خريد بک لينک
لوازم یدکی ال ۹۰
Hookah Shisha Tobacco
ماسک سه لایه
فلنج
Barabas Ropa de hombre

بررسی جامع كاسنی
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 26 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : جاویدان | بازدید : <-PostHit->
بررسی جامع كاسنی

پایان نامه بررسی جامع كاسنی در 75 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی جامع كاسنی

پایان نامه بررسی كاسنی
مقاله بررسی كاسنی
پروژه بررسی كاسنی
تحقیق بررسی كاسنی
دانلود پایان نامه بررسی كاسنی
پروژه
پژهش
مقاله 
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژهش
دانلود مقاله 
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 94 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 75

بررسی جامع كاسنی


پیشگفتار

در جوامع در حال توسعه امروزی، هدف پیشرفت و افزودن بر دستاوردهای جدید برای غلبه بر مشكلات است. از طرفی وابستگی اقتصادی خود عامل مهم بازدارنده‌ای از تحقیقات بوده، لذا برای رفع این عامل وبدست آوردن جایگاه مناسب، تلاشهای گسترده معقول و منطقی تحقیقاتی، برای عمومیت بخشیدن به فرهنگ علمی در این نوع جوامع، لازم و ضروری به نظر می رسد. چه تحقیق و پژوهش نشان داده است كه پایه واساس هر گونه برنامه ریزی بوده و یكی از اركان مهم اسطوره صنعت و تكنولوژی بشمار می‌آید. در همین راستا به خوبی نشان داده شده كه امر تحقیقات در نوآوری ها جایگاه بسزا داشته ونیروی محركه هر كشور مترقی بشمار می‌رود.

از آنجائی كه گیاه درمانی شاخه ای از علم پزشكی و داروسازی است و با توجه به ارزش و اهمیت گیاهان دارویی ونیز مصرف روز افزون آنها كه پایه طب سنتی ایران را تشكیل می دهد، لذا آشنائی با گیاهان داروئی مورد توجه خاص می‌باشد، چه دانش طب سنتی از قرنها پیش رواج داشته است. در این برهه از زمان كه با توسعه طرح ژنریك و تغییر نظام دارویی ایران، استفاده از گیاهان طبی اهمیت ویژه ای یافته، لذا كاشت و ترویج آنها، پایه استفاده از طب سنتی را محكم كرده و رشد دوباره آنرا نوید می دهد. بنابراین به منظور معالجه بیماران در مقابل داروهای شیمیایی كه اثرات نامطلوبی بر روی انسانها دارد، كوشش گردیده كه از طریق كاشت و تعیین مشخصات بوتانیكی، مراحل فنولوژیكی ، تركیبات شیمیایی ، خواص درمانی ، مقدار مواد موثره و نیز نحوه بكارگیری آنها در مراحل مختلف رشد، تحقیقات بیشتری انجام گیرد. به همین خاطر نتایج كاشت گیاه كاسنی كه یكی از گیاهان دارویی مهم بوده و از قرنها پیش به صورت مختلف مورد استفاده های گوناگونی قرار می گرفته، ارائه تا علاقمندان را به خصوصیات گیاهشناسی و نحوه كاشت این گیاه مهم آشنا ساخته و از این طریق بتوان در احیای آن كوشا باشیم.

تاریخچه

گیاه كاسنی از جمله گیاهان مفیدی است كه تاریخ استفاده آن به دورانهای قبل از میلاد مسیح می رسد و مصرف آن بین ملل مختلف جهان متداول بوده است، به طوری كه اطباء آن دوران از جمله جالینوس، پلین، دیوسكورید و عده ای دیگر برای كلیه قسمتهای این گیاه به عنوان درمان و بهبودی بیماریها اهمیت زیادی قائل بوده اند و هنوز هم به دلیل اعتقادی كه بیشتر مردم به این گیاه دارند آنرا برای مداوای بیماری های مختلف مصرف می كنند كه در این باره نیز به ویژه در كتابهای دیگر توصیه هایی شده است و به همین دلیل گیاه كاسنی نه تنها شهرت خود را از دست نداده است، بلكه امروزه علاوه بر جمع آوری گونه های وحشی آن، به صورت اهلی نیز كشت می شود. (1)

مصرف كاسنی از قدیم الایام بین ملل مختلف معمول بوده و تاریخ استفاده از آن، به قرون قبل از میلاد مسیح نسبت داده می شود. شهرت درمانی آن در این زمانها، بیشتر به جهت آن بوده است كه عموم مردم، آنرا گیاهی مفید برای كبد می دانسته اند. دانشمندانی نظیر Dioscoride, Pline و جالینوس، برای آن اثرات درمانی متعددی قائل بوده اند، سالاد كاسنی را مقوی معده می دانسته اند وشیره گیاه را برای رفع درد چشم و مسمومیت ها، به یكدیگر توصیه می نموده اند . پرورش كاسنی تدریجاً بعلت زیبایی خاصی كه گیاه پس از گل دادن پیدا می كند، در بعضی باغهای سطنتی معمول گردید و توجه مردم نسبت به آن در قرون وسطی زیاد شد. از این زمان به بعد، چون مردم به صفات درمانی آن پی برده بودند، آنرا بصورت یك گیاه داروئی مفید و موثر به یكدیگر معرفی می نمودند و چون ظاهر گیاه طوری است كه شناختن آن بسهولت امكان پذیر است، از این جهت استفاده از گیاه، در طی مدتی كوتاه بین مردم معمول گردید بطوری كه هنوز هم كاسنی شهرت درمانی خود را از دست نداده است و بسیاری از مردم به اثرات درمانی آن اعتقاد زیاد دارند و ازآن در رفع بیماریهای مختلف كه بدان اشاره می شود استفاده بعمل می‌آورند. (4)گیاهشناسی كاسنی

Cichorum intybus L. 

C.caeruleum Cilib, C.commune Pall.

فرانسه : Chicoree sauvage, C.Intybe, Chiocoree commune

انگلیسی:  Wild succory, Sucoory , Common Chicory, Chicory

آلمانی: Zichorienwegwart, Gemeine Wegwart, Cichorienwurzel

ایتالیائی: C.amara, Radicchio-buono, Cicorea salvatica, Cicoria

فارسی : كاسنی – عربی شكوریه (Shikorayah)، سرس (Siris)

گیاهی علفی ودارای ساقه ای است كه در حالت وحشی، ارتفاعش به 5/0 تا 5/1 متری می رسد ولی اگر پروش یابد از دوستر نیز تجاوز می نماید. از اختصاصات آن این است كه ریشه ای قوی، به قطر انگشت، به درازای 5/0 تا یك متر و به رنگ قهوه ای دارد ولی اگر قطع گردد، رنگ مانند به سفید نمایان می سازد. درداخل ریشه آن، شیرابه ای شیری رنگ جریان دارد.

ساقه كاسنی، باریك ، استوانه ای و دارای انشعابات كم در ناحیه مجاور راس است بطوری كه منحصراً در قسمتهای انتهائی ساقه، شاخه‌هائی با حالت فاصله دار از محور اصلی، در گیاه دیده می شود. (4)

كاسنی،برگهای متناوب و پوشیده از تارهای فراوان در اطراف رگبرگ میانی دارد. شكل ظاهری برگهای قاعده ساقه آن با بقیه فرق دارد، مانند آنكه در قاعده ساقه، برگها عموماً دراز، منقسم به قطعات عمیق دندانه دار و منتهی به یك قسمت انتهائی مثلث شكل است و هر قدر كه به راس ساقه نزدیك گردیم، برگها كوچكتر می شوند و كناره تقریباً ساده و وضع ساقه آغوش پیدا می‌كنند. گلهای زیبا و آبی رنگ كاسنی، در تابستان از تیر تا شهریور ظاهر می شود و چون به تعداد زیاد و به شكل فاصله دار در طول محور دراز ساقه وانشعابات آن شكفته می گردد از این جهت منظره بسیار زیبا به گیاه می‌بخشد. (4)

بعضی از پایه های این گیاه نیز بتناسب شرایط متفاوت محیط زندگی، دارای گلهائی به رنگهای سفید یا گلی می باشند. (4)

در هر كاپیتول كاسنی، 18 تا 20 گل زبانه ای منتهی به 5 دندانه دیده می شود كه در انولوكری سبزرنگ و مركب از 2 ردیف براكته واقع اند. میوه آن فندقه، 4 سطحی، نسبتاً‌مسطح و منتهی به مجموعه‌ای از فلسهای بسیار كوچك است. (4)

كاسنی،گیاهی است كه در نواحی مختلف، بتفاوت به صور یكساله، دوساله و چند ساله در می‌آید. از مشخصات آن این است كه گلهایش در مقابل تابش نور خورشید، حالت شكفته و بازشده به خود می‌گیرند در حالی كه هنگام غروب آفتاب یا موقع شب، یا در هوای مه‌ آلود و یا بارانی، گلهای واقع بر روی كاپیتول، به هم نزدیك می گردند و آنرا به صورت ناشكفته جلوه می دهند. (4)

پرورش كاسنی، مراقبت زیاد ندارد. از نظر درمانی نیز ریشه ضخیم و گوشتدار و برگهای قاعده ساقه و حتی گل و دانه آن مورد توجه است كه آن هم اگر از گیاه وحشی به دست آید مزیت بیشتری دارد. (4)

در موقع خارج كردن ریشه كاسنی از زمین باید به این نكته توجه شود كه ریشه ها در آخر سال اول، از زمین خارج گردد،زیرا در غیر این صورت اگر دیرتر به دست آید، حالت گوشتدار بودن آن از دست می رود و سخت وچوبی و غیر قابل استفاده می شود. برگ كاسنی را باید موقعی از ساقه جدا كرد كه در مرحله رشد كامل باشد زیرا در غیر این صورت به نسبتی كه زودتر چیده شود، به نمو ریشه گیاه زیان وارد می آورد. (4)

كاسنی،در زمان های آهكی – رستی كه رطوبت كافی داشته و به خوبی آنرا شخم زده باشند بهتر رشد می كند. برای پرورش آن، دانه گیاه را در اوایل اردیبهشت بر روی خطوطی به فواصل 20 تا 40 سانتیمتر از یكدیگر می‌كارند. (4)

كاسنی دارای واریته های متعددی برای پرورش دادن است كه بعضی از آنها برگهای پهن و برخی دیگر ،برگهای موجودار و منقسم دارند.(4)

طرح تحقیقاتی كاشت كانسی در زرقان

نگرش كلی بر مسائل اجرایی و تحقیقی طرح :

الف – مراحل اجرایی

1- مرحله قبل از كاشت

1-1- نوع خاك : زمینی كه در ایستگاه تحقیقاتی زرقان انتخاب گردیده به طور عام دارای خاك عمیق، به رنگ قهوه ای تیره با بافت سنگین (Clay loam)، بسیار سنگین (Clay) یا (Silty clay) است كه از نظر زراعت در كلاس 1 و2 قرار می گیرد.

2-1- تهیه زمین

1-2-1- تسطیح : پس از انتخاب زمین به ابعاد 40*30 مترمربع، عملیات تسطیح انجام وسنگهای واقعی در سطح زمین جمع آوری گردید.

2-2-1- شخم وآماده كردن زمین: بعد از عملیات فوق، كلیه امور زراعی از قبیل شخم، دیسك، كسرت بندی، كود پاشی، مبارزه با علفهای هرز قبل از كاشت انجام شد.

3-2-1- نیازهای كودی قبل از كاشت: قبل از كاشت كاسنی حدود 25 كیلوگرم كود شیمیایی ازت دار حین شخم زدن به كل زمین داده شد تا با خاك مخلوط گردد.

4-2-1- مبارزه ودفع علفهای هرز قبل از كاشت:

با توجه به قوه نامیه بذور علفهای هرز بویژه بذرهای روغنی كه تا چندین سال می توانند بدون از دست دادن قوه نامیه خود در خاك باقی بمانند ونیز با در نظر گرفتن قدرت رشد و تكثیر اینگونه علفها كه از طریق ریشه، ریزوم، پیاز وغیره با قدرت جوانه زدن ورشد سریعی كه دراند می توانند در مدت كوتاهی سطح زمرعه را فرابگیرند از این رو جهت مبارزه با علفهای هرز از سم ترفلان به مقدار 500 گرم در قطعه زمین مزبور در حین اولین شخم، به صورت سمپاشی استفاده شد. (1)

ویژگیهای اقلیمی و جغرافیایی زرقان:

زرقان دارای آب و هوای نیمه خشك (Semi arid) است كه میزان بارندگی آن به طور متوسط در دهساله اخیر 400-300 میلیمتر بوده است. درجة حرارت حداكثر در گرمترین ماههای سال 5/36 درجه حرارت حداقل آن در سردترین ماههای سال صفر درجه سانتیگراد است ارتفاع از سطح دریا این منطقه 1603 متر است.

ایستگاه تحقیقات كشاورزی زرقان در30 كیلومتری شمال شرقی شیراز ازجاده مرودشت قرار دارد و طبق نقشه از طرف شمال به اراضی مالكین محل،ازجنوب به جاده بیضا و كوه ونگلان ، از غرب به اراضی امشه لپو و از شرق به جاده شیراز از مرودشت ودره زرقان محدود است وسعت ایستگاه 180 هكتار است. (8)

2- آزمایش و نحوه اجرا

1-2- تاریخ كاشت: در این مرحله پس ازآماده كردن زمین و عملیات فوق به عنوان كشت بهاره و تعیین یك تاریخ به موقع و مناسب كاشت در بهار و در كرتهایی به ابعاد 6*3 متر مربع و 6 خط در هر كرت ( هر خط به فاصله 50 سانتیمتر از یكدیگر) و سه تكرار ( هر تكرار به فاصله یك متر از یكدیگر ) با تیمارهای اصلی كاشت  و تیمارهای فرعی  طبق نقشه پیوست در تاریخ های تعیین شده انجام شده است.( 1)

سایر مشخصات:

این آزمایش به صورت طرح اسپلیت پلات باكرتهای خورد شده و با تیمارهای زیر به اجرا در آمد:

الف – تیمار اصلی شامل تاریخ كشت

15 فروردین 1364 =

31 فروردین 1364 =

14 اردیبهشت 1364 =

ب – تیمار فرعی یا رقم شامل دونوع بذر

بذر ارسالی از تهران مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع =

محلی تهیه شده در شیراز =

استخراج،شناسایی و بررسی اسانس گیاه

روش اسانس گیری از گلهای گیاه: مقدار 25 گرم از گلهای گیاه را در یك ارلن 50 میلی لیتری ریخته و به آن 350 میلی لیتر آب اضافه نموده وسپس با استفاده از متد تقطیر با بخارآب (7) با دستگاه اسانس گیری و هیتر به مدت 2 ساعت عمل اسانس گیری انجام می گیرد (7)

اسانس به دست آمده در لوله مدرج جانبی را جدا كرده ( با كمك ماده nپنتان ) و در دمای 45 درجه سانتی گراد تبخیر كرده و به تعیین مقدار وزنی می‌كنیم، از نمونه استاندارد بابونه نیز به همین روش اسانس گیری به عمل آمد.

كروماتوگرافی لایه نازك : اسانس گیاهان مورد نظر توسط n پنتان رقیق كرده و به صورت نقطه ای بر روی صفحه TLC كاشته كه با توجه به رنگ لكه ها و Rf مربوط به آنها ومقایسه با كتب مرجع، مورد بررسی قرار گرفت. (13،2)

فاز ثابت : سیلیكازل GF254، فاز متحرك: تولوئن – اتیل استات (85:15 معرف: وانیلین – اسید سوفوریك)

شناسایی اسانس با استفاده از دستگا گاز كروماتوگرافی متصل به طیف نگار جرم: این دستگاه طیف جرمی هر یك از تركیبات جدا شده را با بانك اطلاعاتی طیف های مربوط به روغن های فرار موجود درحافظه خود مقایسه می كند وچندین تركیب با احتمالات مختلف را بیان می كند. (3)

فهرست مطالب

 

عنوان ............................................................................. صفحه

1- پیشگفتار ......................................................................................................... 1

2- تاریخچه .......................................................................................................... 2

3- گیاهشناسی كانسی.......................................................................................... 4

4- پراكندگی جغرافیایی ....................................................................................... 11

5- خواص درمانی ............................................................................................... 14

6- قرص كار دیوتون .......................................................................................... 19

7- اسانسها منبعی اقتصادی برای كانسی ........................................................... 21

8- طرح تحقیقاتی كاشت كانسی در زرقان .......................................................... 30

9- مطالعه مرفولوژیكی و فیتوشیمیایی گیاه Tripleuros permum و مقایسه آن با گیاه بابونه Matricaria recutita.............................................................................................................................. 40

10- كانسی ویتلوف یك محصول نباتی جدید در آمریكا...................................... 53

11- كانسی Intybus ............................................................................................ 65

12- كانسی endivia............................................................................................. 81
 


13- مقاله ای از www.Botany world.com........................................................ 83

دانلود بررسی جامع كاسنیادامه ي مطلب
امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی جامع كاسنی ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *


<-BloTitle->
<-BloText->