العاده و هوشی فوق العاده و دانشی فوق العاده و بینشی فوق العاده و قدرت روحی فوق العاده و خلقی عظیم باشد.

اقامه عدل، وظیفه‌ای است اجتماعی نه فردی.

حضرت مهدی، بایستی دارای یارانی عالی مقام و اصحابی خردمند و دانا و امین و درستكار باشد. خوشخویی و خوش اخلاقی، شیوه آنان در رفتار و گفتار باشد و همگان خدمتگزار حضرتش بوده و اوامر و رهنمودهای حضرتش را به خوبی انجام دهند.

انتظار فرج نیكوترین اعمال

تاریخ شیعه تاریخی است آكنده از فداكاری‌های بزرگ، از خودگذشتگی‌ها، دردها و رنجا و شكنجه‌ها و زندان ها، همان تاریخ امام حسین (ع) و امام موسی بن جعفر (ع) است. اما با وجود همه اینها خرد نشدیم و تسلیم یاس و ناامیدی نگشتیم. بلكه برای آشكار شدن حق و حقوق ضایع شده، هر چه درخشنده تر و استوارتر و نیرومندتر در برابر نیروی ویرانگر ایستادیم. همه این توانمندی‌ها به وجود آن امید بزرگ كه ما را در طول تاریخ به حركت واداشته، بازمی‌گردد. آن امید، انتظار فرج است.

راز توانمندی ما، در اعتقاد به امام مهدی (عج) نهفته است

اما شیعیان اعتقاد استوار و ایمان راسخ به وجود این انسان غیبی الهی دارند، انسانی كه در شب قدر كه از هزار ماه برتر است بر او روح اعظم نازل می‌گردد.

ما باید حتی الامكان ایمان و اعتقادمان به امام زمان (عج) را، در مبارزه طولانی خود با قدرت‌های ظلم و ستم و سركشی به كار گیریم.

همچنین باید در كشمكش‌های تمدنی، از ایمان به این امام (ع) و انتظار فرج او الهام بگیریم تا بتوانیم قضایای كنونی را كه شاهد آن هستیم به قضیه تاریخی یا اعتقادی مرتبط سازیم.

ای كاش اندیشمندان، ادیبان و نویسندگان برای بیان اهمیت انتظار و آثار بزرگ آن. بلكه خیر و بركتی كه به خاطر دعای امام مهدی (عج)شامل حال ما می‌گردد، در مقاله‌ها و محصولات ادبی- فكری و فرهنگی خود بر قضیه امید دادن و تقویت اعتماد مردم به این امید، تاكید می كردند و سپس به بحث، پژوهش و بیان آشكار قضیه ظهور و نقش ما شیعیان در زمینه‌سازی و آمادگی برای این امر می‌پرداختند.

بنابراین بیاییم و روحیه را پایه‌ریزی كنیم و بذر آن را در وجود فرزندان و نسل‌های آینده خود، بكاریم. همچنین شب و روز به امام زمان (عج) درود بفرستیم و برای او دعا كنیم. زیرا در این دعا و آن درود، بركت و نیكی فراوان نهفته است. بیاییم پیمان و عهد خود را با او هر روز تجدید نماییم،چگونه می‌توان پایه‌های رابطه با امام مهدی را محكم ساخت؟

دانلود بررسی عدل جاویدان


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی عدل جاویدان ,

تاريخ : 26 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : جاویدان | بازدید : <-PostHit->
بررسی طراحی و پیاده‌سازی پایگاه داده‌های توزیع شده همگن

پایان نامه بررسی طراحی و پیاده‌سازی پایگاه داده‌های توزیع شده همگن در 96 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی طراحی و پیاده‌سازی پایگاه داده‌های توزیع شده همگن

پایان نامه بررسی طراحی و پیاده‌سازی پایگاه داده‌های توزیع شده همگن
مقاله بررسی طراحی و پیاده‌سازی پایگاه داده‌های توزیع شده همگن
پروژه بررسی طراحی و پیاده‌سازی پایگاه داده‌های توزیع شده همگن
تحقیق بررسی طراحی و پیاده‌سازی پایگاه داده‌های توزیع شده همگن
دانلود پایان نامه بررسی طراحی و پیاده‌سازی پایگاه داده‌های توزیع شده پروژه
پژهش
مقاله 
جز
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 967 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 96

بررسی طراحی و پیاده‌سازی پایگاه داده‌های توزیع شده همگن

 

مطالعات نظری.. 7

فصل اول. 8

1.                 سیستم پایگاهی توزیع شده 9

تعاریف... 9

2.                 مزایا و معایب سیستم پایگاهی توزیع شده 13

2.1.                  مزایا: 14

2.2.                  معایب: 14

3.                 چند سیستم نمونه. 14

4.                 یك اصل بنیادی.. 15

5.                 دوازده قاعده فرعی.. 17

5.1.                  خود مختاری محلی.. 17

5.2.                  عدم وابستگی به یك مانه مركزی.. 18

5.3.                  استمرار عملیات... 18

5.4.                  استقلال از مکان ذخیره سازی.. 19

5.5.                  استقلال از چگونگی پارسازی داده ها 19

5.6.                  استقلال ازچگونگی نسخه سازی داده ها 22

5.7.                  پردازش در خواست های توزیع شده 24

5.8.                  مدیریت تراكنش های توزیع شده 24

5.9.                  استقلال از سخت افزار. 25

5.10.                استقلال از سیستم عامل.. 25

5.11.                استقلال از شبكه. 25

5.12.                استقلال از DBMS. 26

6.                 پایگاه داده های توزیع شده همگن و ناهمگن.. 26

7.                 مشکلات سیستم های توزیع شده 26

7.1.                  پردازش در خواست... 27

7.2.                  مدیریت كاتالوگ... 30

7.3.                  انتشار بهنگام سازی.. 33

7.4.                  كنترل ترمیم. 34

7.5.                  كنترل همروندی.. 36

8.                 گدار. 38

9.                 مقایسه سیستم های مشتری/خدمتگزار با سیستم های توزیع شده 40

10.               خلاصه. 41

11.               نتیجه گیری.. 42

فصل دوم. 43

1.                 سیستم های پایگاه داده های توزیع شده و موازی.. 44

2.                 توازی بین درخواست ها 46

3.                 نگاهی دقیقتر به تکنولوژی پایگاه داده های توزیع شده وموازی.. 51

3.1.                  سطح و نوع توزیع شدگی داده ها ومسئولیت ها در  DDBMSهای مختلف.... 52

3.2.                  پردازش و بهینه سازی درخواست... 55

3.3.                  کنترل همروندی (Concurency control) 63

3.4.                  پروتکل های قابلیت اطمینان. 67

4.                 خلاصه. 77

5.                 نتیجه گیری.. 78

فصل سوم. 79

1.                 تاریخچه. 80

2.                 جنبه هایاوراکل برای سیستم های توزیع شده 82

3.                 خطوط اتصال پایگاه داده ها 82

3.1.                  رده بندی database link بر اساس نحوه برقراری ارتباط.. 83

ضرورت استفاده از database link ها 83

3.2.                  بکارگیری اسامی سراسری پایگاه داده هادر database link ها 84

3.3.                  نامگذاری database link ها 85

3.4.                  گونه های مختلف database link. 85

3.5.                  مقایسه کاربران ِ گونه های مختلف database link ها 86

3.6.                  مثال هایی از تعریف database link در سیستم های توزیع شده پایگاه داده ها 87

4.                 عملیات روی داده های ذخیره شده در پایگاه داده های توزیع شده اوراکل.. 88

فصل چهارم. 89

1.                 توزیع داده ها 90

1.1.                  استراتژی های توزیع داده ها 90

1.2.                  تخصیص داده ها 91

1.3.                  طرح توزیع و تخصیص مناسب برای DDB خوابگاه دانشگاه شهید بهشتی.. 91

1.4.                  انتخاب طرح توزیع DDB خوابگاه دانشگاه شهید بهشتی.. 91

 

 

 1.  سیستم پایگاهی توزیع شده[1]

تعاریف

پایگاه داده: مجموعه ای است از داده های ذخیره شده و پایا، بصورت مجتمع (یكپارچه) (نه لزوماً همیشه بطور فیزیكی، بلكه حداقل بطورمنطقی)، بهم مرتبط، حتی الامكان با كمترین افزونگی، (دارای یك ساختار منطقی مبتنی بر یك مدل داده ای و توصیف شده بویژه در محیط انتزاعی یعنی در چارچوب همان مدل داده ای )، تحت مدیریت یك سیستم كنترل متمركز، مورد استفاده یك یا چند كاربر از یك(یا بیش از یك)«سیستم كاربردی»،بطور همزمان و اشتراكی.]روحا83[

شبكه كامپیوتری: مجموعه ای از كامپیوتر ها، مسیر یاب ها، ماهواره ها،اتصالات ارتباطی، كه از طریق آن می توان به اطلاعات موجود در كامپیوترهای مختلف عضو این سیستم دسترسی پیدا كرد.

به زبان ساده سیستم پایگاه داده توزیع شده ، مزایای تكنولوژی پایگاه داده و تكنولوژی شبكه را در خود جمع كرده است.البته این یكپارچه سازی[2] ، با تمركز[3] تفاوت دارد.شكل زیر گویای این مطلب است:

 

 

شكل 1- معماری توزیع شده پایگاهی،تركیبی از تكنولوژی های شبكه و پایگاه داده ها[TAMER99]

 • تعریف اول:

یك سیستم توزیع شده پایگاهی، شامل مجموعه ای از مانه هاست[4] که از طریق برخی المانهای اتصال، بهم متصل می باشد بطوریکه :

1-     هر مانه خود یك سیستم پایگاه داده ها به معنای كامل می باشد.

2-     مانه ها به نحوی بهم متصل هستند كه كاربر هر مانه می تواند به داده های هر مانه دیگر طوری دسترسی یابد كه منطقاً با حالتی كه تمام داده ها در مانه كاربر مربوطه قرار دارند، فرقی نداشته باشد.

با تعریف ارائه شده فوق از سیستم های پایگاه داده های توزیع شده ،می توان فهمید كه سیستم پایگاه داده های توزیع شده، در واقع نوعی شیء مجازی[5] می باشد كه مولفه[6]های آن بطور فیزیكی در تعدادی پایگاه داده های واقعی[7] مختلف در تعدادی مانه مجزا قرار دارد . ( در اصل DDB[8] ، اجتماع منطقی این چند پایگاه داده واقعی می باشد ).] [DATE2000

 • تعریف دوم:

سیستم توزیع شده پایگاهی، مجموعه ای از داده های ذخیره شده ( با ویژگی های بر شمرده در تعریف پایگاه داده ها)، كه منطقاً به یك سیستم تعلق دارند ، ولی در مانه ها ی مختلف یك یا بیش از یك شبكه توزیع شده اند. به عبارتی دیگر، می توان گفت كه تعدادی پایگاه داده های ذخیره شده روی كامپیوتر های مختلف داریم كه از نظر كابران، پایگاه واحدی هستند. به بیان دیگر، مجموعه ای است از چند پایگاه داده منطقاً یكپارچه(مجتمع)،ولی بطور فیزیكی توزیع شده روی یك شبكه كامپیوتری.]روحا83[

 

شكل 2- یك سیستم پایگاه داده های توزیع شده

 

 • تعریف سوم:

یك سیستم پایگاهی توزیع شده(DDB) ،مجموعه ای است از چندین پایگاه داده های منطقاً بهم مرتبط از طریق یك شبكه كامپیوتری. سیستم مدیریت پایگاه داده های توزیع شده(DDBMS)،نرم افزاری كه مدیریت پایگاه داده های توزیع شده را فراهم می آورد و«توزیع شدگی» را از دید كاربران پنهان  می

سازد.[TAMER99]

طبق تعریف فوق، سیستم پایگاه داده های توزیع شده، از مجموعه ای مانه در خواست کننده[9] ( با صفر یا بیشتر عضو فعال ) و یک مجموعه ناتهی از مانه داده[10] ها تشکیل شده است.

مانه های داده ای، قابلیت نگهداری فیزیکی داده های سیستم را دارند در حالیکه مانه های درخواست کننده فاقد این امکان هستند. در مانه های درخواست کننده تنها واسط[11] هایی وجود دارد که با اجرای آنها، داده های ذخیره شده در مانه های داده ها  بهتر و راحتتر بدست می آیند.

 

شكل3- محیط[12] سیستم پایگاه داده توزیع شده[TAMER99]

همانطور که از شکل بالا مشخص است، بجز مانه1 که از نوع مانه درخواست کننده است، بقیه از نوع داده هستند.

اما حالت فوق، تنها حالت ممکن برای پایگاه داده های توزیع شده نیست. در نوع دیگری از معماری توزیع شده پایگاه داده ها، فرض می شود هر مانه(مانه های «درخواست کننده» و «داده ها») بطور منطقی حاوی ]حداقل[یک ماشین مستقل است. بنابراین هر کدام از مانه ها دارای مخزن ذخیره سازی اولیه و ثانویه مستقل خود می باشند. مانه ها، سیستم عامل های مستقل خود را (که می توانند همگن یا ناهمگن باشند)دارند و هر یک قادر خواهند بود برنامه های کاربردی خود را بطور محلی احرا نمایند. مانه ها بوسیله یک شبکه کامپیوتری بهم متصل شده اند. تاکید می شود که اتصال بین مانه ها در این نوع سیستم های توزیع شده، از نوع «اتصال ضعیف»[13] بین پردازنده ها است. منظور از اتصال ضعیف بین پردازنده آن است که هر پردازنده کلاک اختصاصی ، حافظه اولیه و ثانویه و سیستم عامل خود را دارد. در مقابل این نوع اتصال، «اتصال قوی» بین پردازنده ها وجود دارد که در آن پردازنده ها از یک حافظه مشترک[14] و یک کلاک همگام استفاده می کنند. سیستم عامل واحدی پردازنده ها و حافظه را مدیریت می کند. اتصال بین پردازنده از نوع مستقیم است نه از طریق یک شبکه ارتباطی.

گونه دیگری از سیستم های پایگاه داده ها وجود دارد که از جهاتی شبیه سیستم های پایگاه داده های موازی است. این نوع DBMS ها DBMS های موازی کاملاً مستقل[15] نامیده می شوند. در از DBMS های موازی، با بکارگیری معماری چند پردازنده ای، کارایی بالاتر و دسترس پذیری بیشتر را همراه با هزینه کمتر در مقایسه با ابر کامپیوترها خواهیم داشت.

معماری سیستم های پایگاه داده های موازی، جزئیات خاص خود را دارد که در محدوده این نوشتار نمی گنجد.

 • تعریف چهارم:

یك سیستم محاسبات توزیع شده[16]،شامل تعدادی عناصر پردازشگر- نه لزوماً همگن- است كه از طریق یك شبكه كامپیوتری با هم در ارتباطند. یك سیستم توزیع شده پایگاه داده را می توان منطقاً مجموعه ای چندگانه از پایگاه داده ها دانست كه روی یك شبكه كامپیوتری توزیع شده اند و DDBMS نرم افزار مدیریت این پایگاه داده توزیع شده است به نحوی كه توزیع شدگی سیستم را از دید كاربر پنهان می سازد.[CONN2002]

 • تعریف پنجم:

برخلاف سیستم های پایگاهی موازی[17] كه در آنها پردازشگرها كاملاً بهم متصل شده و یك  پایگاه داده واحد را تحت كنترل دارند، سیستم های پایگاهی توزیع شده از اتصال نسبتاً ضعیف مانه هایی كه هركدام بطور انحصاری میتوانند عمل كنند تشكیل شده است.

هر مانه ممكن است در پردازش یك تراكنشی كه داده مورد نیاز خود را از مانه(های) دیگر دریافت می كند،  شركت كند.

تفاوت اصلی معماری سیستم پایگاهی متمركز با معماری سیستم پایگاهی توزیع شده در محل استقرار داده ها است. در معماری متمركز، داده ها بطور فیزیكی در یك رسانه ذخیره سازی قرار دارند در حالیكه داده های معماری توزیع شده در مانه های مختلف توزیع شده اند. همین توزیع داده ها در مانه های مختلف ، باعث تفاوت های زیادی در پردازش تراكنش ها و درخواست ها با معماری متمركز ایجاد نموده است.[SILB2002]

منظور از اینکه هر مانه دارای سیستم پایگاه داده کامل و مستقلی است این است که : هر مانه پایگاه- داده های واقعیِ محلی[18] خود، كاربران، DBMS و نرم افزارها ی مدیریت تراكنش ها[19] و مدیریت ارتباط داده های[20] خود را دارد. خصوصاً، یك كاربر می تواند عملیات روی داده های مانه خود را مانند حالتی كه مانه آن اصلاً عضو یك شبكه توزیع شده پایگاه داده ها نباشد، به همان شكل محلی و متمركز انجام دهد. ( حداقل مطلوب این است. )] DATE2000  [ .

مولفه نرم افزاری [21] جدید در هر مانه (بطور منطقی)،گسترده ای از همان DBMS محلی و سیستم جدید كه تركیبی از مولفه های نرم افزاری و DBMS موجود است،همان سیستم مدیریت پایگاه داده توزیع شده به حساب می آید] DATE2000  [.

درتعریف سیستم پایگاه داده های توزیع شده،فرض می شود که مانه های سازنده سیستم، بطور فیزیکی از هم مجزا هستند، گرچه در اساس، مجزا بودن از نظر منطقی نیز کافی است(معمولا ًدر دنیای واقع چنین است که مانه ها از نظر جغرافیایی از هم جدا هستند).

مثلاً ممكن است دو مانه، کنار هم بر روی یك ماشین فیزیكی[22]  قرار گرفته باشند.

در بیشتر تحقیقات اولیه فرض بر توزیع جغرافیایی مانه ها بود، درحالی که بیشتر سازمانهای تجاری اخیر در راستای توزیع محلی[23] فعالیت می كنند كه در آن تعدادی مانه همگی در یك ساختمان و از طریق شبكه محلی بهم متصل شده اند.

 1. مزایا و معایب سیستم پایگاهی توزیع شده

پیشرفت تکنولوژی سیستم های مدیریت پایگاه داده ها، با توسعه تکنولوژی محاسبات توزیع شده و پردازش های موازی همگام شده است. نتیجه نهایی این دو سیستم های مدیریت پایگاه داده های توزیع شده و موازی است. سازمانها بطور معمول، دارای ماهیت توزیع شده[24] هستند. این توزیع بطور منطقی و بصورت زیر بخش ها، دپارتمان ها[25] و گروه های كاری[26] و در اكثر مواقع بطور فیزیكی می باشد. در نتیجه سیستم توزیع شده ، ما را قادر می سازد تا ساختار پایگاه داده های مورد نیاز سازمانها را شبیه ساختار واقعی آنها ایجاد كنیم. بدین صورت که، داده محلی را می توان همانطور محلی نگه داری كرد در حالیكه در صورت نیاز امكان دسترسی به داده های دور[27]  بطور همزمان نیز وجود داشته باشد .

بعنوان مثال، فرض كنید تنها  دو مانه داریم: یكی در شهر A ودیگری در شهر B. فرض كنید هدف طراحی و پیاده سازی پایگاه داده اطلاعاتی برای حساب افراد در بانك باشد . این سیستم  افزایش كارایی پردازش[28] را ازطریق نگه داری داده مورد نیاز هر مانه در نزدیك ترین محل به آن، و افزایش دسترس پذیری[29] را بوسیله دسترسی به داده های غیر محلی از دیگر مانه ها، بهمراه دارد. سیستم پایگاه داده های توزیع شده، با وجود داشتن مزایا خالی از عیب نیست ]حداقل[ از دیدگاه تكنیكی عیب آنها این است كه سیستم های توزیع شده پیچیدگی[30]خاص خود را دارند.

در حالت ایده آل(حداقل از نظر تئوری)، این پیچیدگی فقط مسئله ای برای پیاده ساز پایگاه داده است نه كاربرپایگاهی[31]. البته در عمل تمام پیچیدگی ها و مشکلات سیستم های پایگاه داده های توزیع شده را نمی توان از کاربر پایانی پنهان ساخت.

در زیر برخی از مزایا و معایب این نوع سیستم ها بیان شده است:

2.1. مزایا:

1-     سازگاری و هماهنگی با ماهیت سازمان های نوین

2-     كارایی بیشتر در پردازش داده ها به ویژه در پایگاه داده های بزرگ

3-     دستیابی بهتر به داده ها

4-     اشتراك داده ها

5-     افزایش پردازش موازی

6-     كاهش هزینه ارتباطات

7-     تسهیل گسترش سیستم

8-     استفاده از پایگاه داده های از قبل موجود.

2.2.   معایب:

1-     پیچیدگی طراحی سیستم

2-     پیچیدگی پیاده سازی

3-     كاهش كارایی در برخی موارد

4-     هزینه بیشتر

5-     مصرف حافظه بیشتر.]روحا83[

 1. چند سیستم نمونه

در اینجا سه نمونه سیستم توزیع شده پایگاهی در سطح نمونه اولیه[32] و سه نمونه تجاری آن رابیان می كنیم :

 • سیستم های پایگاه داده توزیع شده نمونه اولیه:

1 -  سیستمSDD-1 كه در یك تحقیق در یك كمپانی كامپیوتر  در اواخر سال 1970 و اوایل 1980  در امریكا ایجاد شد.

2 - سیستم  یك نسخه [33] توزیع شده از سیستم پایگاهی Rكه در تحقیقات IBM در اوایل 1980 ساخته شد.

3 - سیستم Distributed INGRES كه در اوایل 1980 در دانشگاه بركلی امریكا ایجاد شد.

 • سیستم های پایگاه داده توزیع شده در سطح تجاری : اكثر سیستم های پایگاهی رابطه ای امروز انواعی از امكانات توزیع شده را پشتیبانی می كنند كه البته درجه توانش [34]  آنها متفاوت است.

a  ) سیستم INGRES/STAR از گروه ASK.

b )نسخه توزیع شده[35] سیستم پایگاهی ORACLE 7 از كمپانی oracle.

c ) سیستم DB2 با قابلیت توزیع داده از IBM.

 1. یك اصل بنیادی[36]

«از دید كاربر، یك سیستم توزیع شده باید دقیقاً شبیه یك سیستم متمرکز[37] باشد.» به بیانی دیگر كاربران یك سیستم توزیع شده باید درست مانند حالت سیستم متمرکز، عمل نمایند. تمام مشکلات سیستم های توزیع شده باید داخلی[38] و در سطح پیاده سازی [39] باشد نه در سطح خارجی یا در سطح كاربر. ] DATE2000  [

 

 

1.1.   کنترل همروندی (Concurency control)

    بطور کلی درمحیط های چند کاربری که امکان دسترسی همزمان به شیء مشترک وجود دارد بحث کنترل همروندی می تواند مطرح باشد . درمورد اشیاء داده ای درمحیط های پایگاهی  ، بطور خاص درمحیط های توزیع شده  ، کنترل همروندی اهمیت ویژه ای دارد.

باصرف نظر از بیان برخی جزئییات ، در این محیط ها همواره باید مراقب بود که سازگاری[1] پایگاه داده ها حفظ شود و دسترسی های کاربران را به نحوی همگام[2] نمود.

 

همگام سازی دسترسی ها به کمک الگوریتم های کنترل همروندی که یک معیار برای صحت[3] اجرای تراکنش ها مانند قابلیت سریالیتی[4] را اعمال می نمایند ، بدست می آید.

دسترسی های مختلف کاربران به داده های پایگاه ، بصورت تراکنش [5]ها بسته بندی[6] می شوند . عملیات موجود در تراکنش ها در پائین ترین سطح عملیاتی بصورت مجموعه ای از خواندن ونوشتن در پایگاه داده ها اجرا می شوند .

الگوریتم های کنترل همروندی از خاصیت ایزولیزاسیون [7] در اجرای تراکنش ها استفاده می کنند. منظور از ایزولیزاسیون آن است که اجرای یک تراکنش در پایگاه داده ها ، از تأثیر دیگر تراكنش ها تااتمام آن محفوظ است . با کمک این خاصیت تداخل بین تراکنش ها پیش نمی آید و درحین اجرای یک تراکنش از تأثیر دیگر تراکنش برآن جلوگیری می شود .

بیشتر الگوریتم های کنترل همروندی  مبتنی برقفل گذاری[8] هستند . در یک رده بندی ، قفل می تواند اشتراکی[9] یا انحصاری[10] و  بر روی واحدی از حافظه (بطور معمول صفحه ها) تعریف شود . قواعد قفل گذاری خود گونه هایی دارد که براساس آنها می توان نوع قفل را مشخص نمود .

با قفل گذاری می توان از گونه های مختلف تداخل درپایگاه داده ها مانند تداخل خواندن - نوشتن[11] ،  نوشتن – خواندن[12]   و نوشتن – نوشتن[13]  جلوگیری نمود .

با وجود پیچیدگی ها ومشکلات مکانیزم قفل گذاری ، یک اصل ساده وجود دارد که با رعایت آن  می توان سریالیتی را تضمین نمود .

 این اصل می گوید: « اگرقفلی در پَسِ تراكنشی تنظیم شده است  ، نمی توان آنرا دوباره قفل گذاری نمود  مگر آنکه توسط تراکنش مربوط رها شود » .

طبق اصل فوق که به قاعده قفل گذاری دو مرحله ای[14] معروف است  هر تراکنش در حین اجرا دو مرحله را طی می کند . درمرحله اول که آنرا مرحله افزایش[15] نیز می نامند  ، قفل ( هایی ) را نگه می دارد. پس از آن وارد مرحله کاهش[16] یا رهاسازی قفل می شود . درلحظاتی که تراکنش بین این دو مرحله قراردارد هیچ تراکنش دیگری نمی تواند روی آن تأثیر بگذارد البته به شرط آنکه اصل بالا رعایت شده باشد.

بطور معمول رهاسازی قفل قبل از اتمام اجرای یک تراکنش ، مشکلاتی را در پی دارد . به همین دلیل دربیشتر الگوریتم های قفل گذاری تأکید برآن است که قفل]ها[ را تا انتهای اجرای تراکنش مربوط رها نسازند . اما چالشی که درمورد سیستم های پایگاه داده های توزیع شده وجود دارد آن است که باید فرض سریالیتی واصل کنترل همروندی تراکنش ها را درمحیط های توزیع شده درنظر گرفت . در این سیستم ها ممکن است عملگرهای یک تراکنش برای دسترسی به داده های مورد نیاز درچندین مانه ی مجزا اجرا شوند . در این حالت تشخیص و اعمال اصل سریالیتی ،   فرایندی مشکل وپرهزینه خواهد بود . دلیل پیچیدگی که در این حالت وجود دارد آن است که ،  برای یک مجموعه واحد از تراکنش ها ، ترتیب سریالیتی آنها درمانه های مختلف می تواند متفاوت باشد.

بنابراین  اجرای مجموعه ای از تراکنش های توزیع شده را قابل سریال[17]  می نامند اگر تنها دوشرط زیر برقرار باشند :

اول آنکه ، اجرای مجموعه تراکنش های  مذکور در هر یک از مانه ها بطور مجزا ، قابل سریال باشد . دوم ، ترتیب های مختلف سریالیتی[18] تراکنش ها ، درتمامی مانه ها یکسان باشد .

الگوریتم های کنترل همروندی توزیع شده این دو نکته را تحت عنوان سریالیتی سراسری[19] اعمال می نمایند . درالگوریتم های مبتنی برقفل گذاری ، سه راه حل مختلف برای اعمال سریالیتی سراسری وجود دارد: الگوریتم قفل گذاری متمرکز[20]، الگوریتم قفل گذاری نسخه-اولیه[21] و الگوریتم قفل گذاری توزیع شده[22] .

 درگونه متمرکز قفل گذاری ، تنها یک جدول قفل[23]   برای تمام پایگاه داده های توزیع شده وجود دارد . این جدول قفل بطور فیزیکی در یکی از مانه های سیستم  قرار می گیرد و تحت کنترل یک مدیر قفل[24] است . مدیر قفل مسئول تنظیم[25] و رها نمودن[26]  قفل هایی است که در پسِ تراکنش ها وجود دارند . چون در این حالت ، تمام قفل های سیستم تنها در یک مانه مشخص مدیریت می-شوند ، این گونه از قفل گذاری شبیه سیستم های متمرکز است . الگوریتم های قفل گذاری متمرکز در مقایسه با دیگر گونه های قفل گذاری ساده تر هستند . اما دو مشکل عمده دارند . اول آنکه ممکن است مانه ای که جدول قفل در آن دارد به نقطه ی گرهِ[27] سیستم تبدیل شود . این وضعیت ، ممکن است در اثر زیاد بودن حجم کاری که در این مانه انجام می شود یا  ترافیکی که دراطراف آن بوجود می آید ، رخ دهد.

مشکل دیگری که قفل گذاری متمرکز دارد آن است که قابلیت اطمینان سیستم را  کاهش می یابد . در واقع اگر مانه مسئول قفل گذاری (مانه مرکزی ) به هردلیل از کار بیفتد یــــا دسترس ناپذیر[28] شود ، عملکرد تمام سیستم را مختل می کند . این اختلال حتی در موارد ممکن است با از کار کل سیستم در پی خرابی مانه مرکزی همراه باشد .

گونه دیگر الگوریتم قفل گذاری نسخه اولیه است . این گونه در مورد پایگاه داده های تکرار شده[29] که ممکن است درآنها نسخه های مختلفی از اشیاء داده ای [30]در مانه های متفاوتی ذخیره شده باشند. یکی از نسخه های مربوط به هر شیء ،  بعنوان نسخه اولیه آن انتخاب می شود . برای دسترسی به هرنسخه دیگر از این شئی ابتدا باید نسخه اولیه آن را قفل گذاری نمود . مجموعه ای از نسخه های اولیه برای اشیای مختلف تکرار شده درسیستم تعریف می شود . این مجموعه برای تمام مانه ها شناخته شده[31] و تعریف شده است .

تمامی درخواست ها به نسخه های اشیاء داده ای ، به نسخه اولیه مربوط آن در این مجموعه فرستاده می شود .

 

دانلود بررسی طراحی و پیاده‌سازی پایگاه داده‌های توزیع شده همگن


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی طراحی و پیاده‌سازی پایگاه داده‌های توزیع شده همگن ,

تاريخ : 26 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : جاویدان | بازدید : <-PostHit->
بررسی شاخص های فرهنگ ، تفكر و نقش آن در بسیج

پایان نامه بررسی شاخص های فرهنگ ، تفكر و نقش آن در بسیج در 182 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی شاخص های فرهنگ ، تفكر و نقش آن در بسیج

پایان نامه بررسی شاخص های فرهنگ ، تفكر و نقش آن در بسیج 
مقاله بررسی شاخص های فرهنگ ، تفكر و نقش آن در بسیج 
پروژه بررسی شاخص های فرهنگ ، تفكر و نقش آن در بسیج 
تحقیق بررسی شاخص های فرهنگ ، تفكر و نقش آن در بسیج 
دانلود پایان نامه بررسی شاخص های فرهنگ ، تفكر و نقش آن در بسیج
پروژه
پژهش
مقاله 
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژهش
دانلود
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 103 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 182

بررسی شاخص های فرهنگ ، تفكر و نقش آن در بسیج


فصل اول: كلیات‏‏،تعاریف و مفاهیم

مقدمه

موضوع پژوهش

دستاوردهای نظری و عملی  پژوهش

تعاریف و مفاهیم

      مفهوم فرهنگ

      تعریف لغوی

      تعریف اصطلاحی

عوامل فرهنگ

      جنبه های مادی

      جنبه های معنوی

اصول چهارگانه فرهنگ

      اصل اول :تعقل سلیم و احساسات تصعید شده

      اصل دوم:تكامل انسان

      اصل سوم:شایستگی و بایستگی

      اصل چهارم :فرهنگ حقیقتی است در دوبعد خاص و عام

مفهوم تفكر

      تعاریف لغوی

      تعاریف اصطلاحی 

مفهوم بسیج

      تعاریف لغوی

      تعاریف اصطلاحی

تعریف بسیج در انقلاب اسلامی

تعریف فرهنگ  و تفكر بسیج

فصل دوم: رویكردها و ویژگی ها

فرهنگ و تفكر بسیج در متون اسلامی

هدف و فلسفه بسیج

ویژگی ها

     تجهیز مادی و معنوی

     شهادت طلبی

     صبر و استقامت

     شجاعت

     انضباط و هماهنگی

     رضای حضرت حق تعالی

     عدم سازش با كفار

     اتكال به ذات حق تعالی

     تولی و تبری

     داشتن روحیه و جنگ روانی

     فرمانبرداری و جنگ طلبی

فرهنگ و تفكر بسیج در وصایای شهیدان

     ظهور تجلی ولایت و محبت به ائمه اطهار(ع)

     رشد فضایل و محو رذایل اخلاقی

     عشق و علاقه به امام امت (قدس سره)و اطاعت از ایشان

     عرفان و معنویت

     افتخار به امام حسین (ع)

     زهد،ایثار و از خود گذشتگی

     اتحاد و وحدت كلمه

     رشد اعتقادات اسلامی

     آگاهی و ایمان به حقانیت انقلاب و شهادت

فرهنگ و تفكر بسیج در جبهه ها

     آداب امر به معروف و نهی از منكر

حفظ شرایط وجوب

     اعزام انفرادی وم امر به معروف و نهی از منكر

     آداب برادری و تعاون

     طرز آشنایی

     آداب بیماری و مداوا

     حكمت های كتمان بیماری

     عیادت و پرستاری

آداب فرماندهی و فرمانبری

     اخلاق فرماندهی

     عشق و علاقه متقابل

آداب قرآن

آداب مهمانی و معاشرت

      دید و بازدید

      سر سفره نشستن

      شهرداری یا خادم الحسین

      ادعیه قبل و بعد از طعام

آداب دعا و مناجات

      جبهه به عشق دعا

آداب سخن سكوت

      راستی و درستی در سخن

      نسبت نیكو دادن به هم

      تكیه كلامها

      زبان سكوت

      قسم یاد نكردن

      ذكر خوش صلوات

      ماندن و مقاومت كردن

آداب عبادت

      آذان

      وضو

      نماز

شهادت طلبی

آداب رفتار با عراقی

     فرهنگ و تفكر بسیجی از نگاه جامعه شناسی

     فرهنگ و تفكر بسیج از دیدگاه حضرت امام (قدس سره)

     فرهنگ و تفكر بسیج از دیدگاه حضرت آیت ا…خامنه ای (ظله)

فصل سوم:خاستگاه و ریشه

خاستگاه فرهنگ وتفكر بسیج

خاستگاه جامعه شناسی

رویكرد جامعه شناسی  پزوتیویسمی از بسیج

   شرایط تشكیل بسیج

   شرایط اجتماعی بسیج

   شرایط اقتصادی

   شرایط سیاسی

نقد مبانی بسیج شناسی در جهان معاصر

   ملاك های از قبل تعریف شده

   محور قرار گرفتن انسان مادی در علوم اجتماعی غرب

   عدم توجه به اراده الهی در تحقق پدیده های اجتماعی

   خاستگاه فرهنگ و تفكر بسیج در معارف و متون اسلامی

   در بی در بهشت مخصوص مجاهدین راه خدا

   ارزش قطره ای از خون مجاهد

   فضیلت شمشیر مجاهد

   فضیلت جهاد

    سرزنش سهل انگاری در جنگ و جهاد

مفهوم رهبری

   مفهوم حكومت و حاكمیت

   مفهوم ولایت فقیه

   قانون اساسی

   شرایط و صفات رهبر

   وظایف و اختیارات رهبر

خاستگاه فرهنگ و تفكر بسیج از دیدگاه ولایت و رهبری

   خاستگاه بسیج در دنیای اسلام

   خاستگاه بسیج در انقلاب اسلامی ایران

    خاستگاه بسیج در اراده الهی

    خاستگاه بسیج در اراده مردمی

فصل چهارم : چشم اندازها و عرصه ها

عرصه های اجتماعی

عرصه سیاست

   آگاهی و شناخت

   احساس و مسئولیت كردن

   ایستادگی و مقاومت

عرصه فرهنگ

تهاجم فرهنگی

   تولید دانش

عرصه اقتصاد

   سطح توسعه

   سطح كلان

   سطح خرد

عرصه های فردی

  نظام گرایشی

  نظام بینشی

  نظام رفتاری

توازون در ابعاد درونی

فصل پنجم : مقیاس فرهنگ و تفكر بسیج

   كلیات مقیاس

   الف) مشاخص های ده گانه

1-   عمل صالح

2-   ایثار و استقامت

3-   نیایش و خود سازی

4-   محبت و احسان

5-   اعتقاد به حكومت اسلامی

6-   حریت و شهامت

7-   مردمی بودن

8-   علم و آگاهی

9-    تظم و آمادگی رزمی

10-          هویت ملی و فرهنگ پذیری

ب) آزمودنی

ج) ابزار پژوهش

1-   پرسشنامه

2-   مراحل تنظیم پرسشنامه

3-   نمره گذاری پرسشنامه

4-   نحوه نمره گذاری و تعیین شاخص هماهنگی پرسشنامه

5-   روایی پرسشنامه

6-    اعتبار پرسشنامه

د) اجرا و تفسیر نمرات

ه) میانگین و انحراف معیار شاخص های ده گانه در اقشار بسیج تهران

 پرسشنامه 

فصل اول

كلیات ، تعاریف و مفاهیم

 

مقدمه

   انقلاب اسلامی ایران به عنوان انعكاس جلوه های روشن اندیشه های الهی حضرت امام خمینی (ره) ، حصار اوهام و نظریه های رجعت به قرون جاهلیت را شكافت و باایجاد تحول عمیق در فرهنگ و اعتقادات جامعه اسلامی هویت و شخصیت مستقل سیاسی، فرهنگی و اعتقادی را به جهان اسلامی هدیه كرد . امروز ثمره این نهال برومند ، قامت برافراشته و پر افتخار بسیج است كه درسایه پیروی از مقام معظم رهبری و جان فشانی های بسیجیان سلحشور بر تارك انقلاب می درخشید . درخششی كه از شركت مخلصانه و فراگیر در هشت سال دفاع مقدس تلالؤ آن جهانگیر شده و موجبات سرافرازی نظام جمهوری اسلامی ایران ، و ناامیدی و یاس دشمنان اسلامی را در سر تا سر جهان فراهم آورده است . فرهنگ و تفكر بسیج پدیده ای نوظهور است كه ریشه در باورهای اسلامی ، انقلابی و ملی مسلمانان ایران دارد .

   فرهنگ و تفكر بسیج در سیر تحول و تكوین بسیج در دوران انقلاب ، جنگ تحمیلی و دوران سازندگی و بعد از آن در جامعه حضور داشته و همیشه در لحظات بحرانی ، گره های نظامی ، سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی نظام را به نحو معجزه آسایی باز كرده است . از آنجا كه بقای نظام جمهوری اسلامی در گروه توجه به این فرهنگ ناب اسلامی ، انقلابی وایرانی است ، باید شاخصه های این فرهنگ را شناخت . همان شاخصه هایی كه از زمان پیدایش تا كنون از آن بهره مند بوده و همگان بر این اساس بسیج را می شناسند و تكریمش می كنند . بر اساس همین شاخصه ها نیز باید از آن وضعیت شناسی و آسیب شناسی كرد و زمینه های ضعف و قوت آن را در اقشار بسیج بررسی كرد و راه كارهایی را برای ارتقای ویژگی های  اسلامی ، انقلابی وملی آن به دست آورد .

موضوع پژوهش 

   بسیج انقلاب اسلامی ایران بیش از آنكه درای سازمان رزمی مشخص باشد ، دارای یك فرهنگ و تفكر است كه شالوده اصلی سازمان بسیج را همین فرهنگ و تفكر تشكیل می دهد . در تبیین فرهنگ و  تفكر بسیج ویژگیهای آن نظریه های مختلفی ارائه شده است كه رد رأس آن فرمایشات حضرت امام خمینی (قدس سره) و حضرت آیت ا… خامنهای (مد ظله) قرار دارد . ایشان بسیج را یك فرهنگ كه د ربین مردم ایران قرار دارد معرفی نموده كه ریشه در باورهای انقلابی ، اسلامی و ملی ایران دارد . معنویت ، شجاعت ، ولایت ، آگاهی و شناخت ، دشمن شناسی ، حریت و … از شاخصهای این فرهنگ و تفكر محسوب می شود .

   در مباحث جامعه شناسی نظرات مختلفی در خصوص فرهنگ و تفكر بسیج ارائه شده است كه زاییده نگرش بسیج شناسی آنهاست . اصولا” برخی بسیج را یك پدیده صرفا” اجتماعی و گذرا می دانند و آن را تز كودتا و آشوب های داخلی می دانند و برخی آن تز بسیج توده ای مطرح كرده اند و برخی بسیج را مانع اصلاحات جامعه در روند حركت بسوی غرب تلقی نموده اند و آن را به عنوان آسیب و مانع توسعه قلمداد كرده اند و برخی آن را نتیجه انقلاب و معادل با جریان انقلاب اسلامی تلقی كرده اند و بدین ترتیب آن را عنصر اصلی نظام اسلامی ایران میدانند . برخی نیز معتقدند كه فرهنگ بسیج در جریان تحولات اجتماعی دچار ضعف شده و رو به نابودی است و برخی معتقدند كه فرهنگ بسیج متناسب با شرایط و موقعیت ها اهداف ووظایف خاصی یافته است كه این تحول را نمی توان ضعف نامید ، بلكه بیانگر توسعه و ارتقاء است .

   آنچه مد نظر این نگارش است ، بررسی شاخصه های فرهنگ و تفكر بسیج در اقشار بسیجی است كه به آسیب شناسی از آن نیز می پردازند . برای آسیب شناسی یك مدل مطلوب از فرهنگ و تفكر بسیج ارایه می گردد . سپس بر اساس مدل مطلوب وضعیت موجود ارزیابی می شود . مقایسه وضع موجود با وضع مطلوب امكان این آسیب شناسی را فراهم می آورد .

دستاوردهای نظری و عملی پژوهش

   مهترین دستاورد این پژوهش ، در بعد نظری تبیین ویژگی های فرهنگ و تفكر بسیج است . در این تحقیق مبانی و جایگاه نظری وویژگی های فرهنگ و تفكر بسیج به لحاظ اسلامی ، انقلابی و ملی تبیین می شود و چهار چوب نظری بسیاری از تحقیقات میدانی را در دراز مدت فراهم می آورد .

   به لحاظ عملی ،، نتایج این تحقیق ، زمینه های ضعف یا قوت اقشار مختلف بسیج را به لحاظ میزان برخورداری از ویژگی های فرهنگ بسیجی بیان می نماید تا مسئولین در زمینه تقویت و یا رفع موانع ، اقدامات علمی و عملی لازم را اعمال نمایند .

معهذا موارد زیر نیز حایز اهمیت است :

1-   آشنایی هر چه بیشتر افكار عمومی (خصوصا” جوانان) با ویژگی های فرهنگ و تفكر بسیج .

جوانان ما هرگز جنین فرصتی را نداشته اند كه شاخص های فرهنگ و تفكر بسیج را مستقیم و ملموس درك نمایند . جوانان ما آنچه را كه امروز به عنوان فرهنگ و تفكر بسیج می بینند ، می شنوند و می خوانند برداشت هایی است كه به آن ها منتقل می شود كه بعضا هم خالی از اشكال و اغراض كینه جویانه نیست . لذا ضرورت دارد تا به انحای مختلف شمای كلی این فرهنگ و تفكر به جوانان منتقل شود .

2- مقابله با تهاجم فرهنگی : یكی از شیوه های مؤثر در مقابله با تهاجم فرهنگی ، شناخت و اشاعه فرهنگ و تفكر بسیج است تا جوانان ما را از گرایش به فرهنگ مبتذل غرب و انحراف از فرهنگ ایرانی وو اسلامی مصون بدارد .

3- تصحیح یك برداشت غلط : بعضا” از افراد نا آگاه و یا مغرض تعاریف و برداشت های غلطی از بسیج و فرهنگ بسیج منتشر می شود كه یا ناشی از شناخت ناصحیح آنهاست یا این كه مغرضانه می خواهند این فرهنگ را با یرداشت های كوته فكرانه خود مخدوش سازند . می توان با ارایه تعاریف روشن از فرهنگ و تفكر بسیج برداشت های غلطی كه از فرهنگ و تفكر بسیج ، تبلیغ می شود را خنثی و اذهان را روشن كرد .

4- تجلیل از بسیجیان حامل ارزش های والایی هستند كه حاصل زحماتی است كه در سال های بحرانی دفاع مقدس و پس از آن متحمل شده اند . باید به انحاء مختلف این ارزش ها را در فرهنگ بسیج نهفته است مورد تجلیل قرار داد و نگذاشت تا در زنگار روزمرگی به فراموشی بگرایند . مكتوب كردن چنین فرهنگ و تفكری ضمن تجلیل از آن به بقای آن نیز ككمك می نماید .

5- راهی فراروی پژوهشگران و هنرمندان : بسیاری از هنرمندان و پژوهشگران در صددند تا به نحوی وظیفه شرعی و ملی خود را برای حفظ آثار جنگ ادا نمایند، اما به یك منبع موثق و علمی ، كمتر دسترسی دارند ، چنین پژوهشی در آمد ی است برای آن ها تا بیش از گذشته به این مقوله بپردازند و آن را برای نسل آینده با بهترین صورت ها و سیرت ها به یادگار بگذارند .

تعاریف و مفاهیم

    در این گفتار تعاریف مربوط به واژه ها ی فرهنگ ، تفكرو بسیج  ارائه می شود . هر چند این تعاریف تا بیش از انقلاب در ادبیات ایران مورد استفاده قرار می گرفته اند اما امروز این واژه ها در ادبیات ایران معانی خاصی پیدا كرده اند كه متاسفانه هنوز در فرهنگ لغت یا دائره المعارف رسمی كشور ، تعریف مناسبی در خصوص آن نیامده است . مع الوصف تعاریف مربوط به واژگان فرهنگ و تفكر بسیج به شرح زیر ارائه می گردد .

 

هدف و فلسفه بسیج

   هدف و فلسفه بسیج در اسلام همان استقرار صلح وآرامش و اصلاح واقعی زندگی انسانهاست و از همین رو “جهاد ” را با هدف فی سبیل ا… و برقراری حكومت ا… مقرر فرموده و مورد تأكید فراوان قرار داده ، نه برای حاكمیت قومی و نژادی ونه بررای استثمار ویغما گری در جهت منافع فردی یا طبقاتی ، بلكه برای نفی هر گونه سلطه غیر الهی بر انسانهاست .

برای آشنایی بیشتربا بسیج و فلسفه آن به آیه 41 توبه اشاره می نمائیم: “همگی سبك بارو سنگین بار به سوی جبهه بسیج شوید و با اموال و جانهایتان در خداوند به جهاد بپردازید كه این به سود شماست چنانچه بدانید . ”

   خفاف و ثقال جمع خفیف و ثقیل است . مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر این آیه در المیزان می فرماید : (این دو واژه عبارت از دو حالت مختلف در انسان است و كنایه از این است كه هیچ چیز نباید عذر و بهانه ای برای عدم حركت و بسیج به سوی جبهه جنگ شود مانند فقر وثروت ، كثرت مشاغل زندگی و … همان گونه كه خداوند در جهان طبیعت برای هر چیز اسباب و علل قرار داده است ، دفاع از دین خویش را نیز تحت عنوان جهاد یا بسیج به عهده مردان متعهد و مومن به اسلام قرار داده است . )

   در چنین شرایطی است كه بسیج و جهاد و پیكار از نظر اسلام ضرورت پیدا
می كند و فرمان بسیج صادر می گردد تا زورگویان مجرم و شیطان صفتی كه زندگی بشر را به بازی می گرفتند و به خون ریزی و پایمال كردن حقوق ناتوان و سلطه بر آنها  اقدام می نمایند را به عقب راند واز طرفی اسلام برای حفظ ناموس بشریت واضمحلال و انحطاط  جنگ ومبارزه را در پیش می گیرد و مردم را به میدان رزم وقتال بسیج می كند تا تجاوزگران به حقوق و آزادی انسانها را سر جای خود بنشاند و  آن را مبارزه در راه خدا ، احیای دین وآئین الهی به شمار می آورد مبارزه ای كه عدالت و انصاف را در میان مردم برقرار  می گرداند وراه سعادت و خوشبختی در آرمانهای والای انسانی را در زندگی هموار و آسان می سازد .

    مفهوم بسیج و تفكر بسیجی در روح تعالیم الهی مكتب اسلام نهفته شده است و امام راحل (ره) نیز با الهام از این معارف بلند اسلامی بود كه در سال 1358 فرمان تأسیس بسیج را صادر فرمودند . بسیجی كه عبارت بود از نیروهای مردمی و مجاهدین فی سبیل ا… كه برای حفظ و موجودیت انقلاب اسلامی از جان ومال خویش می گذشتند . (مجاهدین) نیز در قرآن انسانهایی مومن و مخلصی تعریف شده اند كه برای برپایی دین و فرمان خدا در سخت ترین شرایط ایستادگی می نمایند . برای مثال در آیه 71 سوره مباركه نساء می فرماید : “ای كسانی كه ایمان آورده اید آمادگی خود را در برابر دشمن حفظ كنید و در دسته های متعدد یا به صورت های واحد (طبق شرایط زمان ومكان) به سوی دشمن حركت نمایید  ”

چنانچه ملاحظه می شود ، این آیه شریفه ، دو دستور را به عموم افرادی كه ایمان آورده اند تا موقعیت اجتماعی خودرا حفظ نمایند .

اولاً : در تمام جنبه های اقتصادی ، فرهنگی و نظامی ، بیدار مراقب باشید تا غافل گیر نشوید .

ثانیاً: از موقعیت دشمنان ، نوع صلاح و روش جنگی آنان ، میزان آمادگی و توان جسمانی ، روانی واقتصادی ایشان با خبر باشید و رد مقابله با آنها براساس متضیات زمانی و مكانی ،روشهای مختلفی را به كار گرفته و به صورت دسته ای و اجتماعی به دشمن حمله كنید .

در آیه 122 سوره توبه می فرماید : “چرا (هنگامی كه هنوز بسیج عمومی اعلام نشده) از هر طایفه ای جنگی برای جنگ و گروه دیگر از رسول (ص) برای آموختن علم محیا نباشند تا آن علمی را آموختند را پس از بازگشت به قوم خود بیاموزند كه شاید قومشان نیز خدا ترش شده و از نافرمانی حذر كنند.”

   این مسئله یعنی مقابله با فتنه و دشمنان اسلام به قدری حائز اهمیت است كه خداوند درآیات 38تا 40 سوره حج نیز می فرماید:

“خدااز اهل ایمان دفاع می كند و خداوند خیانتكارهای كافر دوست نمی دارد اجازه داده شد به كسانی (مسلمانان) كه دیگران (كافران) به جنگ آنان آمده اند بجنگند و خداوند برای یاری كردن آنها توانا است. ”

   كسانی كه آنها را از شهر و دیار شان به ناحق بیرون كرده اند درحالی كه جرمی نداشتند جز اینكه  می گفتند پروردگار ما خداوند متعال است واگر خدا به وسیله گروهی جلوی تهاجم گروه دیگر را كه صعومعه ها و عبادتگاه ها و مساجد مسلمانها كه در آنها بسیار ذكر خدا می شود ، از بین می برند و هر كه خداوند را یاری كند خداوند او را یاری خواهد كرد كه او در منتهای قدرت و توانایی است .

در آیه 193 سوره بقره نیز آمده است كه :

   “و با كافران نبرد كنید تا فتنه و تباهی از روی زمین بر طرف شود و همه را آیئین دین خدا باشد و اگر از فتنه و نبرد دست كشیدند (با آنها عدالت كنید ) كه ستم جز بر ستمكاران روا نیست .”

عیادت و پرستاری

       عیادت از بیمار در جبهه محدود به حدودی نبود . كافی بود بچه ها بفهمند دوستی ،. برادری ، بچه محلی حالش خوش نیست و مدتی است كه بیمار است . بلند می شدند چند نفری از یگان خود را می افتادند و می آمدند سراغش طول راه و زمان رفت و برگشت هم در شرایط عادی مساله ای نبود پیش می آمد كه بچه ها از اهواز به اندیمشك می آمدند تا محل و مقر مریض را پیدا كنند این طرف و آن طرف می زدند بچه هایی كه گاهی نمی توانستند برای برادر بیمارشان چیزی هدیه بیاورند جز سهمیه كمپوت خود كه جلوجلو از تداركات می گرفتند . اگز دستشان خالی بود دلشان لبریز عشق و ارادت بود همان هایی كه فاصله سنگر تا بهداری  ، عزیزشان را با اندك كسالتی كه پیدا می كردند چنانچه حتی وسیله فوقانی نبود به دوش
می گرفتند و در طول دست به می نمودند و به  امداد می رساند ند  و اگر نوبت پست و نگهبانی مریض بود اوقات آن را بین خود تقسیم می نمودند .

آداب فرماندهی و فرمانبری

اخلاق فرماندهی

       از مسئولین دسته ها شروع كنیم و نیروهایی كه با آنها سروكار داشتند تكلیف آن ها به بچه ها و بالعكس .

       الف)قدم اول بعد از گرفتن نیرو و تدارك جا و مكان توزیع برگه ای بود بین امام برادران و سوالاتی كه باید به آن پاسخ می دادند . بین آنها حداقل 5تا 10 نیروی قدیمی یعنی (شناسنامه گردان)وجود داشت كسانی كه جواب سؤالشان از پیش معلوم بود ، نام : عبدا… نام خانوادگی : عاصی ، تاریخ تولد : 1357 تحصیلات : ابتدایی ، شغل : بیابانگردی ، عاشقی و بندگی ، سابقه جبهه ، گفتند نگویید عملیاتها و پدافند هایی كه شركت داشته اید با ذكر رسته : مبارزه بانفس با رمز یا ا… و بالاخره سؤال حالا می خواهید در چه رسته ای خدمت كنید : كفشداری رزمندگان اسلام !

       پس از جمع آوری برگه ها معمولا وضعیت بچه ها دست مسئول دسته می آمد و اگر تردید ی بود با اصرار و الحاح و خواهش و تمنا از آن ها می خواستند كه اطلاعات مربوط به منطقه شان را بالا غیرتاً درست بنویسد و به اصطلاح (سكسته بندی )نكنند.

دانلود بررسی شاخص های فرهنگ ، تفكر و نقش آن در بسیج


ادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی شاخص های فرهنگ ، تفكر و نقش آن در بسیج ,

<-BloTitle->
<-BloText->